Türk İlaç’ta halka arz tarihi netleşti

Geçtiğimiz hafta halka arzı açıklanan Türk İlaç ve Serum Sanayinde detaylar belli oldu.

Oyak Yatırım öncülüğünde gerçekleşecek olan halka arz tarihi olarak 25-26 Şubat 2021 olarak duyuruldu.

Şirket Geçtiğimiz hafta halka arz olmak için başvuru yaptı!

Battal Holding iştiraki Türk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. ‘yi halka arz etmek için 20.01.2021 tarihinde SPK’ya başvurdu

Sermaye Piyasası Kurulu 18 Şubat toplantısında şirketin Halka Arzına onay verdi!

Şirket Hakkında

Turk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş., BATTAL Holding bünyesinde 2010 yılında faaliyetlerine başlamıştır.
Ana faaliyet konusu beşeri ilaç ve aşı üretimi olan TURK İlaç, dinamik ve profesyonel kadrosuyla Türkiye’nin özel teşebbüs olarak ilk ve tek aşı üretim tesisini kurmuştur.

2017 yılında seri üretimine başlandığı TETADİF Td aşısıyla ülkemizin difteri tetanos aşısında dışa bağımlılığını sona erdirmiş olup, üretimin %70’lik kısmı için ihracat hedeflemektedir.

TURK İlacın ANKARA Akyurt bölgesinde bugün itibariyle sahip olduğu toplam 56.000 metrekare alandaki üretim tesisleri en ileri teknolojilerle donatılmış ve tüm üretim ekipmanları uluslararası normlara uygun şekilde yapılmıştır. Tüm üretimler Güncel İyi Üretim (GMP) ve İyi Laboratuvar Uygulama (GLP) esaslarına uygun olarak yürütülmektedir.
TURK İlaç etik ve bilimsel değerler çerçevesinde Türk İlaç sektörünün hizmetindedir.

Halka Arz Yöntemi ve detayları

Türk İlaç ve Serum Sanayi şirketinin halka arzında 23.450.000 lot arz edilecek. Halka arz sabit fiyat ile 10 TL‘den gerçekleştirilecek.

Oransal Halka Arzlarda Dikkat edilmesi gerekenler

Daha önceki oransal dağıtım ile gerçekleşen halka arzlar göz önünde bulundurularak, örnek ile %3 oranında bir talep karşılanırsa, 10 Bin TL ile verilen emir karşısında 300 TL’lik lota sahip olunabilecek.

Halka arzda orantısal dağıtım yapılması planlanıyor. Bu şekilde yapılan son halka arz Arzum şirketi olmuştu.

Benzer halka arz olan Kervangıda’da halka arz büyüklüğü 500 Milyon TL seviyesindeydi. Arzum şirketinin halka arz büyüklüğü ise 260 Milyon TL seviyesindeydi. 56 Kat fazla talep gelmişti. Türk İlaç Halka arzından Ek satışlar dahil 254.5 Milyon TL büyüklük mevcut.

Şirketin halka arzında hem ortak satışı hem de bedelli sermaye artışı yöntemi ile sermaye artımı yapılacak. Bir önceki paragrafta 23.45.000 lot arz edileceğini belirtmiştik. Bu lotların bir kısmı sermaye artırımı bir kısmı pay satışı ile gerçekleştirilecek. Şirket sermayesini 67 Milyon TL’den 77.05 Milyon TL’ye artırarak 10.05 Milyon B Grubu pay arz edecek. Mevcut Ortaklardan Mehmet Berat BATTAL’ın 13.4 Milyon TL Payı da halka arzda satışa sunulacak.

Şirketin halka arzında bireysel ve kurumsal, yurt dışı kurumsala pay ayrılacak. Henüz orantısal olarak hangi gruba ne kadar pay ayrılacağı belli oldu.. İzahnamede yer alan bilgiye göre OYAK Yatırım ve Şirket pay miktarına birlikte karar verdiler. Türk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş’nin 23.450.000 TL nominal değerli payların,

  • 8.207.500 lot,%35 oranındaki kısmı bireysel yatırımcıya
  • 8.207.500 lot, %35 oranındaki kısmı yurtiçi kurumsal yatırımcıya
  • 7.035.000 lot, %30 oranındaki kısmı yurtdışı kurumsal yatırımcıya ayrılmış.

Şirketin halka arzında sabit fiyat ile talep toplama ve en iyi gayret aracılığı yöntemi ile arz edilecektir.

En iyi gayret aracılığı, halka arz edilecek sermaye piyasası araçlarının izahnamede gösterilen satış süresi içinde satılmasını, satılmayan kısmın ise ihraççıya iadesini ifade eder.

Talep gelirse Ek Satış var

Toplanan talebin satışa sunulan lotlardan fazla olması halinde yine Mehmet Berat BATTAL‘a ait toplam 2 Milyon lot ek satışa sunulabilecek. Turk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. için eğer gerek duyulursa 30 gün süreyle fiyat istikrarı faaliyetlerine başvurmayı planlanmaktadır. Şirketin başvurusunun onaylanması halinde işlem kodunun #TRILC olması planlanıyor.

Şirketin kayıtlı sermaye tavanı 315 Milyon TL Seviyesinde. Şirketin kayıtlı sermaye tavanı SPK Tarafından 2025 Yılına kadar onaylı.

67 Milyon TL olan çıkarılmış sermayenin ise 20.100.000 adeti A Grubu, 46.900.000 adeti ise B grubu paylarıdır. B Grubu paylara tanınmış bir imtiyaz bulunmuyor. Halka arz olacak paylarda B Grubu payları.

Şirket Halka arz geliri ile ne yapmayı planlıyor?

Taslak izahnamede yer alan bilgilere göre şirket Halka arz ile kurumsallaşma, şirket değerinin ortaya çıkması, bilinirlik ve tanınırlığın pekiştirilmesi, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin daha güçlü bir şekilde uygulanması, Şirket’in kurumsal kimliğini güçlendirmesi hedeflenmektedir.

Şirket halka arz ile birlikte kurumsal yapısını güçlendirmeyi, bilinirliğin artırılması yanında sermaye artımımı yanında sağlanacak fon vasıtası ile büyüme konusunda planladığı yatırımların finansmanı, borç ödemesi ile finansman yükünün azaltılması ve yeni ürün geliştirme ve pazar araştırmaları ile işletme sermayesinin fonlaması konusunda elini güçlendirmeyi planlamaktadır.

Bu kapsamda şirket, halka arz gelirinin yaklaşık %15’ini yatırımların finansmanında, %30’unu hammadde temininde, %35’ini finansal borç ödemeleri ve kısa vadeli çek ödemelerinde %20’sini işletme sermayesi olarak kullanmayı planlamaktadır.

(Parajansı)

2.3 3 oylar
Beğendiniz mi?
guest
3 Yorum
Eski Yorumlar
Yeni Yorumlar En çok oy alan yorumlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster