DOLAR 16,0947 1.05%
EURO 17,3314 1.41%
ALTIN 965,531,78
BITCOIN 471301-1,74%
İstanbul
22°

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

spk’dan bu şirketlerdeki manipülatif işlemlere milyonluk ceza !

SPK’dan bu şirketlerdeki manipülatif işlemlere milyonluk ceza !

ABONE OL
17/12/2021 09:41
spk’dan bu şirketlerdeki manipülatif işlemlere milyonluk ceza !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SPK tarafından dün akşam yayınlanan bültende iki şirket paylarında geçmiş tarihli manipülatif işlemler nedeniyle biri şirket 12 kişiye milyonluk ceza uyguladı. Hangi şirket payları? Ceza miktarı ne kadar? SPK’dan milyonluk ceza Detaylar…

SPK’dan milyonluk ceza kararının detaylarına göre

Jantsa Jant Sanayi ve Ticaret A.Ş. (JANTS) pay piyasasında 17.12.2020-10.02.2021 döneminde gerçekleştirilen
işlemler ve sosyal medya paylaşımları ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda, aşağıdaki tabloda yer alan idari para cezalarının uygulanmasına karar verilmiştir.

Gerekçe : JANTS pay piyasasında gerçekleştirilen işlemler ve sosyal medya paylaşımları.

Ceza Tutarı : 3 milyon TL

Prizma Pres Matbaacılık Yayıncılık Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (PRZMA) pay piyasasında 05.02.2020-18.02.2020
döneminde gerçekleştirilen işlemler ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda, aşağıdaki tabloda yer alan idari para cezalarının uygulanmasına karar verilmiştir.

Gerekçe : PRZMA pay piyasasının arz ve talebi ile fiyatı hakkında yanıltıcı izlenim uyandırılması.

Ceza Tutarı : 600.000 TL

SPK Manipülayon kriterleri

1. İşlem Bazlı Piyasa Dolandırıcılığı (6362 sayılı SPKn md. 107/1)

İşlem bazlı piyasa dolandırıcılığı 6362 sayılı SPKn’nun 107 nci maddesinin birinci fıkrasında (107/1) düzenlenmiştir. Bu düzenleme uyarınca; “sermaye piyasası araçlarının fiyatlarına, fiyat değişimlerine, arz ve taleplerine ilişkin olarak yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandırmak amacıyla alım veya satım yapanlar, emir verenler, emir iptal edenler, emir değiştirenler veya hesap hareketleri gerçekleştirenler” hakkında 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası verileceği, ancak bu suçtan dolayı verilecek olan adli para cezasının miktarının suçun işlenmesi ile elde edilen menfaatten az olamayacağı hükme bağlanmıştır.

2. Bilgi Bazlı Piyasa Dolandırıcılığı (6362 sayılı SPKn md. 107/2)

6362 sayılı SPKn’nun 107 nci maddesinin ikinci fıkrasında (107/2), aynı maddenin birinci fıkrasında öngörülen işlem bazlı piyasa dolandırıcılığına paralel olarak, sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerini ve yatırımcıların kararlarını etkileyebilecek bilgiye dayanan bazı fiiller cezai müeyyideye bağlanmıştır. Bu düzenleme uyarınca, “sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayan ve bu suretle menfaat sağlayan” kişilerin 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılacağı hükme bağlamıştır.

Diğer taraftan, SPKn’nun 104’üncü maddesinde piyasa bozucu eylemler tanımlanmıştır. Anılan madde dayanak alınarak hazırlanan VI-104.1 sayılı Piyasa Bozucu Eylemler Tebliği’nde makul bir ekonomik veya finansal bir gerekçeyle açıklanamayan. Borsa ve teşkilatlanmış diğer piyasaların güven, açıklık ve istikrar içinde çalışmasını bozacak nitelikteki eylem ve işlemlerin belirlenmesidir bu eylem ve işlemleri gerçekleştirenler hakkında uygulanacak yaptırımlar hükme bağlanmıştır.  

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

  • spk ceza

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP