DOLAR 18,0799 -0.02%
EURO 18,2537 -0.16%
ALTIN 1.019,98-0,14
BITCOIN 411782-2,18%
İstanbul
28°

AÇIK

KALAN SÜRE

torba kanun teklifi mecliste!

Torba kanun teklifi mecliste!

ABONE OL
29/06/2022 16:35
torba kanun teklifi mecliste!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Torba kanun teklifi mecliste! 3600 ek gösterge ve öğrenci affını içeren torba kanun teklifi mecliste! Detaylar haberimizin içerisinde!

Torba kanun teklifi mecliste!

TBMM Başkanlığına, milyonlarca kişiyi ilgilendiren 57 maddelik torba kanun teklifi sunuldu. TBMM yaz tatiline girmeden yasalaştırılması beklenen teklif uyarınca tüm memurlara 600 ek gösterge verilecek, polis, hemşire, uzman çavuş ve din görevlilerinin ek göstergesi 3600’e çıkartılacak. En düşük emekli aylığı 2 bin 500 liradan 3 bin liraya yükseltilecek. Yükseköğretim kurumlarından atılan öğrencilere af getirilecek.

AK Parti milletvekili Orhan Yeğin ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan 57 maddelik kanun teklifi ile öğretmen, polis, sağlık çalışanları, uzman çavuş ve din görevlilerinin ek göstergeleri 3600’e çıkartılacak. Yardımcı hizmetler sınıfına dahil kadrolarda çalışanlar dahil olmak üzere tüm kamu görevlilerinin ek göstergeleri 600 puan artırılacak. Lise ve denge öğrenime sahip polis memurlarından makam tazminatı olmayanlara her ay 1200 lira tutarında ilave ödeme yapılacak. Ek gösterge artışları 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren emekli aylıklarına yansıtılacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 3 BİN TL

Teklif ile geçen yıl 1500 lira, bu yıl ise 2 bin 500 lira olarak uygulanan en düşük emekli aylığı 3 bin liraya çıkartılacak. Bu düzenlemeyle, temmuz ayında enflasyon farkı ile artırıldıktan sonra normal emekli aylığı 3 bin liranın altında kalan SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin aylıkları hazinece 3 bin liraya tamamlanacak.

ÖĞRENCİ AFFI

Yükseköğretim Kanununda yapılan değişiklikler ile doktora sonrası sözleşmeli araştırmacı istihdamı uygulamaya geçirilecek. Araştırma görevlisi kadrolarına atanıp, doktora veya diş hekimliğinde, eczacılıkta ve veteriner hekimlikte uzmanlık ya da sanatta yeterlik eğitimini tamamlamış araştırma görevlilerine atama yükseltme kriterlerinde öngörülen bilimsel çalışma veya yayın şartlarını karşılayabilmelerini sağlamak için ilave bir yıl daha süre verilecek.

Yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmekte iken ilişiği kesilenler ile bu yükseköğretim kurumlarına kayıt hakkı elde ettiği halde çeşitli sebeplerle kayıt yaptıramamış öğrencilere geçmişe yönelik süre sınırlaması olmaksızın yükseköğretimlerine devam etme hakkı tanınacak.

15 GÜN İÇİNDE ÖDENEN OTOYOL ÜCRETİNE CEZA YOK

Otoyollar ile erişme kontrolünün uygulandığı karayollarından geçiş ücretini ödemeden geçen araç sahipleri 15 gün içinde ödeme yaparsa ilave cezadan kurtulacaklar. 15 günden sonra 45 günden önce ödenmesi durumunda ise geçiş ücretinin yanı sıra geçiş ücreti kadar ilave para cezası uygulanacak. 45 günden sonra ise 4 kat ceza verilecek.

İMAR AFFI

torba kanun teklifi mecliste!

1 Temmuz 2022 tarihine kadar yapı ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olup kullanma izni verilmeyen veya alınmayan yapılara geçici olarak elektrik ve su aboneliğinin yapılabilmesi için hak tanınacak.

MİLLETVEKİLLERİNİN EMEKLİ AYLIKLARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, TBMM gündemindeki ek bütçe kanun teklifinden cumhurbaşkanı ödeneğinin artırılması ile ilgili maddenin çıkartılmasını ve milletvekili emekli aylıklarının cumhurbaşkanı ödeneğine endekslenmemesini istemişti. Bununla ilgili bir düzenleme yapılarak, milletvekillerinin emekli aylıklarının Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı’nın aylığına endekslenerek, 6 ayda bir memur maaş katsayısına bağlı olarak artırılması planlanıyor.

Teklife konulan madde ile ise emekli cumhurbaşkanı yardımcısı, TBMM başkanı, bakan ve milletvekillerinin maaşlarından emeklilik için yapılacak prim kesintilerinin hesabında 9000 gösterge rakamının kullanılması öngörülüyor. (habertürk)

torba kanun teklifi mecliste!

paraajansı 

Bu listeye ulaşmak ve analizlerden ilk haberdar olanlardan olmak için
Para Ajansı Applikasyonunu  indirin

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı 

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home  Patronlar pay satıyor borsa düşüyor!

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP