DOLAR 16,1452 0.32%
EURO 17,3357 0.02%
ALTIN 965,27-0,08
BITCOIN 4778102,76%
İstanbul
22°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

spk işlem yasağı olan paylar açıklandı! i̇şte o paylar!

SPK işlem yasağı olan paylar açıklandı! İşte o paylar!

ABONE OL
23/02/2022 16:53
spk işlem yasağı olan paylar açıklandı! i̇şte o paylar!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

SPK işlem yasağı olan paylar açıklandı! İşte o paylar! Kamu Aydınlatma Platformunda yapılan bildirimde işlem yasağı olan paylar açıklandı! İşte o paylar!

İşlem Yasağı Nedeniyle Pay Duyurusu Ne Demek?

SPK’nın borsa üzerinde baskı uygulamadan, sadece gerekli durumlarda kötü niyetli müdahaleleri engellemek için yaptığu işlem yasağı konusuna daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Bu yazımızda ise ‘işlem yasağı nedeniyle pay duyurusu’ ve ‘işlem görmeyen tipe dönüşüm’ konusunu basitçe açıklayacağız. Sitemizdeki yazıların hiçbir suretle yatırım tavsiyesi yerine geçmediğini hatırlatırken belirtelim ki basitçe tabirleri anlamanızın yanı sıra yatırım tavsiyesini düzenlenen yasalar gereği yalnızca yetkinlendirilmiş kişi ve kurumlardan almanız mümkündür.

İşlem yasağının amacı, piyasayı dolandırıcı işlem yaptığı tespit edilen kişilerin borsada işlem yapmaya devam ederek diğer yatırımcıların zarara uğramalarını ve piyasaya duydukları güvenin ortadan kalkmasını engellemektir.

İlgili Şirketler:

ADESE, AFYON, AGHOL, AKBNK, AKYHO, AKSGY, ASUZU, ANELE, ARCLK, ARTI, ATAGY, AGYO, ATLAS, AYDEM, BALAT, BASGZ, BASCM, BLCYT, BRMEN, BFREN, BUCIM, CRFSA, CLEBI, DZGYO, DOBUR, DGNMO, ARASE, DOGUB, DOKTA, EDIP, EMKEL, ERSU, ETILR, FADE, FLAP, GRNYO, GOLDS, SAHOL, HLGYO, HUNER, IEYHO, ISDMR, ISFIN, IZMDC, KAPLM, KARSN, KERVN, KONKA, KRGYO, KRSTL, KUYAS, MAKTK, MARKA, MNDRS, MIATK, MIPAZ, MSGYO, MOBTL, NUGYO, OSTIM, OZGYO, PAPIL, PSGYO, PCILT, PEKGY, PEGYO, PETKM, RANLO, RYSAS, RHEAG, SANEL, SANKO, SASA, SEYKM, SONME, TSPOR, TSGYO, TRILC, TCELL, THYAO, PRKAB, GARAN, ISCTR, SISE, USAK, UNLU, VAKFN, YKBNK

Sermaye Piyasası Kurulu kararı doğrultusunda borsalarda işlem yapma yasağı getirilen yatırımcıların “yasaklı” ve “Borsada işlem görmeyen pay”larına ait liste aşağıda yer almaktadır. İşlem Yapma Yasağına ilişkin uygulamalar Kuruluşumuz web sitesinde yer alan İş ve İşlem Kurallarında açıklanmaktadır.

Borsada İşlem Görmeyen Tipe Dönüşüm Duyurusu Ne Demek?

İşlem yasağı nedeniyle pay duyurusu yapılırken açıkca Sermaye Piyasası Kurulu tarafından duyurulan listedeki tüm kağıtların alım işlemi yapılamayacağı anlaşılır. Bu senetler ile ilgili işlem yapmak kısa ya da uzun sürekli yasaklanmış olabilir. Yasaklanan senetler için sabit ve net bir süre bulunmamaktadır. Borsa’da işlem görmeyen fakat kurul kaydı olan şirketler Borsa İstanbul kararı ile işleme alınabilir. Ancak bunlar için de sonradan yukarıda açıklanan tedbirin uygulanması mümkündür.

SİMGE EREL

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP