DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4773762,26%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

20:26

AKŞAM'A KALAN SÜRE

spk işlem yasağı olan paylar açıklandı aralarında dev şirketlerde var !
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • SPK işlem yasağı olan paylar açıklandı aralarında dev şirketlerde var !

SPK işlem yasağı olan paylar açıklandı aralarında dev şirketlerde var !

ABONE OL
06/12/2021 17:03
spk işlem yasağı olan paylar açıklandı aralarında dev şirketlerde var !
1

BEĞENDİM

ABONE OL

SPK işlem yasağı nedeniyle borsada kapalı olan paylar ve şirketler açıklandı Aralarında dev şirketlerin paylarının da olduğu liste bir hayli kabarık Hangi şirketlerde ne kadar pay işlem yasaklı detaylar haberimizde…

SPK işlem yasağı olan paylar

Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından açıklanan listeye göre şu bilgilere yer verildi.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı doğrultusunda borsalarda işlem yapma yasağı getirilen yatırımcıların “yasaklı” ve “Borsada işlem görmeyen pay”larına ait liste aşağıda yer almaktadır. İşlem Yapma Yasağına ilişkin uygulamalar Kuruluşumuz web sitesinde yer alan İş ve İşlem Kurallarında açıklanmaktadır.

Buna göre SPK işlem yasağı olan paylar şu şirketlerde

AKENR, AKFGY, ALKIM, ARENA, ATATP, BASGZ, BERA, BURVA, CRFSA, DESA, DOBUR, EDIP, ETILR, GSRAY, GARFA, HLGYO, HEKTS, IHLAS, IHLGM, IZMDC, KRDMA, KERVT, KUTPO, KTSKR, MEDTR, MEGAP, EGEPO, ORGE, PARSN, PEKGY, PETKM, QNBFB, SASA, SEKUR, SILVR, SONME, TAVHL, TSGYO, TUKAS, TRILC, THYAO, PRKAB, SISE, ULAS, VAKFN, YYAPI, YBTAS, YKSLN, ZOREN

İşlem Yasağı Nedeniyle Pay Duyurusu Ne Demek?

SPK’nın borsa üzerinde baskı uygulamadan, sadece gerekli durumlarda kötü niyetli müdahaleleri engellemek için yaptığu işlem yasağı konusuna daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Bu yazımızda ise ‘işlem yasağı nedeniyle pay duyurusu’ ve ‘işlem görmeyen tipe dönüşüm’ konusunu basitçe açıklayacağız. Sitemizdeki yazıların hiçbir suretle yatırım tavsiyesi yerine geçmediğini hatırlatırken belirtelim ki basitçe tabirleri anlamanızın yanı sıra yatırım tavsiyesini düzenlenen yasalar gereği yalnızca yetkinlendirilmiş kişi ve kurumlardan almanız mümkündür.

İşlem yasağının amacı, piyasayı dolandırıcı işlem yaptığı tespit edilen kişilerin borsada işlem yapmaya devam ederek diğer yatırımcıların zarara uğramalarını ve piyasaya duydukları güvenin ortadan kalkmasını engellemektir.

Borsada İşlem Görmeyen Tipe Dönüşüm Duyurusu Ne Demek?

İşlem yasağı nedeniyle pay duyurusu yapılırken açıkca Sermaye Piyasası Kurulu tarafından duyurulan listedeki tüm kağıtların alım işlemi yapılamayacağı anlaşılır. Bu senetler ile ilgili işlem yapmak kısa ya da uzun süreki yasaklanmış olabilir. Yasaklanan senetler için sabit ve net bir süre bulunmamaktadır. Borsa’da işlem görmeyen fakat kurul kaydı olan şirketler Borsa İstanbul kararı ile işleme alınabilir. Ancak bunlar için de sonradan yukarıda açıklanan tedbirin uygulanması mümkündür.

SPK ne iş yapar?

Sermaye piyasalarının ve kurumlarının işleyiş kurallarını belirler. Piyasadan fon kullanan şirketlerin belli kurallara uygun olarak en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamar. Sermaye piyasasına yatırım yapan tasarruf sahiplerinin hak ve yararlarını korur. Piyasaların adil ve etkin çalışmasını sağlar.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

  • spk

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP