Türk Lirasının, yurtdışında foreks işlemlerine kapatılacağına dair dolaşan mesajlar doğru mu?

PARA AJANSI (PA) İstanbul –

Dünden itibaren banka ve finans kesimi profesyonellerinin birbirine ilettiği bazı mesajlar, daha sonra sosyal medyada da yayıldı. Mesajlar, yurtdışındaki bazı online işlem platformlarının, müşterilerine forex işlemleri için artık TL ile işlem yapılamayacağını ve olan pozisyonların kapatılacağını anlatıyordu.

https://en.myfxchoice.com/fx-choice-news/usdtry-eurtry-to-be-removed/

Linki burada olan açıklamada,

“Önümüzdeki hafta, Türk Lirası döviz çiftlerini tüm hesap türlerinde alım satım aracı olarak kaldıracağız.

18 Mayıs Pazartesi: USDTRY ve EURTRY yalnızca pozisyon kapanan işlemler için kullanılabilir.

22 Mayıs Cuma, işlem gününün sonu: kalan tüm pozisyonlar otomatik olarak kapatılacak. Bu, sembollerin mevcut olacağı son gündür.” deniliyor ve ekleniyor, Bizimle lira ticareti yapan müşteriler için, tercih ettiğiniz sembolleri kaldırdığımız için çok üzgünüz ve size uyacak başka pazarlar bulacağınızı umuyoruz…

Konunun uzmanları ise bu tür kurumlar için şunları söylüyor. Yukarıdaki gibi aracı firmalar bu dünyanın komisyoncu perakende arayüzleridir. Online işlem platformudur, zaten Türk yatırımcıların bunlarla işlem yapması hukuken doğru değil ve riskli. Yerli yatırımcılar bu tür işlemleri SPK tarafından yetki verilen aracı kuruluş ve bankalar ile yapabilir.

Bu açıklamayı yapan kurum gibi yabancı online aracı işlem platformlarına yüksek kaldıraç için gerekli krediyi, kotasyonları adına “Liquidity Provider” denilen kurumlar sağlar. Asıl sistemi yürüten büyük kurumlar likidite sağlayıcılardır. Aşağıda en büyük likidite sağlayıcıların listesini görüyorsunuz.

Londra’daki piyasada, yerli bankaların satmasına kısıtlamalar getirildiği için TL bulamayıp, yükümlülüğünü yerine getiremeyen bu listedeki firmalardan bazılarına yaptırım uygulanınca, bu tür gelişmelerin olabileceği zaten konuşuluyordu.

Gelinen noktada bu piyasada ne kadar kontrat olduğunu bilmiyoruz. Diğer online işlem yapan kurumların da işlemleri durdurup durdurmayacağı ise belli değil, ancak piyasada panik yaratacak bir durum da söz konusu değil. Ancak konu, yetkili kurumların aydınlatması sonucu, piyasaların tepkisini sınırlandırabilecek özellikler taşıyor.

Öncelikle haberciler, bu haberi yapmak için piyasaların kapalı olduğu cumartesi gününü beklemek durumunda kaldılar. Gazeteciler haber yapamaz iken engel olunamayan sosyal medyada ise bilgi kirliliği en üst seviyeye çıkabiliyor ve haber yapılamayan bir ortamda dedikodular piyasaya hakim oluyor. Bunu da yaşayarak, görmüş oluyoruz.

Yetkili kurumların konuyu araştırıp bu konu hakkında yorum ve düşüncelerini alabilmek için de bu haberi yapmak gerekiyordu ancak yeni yasalar, gazetecileri her haber öncesi hukuk servisinden yorum almaya zorlar oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir