DOLAR 17,9609 -0.03%
EURO 18,2674 0.02%
ALTIN 1.028,830,11
BITCOIN %
İstanbul
24°

AÇIK

KALAN SÜRE

tatil dönüşü rekor temettü geliyor! 700 mi̇lyon

Tatil dönüşü rekor temettü geliyor! 700 MİLYON

ABONE OL
18/07/2022 11:05
tatil dönüşü rekor temettü geliyor! 700 mi̇lyon
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Tatil dönüşü rekor temettü geliyor! 700 MİLYON! Borsa İstanbul’da birçok şirket yatırımcılarına kar payı yani temettü dağıtıyor. Bunlardan Bayram sonrası rekor dağıtım yapacak olan ise Aksa Enerji #AKSEN oluyor. Peki ne zaman ve ne kadar dağıtım yapıyor? Tüm detaylar ve daha fazlası haberimizde…

Aksa Enerji #AKSEN‘den tatil dönüşü rekor temettü geliyor! 700 MİLYON

Şirket tarafından KAP’a yapılan açıklamanın detayları;

rekor temettü

Şirket Yönetim Kurulu’nun 20 Haziran 2022 tarihli kararı uyarınca, Sermaye Piyasası Mevzuatına uygun olarak hazırlanan 2021 yılı Konsolide Finansal Tablolarına göre 01.01.2021 – 31.12.2021 hesap döneminde oluşan ana ortaklık payına düşen 1.679.749.785 TL net konsolide dönem karından;

• Net %51,4 ve brüt %57,1 oranında olmak üzere brüt 700 milyon TL nakit kar payı dağıtılması,

• Kalan tutarın genel kanuni yedek akçe ayrıldıktan sonra, olağanüstü yedek akçe olarak ayrılması,

• Nakit kar payının 20 Temmuz 2022 tarihinden itibaren dağıtılması hususlarının Genel Kurul Toplantısı’nda pay sahiplerimizin onayına sunulmasına karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, kar payı dağıtımı yapılmadan en az 1 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, kar payı verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt kar payı miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Dev şirketten dudak uçuklatan %7623 rekor bedelsiz potansiyeli!

Dev şirketten dudak uçuklatan %7623 rekor bedelsiz potansiyeli!

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen kar payı ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli kar payı yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen kar payı dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

rekor temettü

rekor temettü

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı 

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home

Liste sadece aplikasyon üzerinden paylaşılacaktır

  • Temettü

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP