DOLAR 16,8032 0.23%
EURO 17,5307 0.12%
ALTIN 974,30-0,16
BITCOIN 3230010,21%
İstanbul
25°

AÇIK

KALAN SÜRE

thy tüm zamanların rekorunu kırdı yılbaşından itibaren %90 prim !
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • THY tüm zamanların rekorunu kırdı yılbaşından itibaren %90 prim !

THY tüm zamanların rekorunu kırdı yılbaşından itibaren %90 prim !

ABONE OL
22/04/2022 16:42
thy tüm zamanların rekorunu kırdı yılbaşından itibaren %90 prim !
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’un lider şirketlerinden olan THY tüm zamanların rekorunu kırdı yılbaşından itibaren %90 prim yaptı Hissede rekor hacim dikkat çekti.

THY tüm zamanların rekorunu kırdı yılbaşından itibaren %90 prim Hissedeki rekor hacimle birlikte gelen yükseliş dikkat çekti.

THY tüm zamanların rekoru

Yılbaşında 20 TL seviyelerinde olan hisse bugünkü yükselişi ile birlikte tüm zamanların rekorunu kırdı. 40 TL bandını geçen hissede yukarı yönlü hareket dikkat çekici

Hissede 5 milyarlık işlem hacmi oluştu. Son günlerde işlem hacminde rekorları altüst eden hissede yoğun hareketlilik yaşanıyor.

Borsa’da İşlem Hacmi nedir?

Borsa ile ilgilenen kişilerin sık duyduğu terimlerden birisi de borsada işlem hacmidir. Borsada işlem hacmi, işleme konu olan menkul kıymetlerin adediyle yine bu menkullerin işlem gördüğü fiyatların çarpımını ifade eden bir terimdir. Kısaca anlatacak olursak Borsa “İşlem Hacmi = İşlem Miktarı * İşlem Fiyatı” şeklindeki formülle hesaplanmaktadır. Her bir hisse senedinin işlem hacminin toplanması ile piyasanın işlem hacmi hesaplanmaktadır. Borsada işlem hacmi kısaca bir hisse, endeks ya da borsa üzerinde yapılan alım ve satım işlemlerinin toplam değerini ifade eden bir terim olarak karşımıza çıkar.

i̇şlem hacmi nedir? yükselmesi ne anlama gelir? | yatırım sözlüğü
THY tüm zamanların rekoru

İŞLEM HACMİ YÜKSEK OLURSA NE OLUR?

İşlem hacmi, işleme konu olan menkul kıymetlerin işlem miktarının işlem gördüğü alış ve satış değerlerinin çarpılması sonucu hesaplanan bir terimdir. Menkul kıymetler için verilmiş olan emirlerin gerçekleşmesi için karşısında da bu işlemin tam tersi bir emirle eşleşmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda da menkul kıymetlerin alış fiyatların toplamının satış fiyatına eş olması gerekmektedir.

Bir hissenin işlem hacminin artmış olması hisse senedinin fazla el değiştirmiş olduğunu göstermektedir. Bu olayın en büyük nedenleri, piyasada olumsuz bir beklentinin oluşması veya menkul kıymetin sahibi olan şirket ile ilgili bir haberin ortaya çıkması gibi nedenlerdir. İşlem hacminin yüksek olması olumlu yönde bir şey olabileceği gibi satışlarda yaşanacak artış sebebi ile de olumsuz olabilir. Borsada işlem hacmi arttığı zaman yatırımcılar daha güvenle yatırım yapabileceğini düşünürler ve bu değerler üzerinden işlem yapabilirler.

İŞLEM HACMİ DÜŞERSE NE OLUR?

İşlem hacmi, işleme konu olan menkul kıymetlerin işlem miktarının işlem gördüğü alış ve satış değerlerinin çarpılması sonucu hesaplanan bir terimdir. Bir hissenin işlem hacminin artmış olması hisse senedinin fazla el değiştirmiş olduğunu göstermektedir. Borsada işlem hacmi arttığı zaman yatırımcılar daha güvenle yatırım yapabileceğini düşünürler ve bu değerler üzerinden işlem yapabilirler. Bir hissenin işlem hacminin düşmesi/ azalması ise bu menkul kıymetin az el değiştirdiğini gösterir. Bu nedenle yatırımcılar bu menkul kıymetlere güvenemez ve üzerinden pek yatırım yapmazlar.

borsada bugün işlem hacmi en yüksek hisseler haberi - borsagündem.com
THY tüm zamanların rekoru

HİSSE DÜŞERKEN HACİM ARTMAS

Borsada zamanlama yatırımcılar için çok önemli bir konudur. Zamanlamada bakılması gereken bir konu ise hissenin yükselirken hacminin artması, düşerken ise işlem hacminin azalmasıdır. Böyle durumlarda o hisseler de yükselişe geçiyor demektir. Fakat bir hisse düşerken bu hissenin hacmi artıyorsa o hissede durmamak gerekmektedir. Bu hissede kesinlikle bir sorun var demektir.

BORSADA HACİM YÜKSEKLİĞİ NE DEMEK?

Borsada hacim; işleme konu olan menkul kıymetlerin işlem miktarının işlem gördüğü alış ve satış değerlerinin çarpılması sonucu hesaplanan bir terimdir. Bu değerin yüksek olması ise borsada hacim yüksekliği demektir. Borsada hacmin yüksek olduğu zamanlar olması olumlu yönde bir şey olabileceği gibi satışlarda yaşanacak artış sebebi ile de olumsuz olabilir. Borsada işlem hacmi arttığı zaman yatırımcılar daha güvenle yatırım yapabileceğini düşünürler ve bu değerler üzerinden işlem yapabilirler.

Twitter takip için => https://twitter.com/home Telegram üye olmak için=> https://t.me/paraajansi Kanal abonelik ve bildirim için => https://paraajansi.com.tr/

THY tüm zamanların rekoru
Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • THY

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP