DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4382241,97%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

spk’dan halka arzlara yönelik kritik ilke kararı!

SPK’dan halka arzlara yönelik kritik ilke kararı!

ABONE OL
17/06/2022 11:17
spk’dan halka arzlara yönelik kritik ilke kararı!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

SPK’dan halka arzlara yönelik kritik ilke kararı! Sermaye Piyasası Kurulu dün yayınlanan Bülten ile birlikte halka arza yönelik kritik ilke kararını duyurdu.

SPK’dan halka arzlara yönelik kritik ilke kararı! Söz konusu ilke kararının detayları ve merak edilen soruların cevapları haberimizde…

SPK tarafından yapılan duyuruda şu bilgilere yer verildi.

Kurul Karar Organı’nın i-SPK.45.4 (24/03/2022 tarihli ve 14/461 s.k.) sayılı İlke Kararı ile ortaklıkların paylarının ilk halka arzında aracı kurumlar tarafından kredili işleme konu taleplerin (II-5.2 sayılı Sermaye Piyasası Araçlarının Satışı Tebliği’nin 5 inci maddesinin beşinci fıkrası uyarınca nakit talep olarak değerlendirilmektedir.) toplanmasına ilişkin uygulamanın yeknesaklaştırılmasını ve kredili sermaye piyasası aracı işlemlerine ilişkin bazı hususlarda uygulamanın yönlendirilmesini teminen belirlenen ilke ve esaslar kamuoyuna duyurulmuştur.

SPK’dan halka arzlara


İlke Kararı ile ilgili olarak Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği tarafından Kurulumuza iletilen talepler göz önünde bulundurularak, bazı hususların uygulanmasına yönelik ilave açıklamaların yapılması gereği ortaya çıkmış, bu nedenle 24/03/2022 tarihli ve 14/461 sayılı İlke Kararı kapsamında, aşağıda belirtilen hususlar çerçevesinde açıklayıcı yeni bir İlke Kararı alınmasına karar verilmiştir:
“A) Ortaklıkların paylarının ilk halka arzında, payları satın almak isteyen yatırımcıların taleplerinin II-5.2 sayılı Sermaye Piyasası Araçlarının Satışı Tebliği’nin (II-5.2 sayılı Tebliğ) beşinci maddesinin beş ve altıncı fıkralarında belirtilen usul ve esaslara göre toplanması zorunludur. Bu kapsamda, yatırımcıların taleplerini ilettikleri aracı kurumlardaki hesaplarında bulunan nakit tutarlarıyla veya II-5.2 sayılı Tebliğ’in 5 inci maddesinin altıncı fıkrası kapsamındaki varlıkların izahnamede belirtilen şekilde blokajı yoluyla talepte bulunmaları gerekmektedir.

Seri: V, No: 65 sayılı Sermaye Piyasası Araçlarının Kredili Alım, Açığa Satış ve Ödünç Alma ve Verme İşlemleri Hakkında Tebliğ’in (Seri: V, No:65 sayılı Tebliğ) 15 inci maddesi çerçevesinde halka arz sırasında yasağa tabi olmayan konsorsiyum üyesi aracı kurumlar tarafından müşterilerine kredili sermaye piyasası aracı işlemi yaptırılabilir. Ancak, bu şekilde kredili sermaye piyasası aracı işlemleri yaptırılması halinde, yatırımcılar tarafından halka arza ilişkin talebin iletildiği anda, kredi olarak kullandırılan nakdin, nakit başvurularda olduğu gibi ilgili banka hesabına aktarılmak üzere aracı kurumlar tarafından ayrı bir hesapta bloke edilmesi ve talep iletim anından başlamak üzere başta genel işlem sınırları, özel işlem sınırları
ve asgari özkaynak oranları olmak üzere Seri: V, No:65 sayılı Tebliğ’in kredili sermaye piyasası işlemlerine ilişkin hükümlerine uygun hareket edilmesi zorunludur.

Aracı kurumlar tarafından, payların halka arzına ilişkin birincil piyasa işlemlerinde ve talep toplanmasında Seri: V, No:65 sayılı Tebliğ’in 9 uncu maddesi kapsamında müşterilerine satın alınmak üzere talepte bulunulan payların değerinden daha az net varlıkla işlem yaptırılamaz. Bu kapsamda;
a) i. Kurumsal yatırımcıların (II-5.2 sayılı Tebliğ’in 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (j) bendinde tanımlandığı üzere Kurulun yatırım kuruluşlarına ilişkin düzenlemelerinde tanımlanan ve talebe dayalı olarak profesyonel kabul edilenler dışındaki profesyonel müşteriler)

Söz konusu ilke kararının detaylarına spk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

SPK’dan halka arzlara

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Twitter takip için => twitter 

Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Sitemize üye olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın => paraajansı Yeni alınan ekonomik tedbirleri Yeni alınan ekonomik tedbirleri

SPK’dan halka arzlara SPK’dan halka arzlara

  • halka arz

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP