Türk İlaç ve Serum Sanayii halka arzında kafa karıştıran sorular

Turk İlaç paylarının halka arzı için 25 – 26 Şubat 2021 tarihleri arasında sabit fiyatla talep toplama işlemlerine bireysel yatırımcıların 139 kat talep geldi. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamaya göre halka arz büyüklüğü 234,5 milyon TL olarak gerçekleşti

Halka arz büyüklüğü 234,5 Milyon TL olarak gerçekleşirken piyasadan gelen talepler ise aşağıdaki şekilde oldu.

Halka arzda 23,45 Milyon lot satışa sunuldu. Halka arzda, toplam 128 bin 547 yatırımcıdan 1.451.243.670 pay talep toplandı. Bu tutar 14.5 Milyar TL’ye tekabül ediyor. Sosyal medyada yatırımcıların bu toplanan tutarın aracı kurumlarda nemalandırılıp nemalandırılmadığı tartışma konusu oldu.

Analistlere göre 14,5 Milyar TL’nin sadece bi günlük faiz getirisi yaklaşık 6 Milyon TL seviyesinde.

Aracı Kurumlar halka arzlardan ne kadar kazanıyor?

İzahnamede halka arzda görev alan konsorsiyum üyelerinin komisyon ve ücret tutarları/gelirleri paylaşılıyor. İzahnamede yer alan tabloya göre Aracı Kurumların gelirleri ve komisyon tutarları aşağıdaki şekilde.

[expand title=”İzahnamede yer alan komisyon tutarları”]

Tabloda yer alan komisyon tutarlarına göre bazı aracı kurumlar tüm işlemlerden komisyon talep ederken bazıları tüm işlemlerde komisyonsuz hizmet verdiği görülüyor.

İzahnamede yer alan halka arz geliri ve maliyet tablosunda verilen bilgiler ise aşağıdaki şekilde

[/expand]

Aracı Kurumlar toplanan tutarları nemalandırabilir mi?

Halka arza 138 Kat talep gelirken yatırımcılardan toplanan tutarlar hesaplarına 2-5 iş günü arasında geri dönüyor. Bu süreç içerisinde yatırımcıların sosyal medyada dağıtım oranının 0.72 gibi az bir oranda kalması sonrası sosyal medyada geri kalan tutarlarının dönmemesinden şikayet ettiği görüldü.

Onaylanmış izahnamede “konsorsiyum lideri halka arz işlemi nedeniyle elde edeceği komisyon hariç doğrudan veya dolaylı olarak halka arzın başarısına bağlanmış bir ekonomik çıkarı bulunmamaktadır” ifadelerine yer verildi.

Yatırımcılar merak ediyor… Ek satış neden yapılmadı?

Onaylı izahnameye ihraççının ek satış hakkı bulunuyordu. Oyak yatırım ve Şirket Birincil piyasada halka arzda bu hakkı kullanmamayı tercih etti. Halka arzda 138 kat gibi bir talep gelmişken yoğun talep gelmesi durumunda 2 Milyon adet daha pay satılacağı izahnamede belirtilmişti. 2 Milyon adet payın yine yurtiçi bireysel yatırımcıya dağıtılması durumunda her talep eden yatırımcı %25 daha fazla pay alacaktı. Dağıtım oranı dolayısı ile artacaktı. Bu halka arz içerisinde KAP’a yapılan bildirimde kurumsallardan gelen taleplerde kaydırılma yapıldığı da duyuruldu.

Toplam halka arzın yüzde 30 oranında 7,04 milyon TL nominal değere karşılık gelen Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılara yapılan tahsisat içerisinde, toplam tahsisatın yüzde 19,7’sine karşılık gelen 1,339 milyon TL nominal bedelli hisse Yurt İçi Kurumsal Yatırımcı tahsisatına kaydırıldı.

Aracı kurumlar olmayan para ile talepte bulunabilir mi? Blokaj Nedir?

Sosyal medyada bazı analistlere göre aracı kurumlar olmayan para ile talepte bulundu. Onaylı izahnameye göre kredili işlem için sermaye piyasası araçlarının oranları gösterildi. Ancak izahname ve mevzuata göre olmayan bir para ile halka arza katılmak mümkün değil. İzahnamede belirtildiği üzere ” Paylar , Şirket tarafından dağıtım listesinin onaylanmasını takiben ve pay bedellerini ödenmesi şartıyla konsorsiyum üyeleri tarafından yatırımcıların MKK Nezdindeki hesaplarına aktarılacaktır.

Talebi karşılanan yatırımcıların payları kaydi sistem esasları çerçevesinde dağıtım listesinin konsorsiyum üyelerine iletilmesini takip eden en geç 2 iş günü içerisinde ve pay bedellerinin ödenmesi şartıyla kaydi olarak teslim edilecektir.

Teminata söz konusu olabilecek Sermaye Piyasası Araçları aşağıdaki şekilde

 • Para Piyasası Fonu,
 • Kısa vadeli borçlanma araçları fonu,
 • Özel sektörü borçlanma araçları fonu,
 • TL Dibs,
 • Eurobond,
 • Özel Sektör Borçlanma Aracı,
 • Hisse Senedi Fonu,
 • Borçlanma Araçları fonu,
 • Değişken Fon,
 • Pay,
 • Döviz Blokesi,
 • Vadeli Mevduat blokesi,
 • Katılma Hesabı blokesi

Yatırımcılar Blokaj yöntemi ile talepte bulunabildi. Talep bedeli karşılığında teminata alınacak kıymetlerin oranı %90 ila %100 arasında değişkenlik gösteriyor. Aracı Kurumlara göre gösterilebilecek teminatlar da değişkenlik gösterebiliyor. Burada Bireysel Yatırımcının teminata verilen araçlarının dağıtım listelerinin açıklandığı gün saat 12’ye kadar almayı hak ettikleri payın bedelini nakden ödeyebiliyorlar.

Tabi ki burada Yurt İçi Bireysel Yatırımcıların teminatlarının nakde dönüşümü ile ilgili riskler talebi giren aracı kuruma ait.

Blokaj nedir? Nasıl koyulabilir?

Şirket halka arz ile 100.5 Milyon TL brüt gelir beklerken paylarını satan Kurucu ortak Mehmet Berat Battal ise 134 Milyon TL gelir etmeyi planlıyor.

Uzmanlara göre

Konu hakkında bilgisine başvurduğumuz Finansal Yatırımcılar Derneği Ali BAHÇUVAN’a göre Oransal yerine MKK numarasına eşit dağıtım daha sağlıklı bir dağılım yaratıyor. Daha fazla yatırımcının borsaya girmesini sağlıyor… Eğer toplanan paralardan aracı kurumlar bir nemalandırma yapıyor ise şirkete faydası olsun ya da bir kısmı yatırımcıları koruma ve finansal okur yazarlık adına bir fona aktarılsın…

3 2 oylar
Beğendiniz mi?
guest
20 Yorum
Eski Yorumlar
Yeni Yorumlar En çok oy alan yorumlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster