DOLAR 9,49990.19%
EURO 11,07840.09%
ALTIN 549,700,33
BITCOIN 558048-3,24%
İstanbul
15°

KAPALI

05:57

İMSAK'A KALAN SÜRE

TCMB Para Politikasını açıkladı, Uzmanlar neler söylüyor?

TCMB Para Politikasını açıkladı, Uzmanlar neler söylüyor?

18 Aralık 2020 - 11:10 11:10
TCMB Para Politikasını açıkladı, Uzmanlar neler söylüyor?
0

BEĞENDİM

TCMB Başkanı Ağbal, “Fiyat istikrarını sağlamak hepimizin ortak amacı olmalıdır. TCMB olarak biz bu amaca yürekten inanıyoruz ve enflasyonu düşürmekte kararlıyız.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal 2021 yılı için Para ve Kur Politikası’nın sadeleştirileceğini açıkladı. Ağbal enflasyondaki yükselişin temel belirleyicisinin döviz kuru olduğunu belirtirken Merkez Bankası’nın rezerv tarafında biriktirmeci tavır alacağını söyledi.

TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın gerçekleştirdiği sunumda başlıca aşağıdaki ifadelere yer verildi

Enflasyona ilişkin yukarı yönlü riskler 2021 yılında para politikasının sıkı ve kararlı bir duruş sergilemesini zorunlu
kılmaktadır. Para politikası kararları fiyat istikrarı önceliği korunarak alınacaktır.

Hükûmetle birlikte belirlenen orta vadeli yüzde 5 enflasyon hedefi korunmuştur. TCMB bu hedefe varmada üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olarak, hedef ufku içerisinde kararlı ve azimli bir tutum gösterecektir.

TCMB’nin temel politika aracı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranıdır. Gecelik faizlerde gün içi oynaklıkların sınırlanması amacıyla kullanılan faiz koridoru ile TCMB’nin nihai kredi mercii işlevini gören Geç Likidite
Penceresi, söz konusu fonksiyonları dışında para politikası aracı olarak kullanılmayacaktır. Parasal aktarım mekanizmasının sağlıklı işleyişini sağlamak ve makrofinansal istikrara ilişkin riskleri sınırlamak amacıyla, zorunlu karşılıklar ile diğer TL ve döviz likidite araçları etkin olarak kullanılacaktır.

Dalgalı döviz kuru rejimi devam edecek, kurlar serbest piyasa koşullarında arz ve talep dengesine göre oluşacaktır. TCMB’nin nominal ya da reel bir kur hedefi bulunmamaktadır. TCMB kurların düzeyini ya da yönünü belirleme
amaçlı döviz alım ya da satım işlemi yapmayacaktır. Para politikasının etkinliği ve finansal istikrar açısından TCMB döviz rezervlerinin güçlendirilmesi amaçlanacak ve buna yönelik araçlar şeffaf bir şekilde, belirli bir plan dâhilinde, uygun koşullarda kullanılacaktır.

IMKB Eğitim Dairesi Eski Başkanı Dr. Murad Kayacan yayınlanan rapor ve politika ile ilgili aşağıdaki yorumlarda bulundu.

“Bugünkü TCMB Başkanı Naci Beyin 2021 Kur Politikası sunumu ile bu senenin 24 Aralıktaki son PPK toplantısında da sıkı para politikası kapsamında faiz artışı beklentisi kuvvetlendi dostlar.. 100/150 baz puanlık bir beklenti şimdilik mevcut… Bakalım toplantı gününe kadar gelişmeler ibreyi ne tarafa doğru itecek..”

TCMB Başkanı Ağbal: Enflasyonu düşürmekte kararlıyız

TCMB Tarafından yayımlanan rapora ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

TCMB Para Politikası kararları ve araçları ile ilgili bir diğer haberimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP