DOLAR 16,9907 0.09%
EURO 17,4971 -0.03%
ALTIN 967,580,51
BITCOIN 339130-0,63%
İstanbul
26°

AÇIK

KALAN SÜRE

tedbir yağmuru borsa i̇stanbul’dan 5 hisse 10 yatırımcıya kısıtlama!
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • Tedbir yağmuru Borsa İstanbul’dan 5 hisse 10 yatırımcıya kısıtlama!

Tedbir yağmuru Borsa İstanbul’dan 5 hisse 10 yatırımcıya kısıtlama!

ABONE OL
18/05/2022 10:08
tedbir yağmuru borsa i̇stanbul’dan 5 hisse 10 yatırımcıya kısıtlama!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Tedbir yağmuru Borsa İstanbul, yapılan incelemelerin ardından 5 hisse ve 10 yatırımcıya tedbir uygulanmasına karar verdi. İşte tedbir kararlarına ilişkin detaylar…

Tedbir yağmuru Borsa İstanbul’dan 5 hisse 10 yatırımcıya kısıtlama! İşte tedbir kararlarına ilişkin detaylar…

Menderes Tekstil (#MNDRS)

VBTS kapsamında MNDRS.E payları 18/05/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 17/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Smart Güneş Enerjisi (#SMRTG)

SMRTG.E payları 18/05/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 17/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Ulusoy Un (#ULUUN)

ULUUN.E payları 18/05/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 17/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

SELVA.E payında 18/05/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 17/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak.

Hissede halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Tedbir yağmuru

Özerden Plastik (#OZRDN)

Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, Özerden Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (OZRDN.E) payında 18/05/2022 tarihinden itibaren 1 ay süreyle “Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı”, “Brüt Takas” ve “Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması” tedbirleri uygulanacak.

Hissedeki 10 yatırımcıya tedbir

OZRDN hisselerindeki emir ve işlemleri nedeniyle, Gökhan Doğan, Semir Erinç, Burhan Coşkun, Hasan Çemrek, Gülcan Çemrek, Erdem Petrol Ürünleri San. Paz., Kasım Yüksel, Yeliz Atıcı, İlknur Fıstıkçı ve Hasan Fıstıkçı isimli yatırımcılara 18/05/2022 tarihinden itibaren 1 ay süreyle “Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı”, “Brüt Takas” ve “İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması” tedbirleri uygulanacak.

Tedbir yağmuru

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu’nun ilgili kararları uyarınca, Borsa İstanbul Pay Piyasasında işlem gören paylarda işlemlerin adil ve dürüst bir şekilde gerçekleşmesinin sağlanması ve yatırımcıların aşırı volatilitenin getirdiği risklerden korunmaları amacıyla Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi devreye alındı. Bu kapsamda ilgili paylarda gerekli koşulların oluşması halinde kademeli olarak ve bir sonraki seviye tedbir uygulanırken önceki seviye tedbirin veya tedbirlerin uygulanmasına devam edilmek suretiyle;

1) 1 ay süre ile birinci seviye “Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı” tedbiri

2) 1 ay süre ile ikinci seviye “Brüt Takas” tedbiri

3) 1 ay süre ile üçüncü seviye “Emir Paketi (Piyasa Emri ve Piyasadan Limite Emir Girişinin Kısıtlanması, Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması ve Emir Toplama Bilgi Yayınının Kısıtlanması)” tedbiri

4) 1 ay süre ile dördüncü seviye “Tek Fiyat Yöntemi ile İşlem Görme” tedbiri

5) 1 ay süre ile beşinci seviye “Emir İletim Kanallarının Kısıtlanması (İnternet Emir Yasağı)” tedbiri uygulanıyor.

Hisselere ilişkin alınan tedbir kararları ise Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) duyuruluyor.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

Tedbir yağmuru

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • tedbir

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP