Tukaş’ta neler oldu? SPK Tukaş için acil kurul toplantısı mı yaptı?

PARA AJANSI(PA)

Tukaş gıdada da son dönemde 500 milyon TL lik ortak satışı gerçekleşti.Kap’a yapılan açıklamaya göre, bu büyük rakam çoğu sanayi devinin piyasa değerinden fazla, SPK tarafından satış günlerine ilişkin inceleme başlatıldığı duyumlar arasındaydı ve Kurul jet hızıyla toplanarak işlem yasağı cezalarını verdi.BİST ise şirket hisse senedini iki gün işleme kapadı. 

BİST tarafından yapılan bu hareketin daha fazla hisse satışına mani olmak amacı taşıdığı ve SPK tarafından alınan kararında altı ay süreyle hisse satışına mani olacağı konuşuluyor.

Normalde perşembe günleri toplanan SPK, acil olarak bugün (salı) toplandı ve bültende ise tek Tukaş kararı olması dikkat çekti.

28.05.2020 – 29.05.2020 tarihinde TUKAŞ GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,55 – 10,51 TL fiyat aralığından ,50.606.128 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi tarafımca/ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir, açıklamasına karşılık 1 gün içinde BİST ve SPK tarafından proaktif bir harekete girişilmesine ise ilk defa rastlanıyor.

Son dönemde borsaya giren 350 bin yatırımcı, küçük şirket hisse senetlerinde yükselen fiyatlardan alımlar yaparak, büyük paralar kaybetmişler ve Cimer kanalıyla suç duyuruları yapmışlardı. Bu şikayetler üzerine bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından talimat verildiği ve Hazine ve Maliye Bakanlığının konuyu titizlikle takibe başladığı konuşuluyor.

Tukaş’ta gerçekleşen ortak satışı, yabancı ya da yerli kurumsal yatırımcılara yapılan kurumsal bir satış olmaması, satışın boyutunun büyüklüğü ve volatil hareketler sonucu küçük yatırımcılara yapılmış olması nedeniyle dikkat çekmişti. Ortakların devraldığı sırada 80 milyon TL piyasa değerine sahip olan şirkette sadece bir miktar hisse satışı ile yaklaşık 500 milyon kazanmaları, sonrasında da hisse senedinin çakılması, sosyal medyada hareketlenmeye neden oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.