DOLAR 17,9528 -0.01%
EURO 18,3810 0.4%
ALTIN 1.033,900,27
BITCOIN 420671-2,61%
İstanbul
29°

AZ BULUTLU

KALAN SÜRE

spk yasağı nedeniyle işleme kapalı olan paylar açıklandı!

SPK yasağı nedeniyle işleme kapalı olan paylar açıklandı!

ABONE OL
01/06/2022 15:49
spk yasağı nedeniyle işleme kapalı olan paylar açıklandı!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’da faaliyet gösteren birçok firmanın paylarından bir kısmı Borsa’da işlem görmüyor. İşte SPK yasağı nedeniyle işleme kapalı olan paylar

SPK yasağı nedeniyle işleme kapalı olan paylar ne kadar hangi hissede İşte o paylar ve hisseler…

Özet BilgiSPK İşlem Yasağı Nedeniyle Pay Duyurusu
İlgili ŞirketlerAGESA, AKBNK, ALKA, ATLAS, CRFSA, DOBUR, ERBOS, FADE, GEDIK, GZNMI, HEKTS, KAPLM, KRSTL, KUTPO, LIDFA, MOBTL, RALYH, SANEL, SASA, SONME, TSPOR, TSGYO, PRKAB, TSKB, SISE, ULUFA
SPK yasağı

Sermaye Piyasası Kurulu kararı doğrultusunda borsalarda işlem yapma yasağı getirilen yatırımcıların “yasaklı” ve “Borsada işlem görmeyen pay”larına ait liste aşağıda yer almaktadır. İşlem Yapma Yasağına ilişkin uygulamalar Kuruluşumuz web sitesinde yer alan İş ve İşlem Kurallarında açıklanmaktadır.

SPK yasağı
SPK yasağı

İşlem Yasağı Nedeniyle Pay Duyurusu Ne Demek?

SPK’nın borsa üzerinde baskı uygulamadan, sadece gerekli durumlarda kötü niyetli müdahaleleri engellemek için yaptığu işlem yasağı konusuna daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Bu yazımızda ise ‘işlem yasağı nedeniyle pay duyurusu’ ve ‘işlem görmeyen tipe dönüşüm’ konusunu basitçe açıklayacağız. Sitemizdeki yazıların hiçbir suretle yatırım tavsiyesi yerine geçmediğini hatırlatırken belirtelim ki basitçe tabirleri anlamanızın yanı sıra yatırım tavsiyesini düzenlenen yasalar gereği yalnızca yetkinlendirilmiş kişi ve kurumlardan almanız mümkündür.

İşlem yasağının amacı, piyasayı dolandırıcı işlem yaptığı tespit edilen kişilerin borsada işlem yapmaya devam ederek diğer yatırımcıların zarara uğramalarını ve piyasaya duydukları güvenin ortadan kalkmasını engellemektir.

Borsada İşlem Görmeyen Tipe Dönüşüm Duyurusu Ne Demek?

İşlem yasağı nedeniyle pay duyurusu yapılırken açıkca Sermaye Piyasası Kurulu tarafından duyurulan listedeki tüm kağıtların alım işlemi yapılamayacağı anlaşılır. Bu senetler ile ilgili işlem yapmak kısa ya da uzun süreki yasaklanmış olabilir. Yasaklanan senetler için sabit ve net bir süre bulunmamaktadır. Borsa’da işlem görmeyen fakat kurul kaydı olan şirketler Borsa İstanbul kararı ile işleme alınabilir. Ancak bunlar için de sonradan yukarıda açıklanan tedbirin uygulanması mümkündür.

SPK ne iş yapar?

Sermaye piyasalarının ve kurumlarının işleyiş kurallarını belirler. Piyasadan fon kullanan şirketlerin belli kurallara uygun olarak en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamar. Sermaye piyasasına yatırım yapan tasarruf sahiplerinin hak ve yararlarını korur. Piyasaların adil ve etkin çalışmasını sağlar.

SPK yasağı

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/

  • spk

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP