DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 792,100,29
BITCOIN 4753010,75%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Turkcell ortağından kritik açıklama!

Turkcell ortağından kritik açıklama!

ABONE OL
16/11/2021 11:21
Turkcell ortağından kritik açıklama!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Turkcell ortağından kritik açıklama! Turkcell’in %20 hisse sahibi olan (yaklaşık 7.85 milyar TL) IMTIS Holding, şirketin yönetimine dair endişelerini ve hayal kırıklarını duyurdu.

Turkcell ortağından kritik açıklama!

Turkcell’in %20 hisse sahibi olan (yaklaşık 7.85 milyar TL) IMTIS Holding, şirketin yönetimine dair endişelerini ve hayal kırıklarını duyurdu. Turkcell’in kontrolü %26.2 imtiyazlı hisse ile Türkiye Varlık Fonu’nda bulunuyor.

IMTIS Holding, ABD Menkul Kıymetler Borsası Kuruluna yaptığı açıklamanın detayları;

Daha once kamuya açıklandığı üzere, IMTIS Holdings, Turkcell yönetim kurulu üyeleri ve idarecileri ile IMTIS Holdings’in değer üretebileceğine inandığı bazı stratejik ve operasyonel insiyatifler hakkında ön göruşmeler yapmıştır. Bununla bağlantılı olarak, IMTIS ve LlT UB 28 Ekim 2021 tarihinde Turkcell’in Yönetim Kurulu’na (“Yönetim Kurulu”) bir mektup göndermişlerdir. Mektupta, LetterOne Grubu’nun Turkcell’de son 16 yıldır sahip oldugu önemli ekonomik menfaat ve IMTIS’in, Turkcell’in varlıkları ve değer yaratma fırsatlarına olan güçlü inancı ve heyecanı dile getirilirken Turkcell’in performansından duyulan hayal kırıklığı ifade edilmiş ve yönetim rejimine ilişkin endişeler bildirilmiştir.

IMTIS, Turkcell’deki operasyonel, stratejik ve yönetimsel sorunların, Şirketin düşük değerlemesine ve zayıf hisse senedi fiyat performansına yansıdığı yönündeki kanaatini ifade etti. Mektup, Turkcell’in karşılaştırılabilir gelişen pazarlardaki telekomünikasyon şirketleri arasında en düşük değerleme çarpanlarından birine sahip olduğuna ve bu durumun Turkcell’in düşük ve azalan marjlarını, mobil hizmetler dışındaki varlıklarının değerini ortaya çıkaracak uygulamaların geciktirilmesini, şirketin içindekiler ile pay sahipleri arasındaki uyum eksikligini, zayıf kurumsal yönetim ve düşük temettü ödemesini yansıttığına dikkat çekti.


Mektup, Yönetim Kurulu’nun, Turkcell’in yatırımcılar ve diger paydaşlar için tam potansiyelini gerçekleştirmesini sağlaması için aşağıdaki tavsiyeleri uygulamasını teşvik etti: İSNA (OpCFC) marjını arttırma taahhüdü, açık bir uygulama zaman çizelgesi ile parçaların toplamı (Sum-ofthe-ports) değerleme stratejisini hızlandırmak, yöneticilerin ve Yönetim Kurulu üyelerinin menfaatlerinin pay sahipleri için değer yaratılması ile uyumluğunun geliştirilmesi, Turkcell’in kurumsal yönetim çerçevesinin esaslı şekilde geliştirilmesi, ve ABD doları karşılığı sürdürülebilir şekilde artan temettü ödemeleri taahhüt edilmesi.


IMTIS, bu girişimlerin hayata geçirilmesi halinde Turkcell’in pay sahipleri ve diğer paydaşları için önemli ölçüde arttırılmış değer sunabileceğine olan güvenini yineleyerek, Turkcell’in bu öneriler ile birlikte lider bir uluslararası telekomünikasyon şirketi olabileceğini beyan etti.


Mektupta da belirtildiği üzere IMTIS, bu değişikliklerin uzun vadede işletmenin gerçek potansiyelini gerçekleştirmesine yardımcı olacak işbirlikçi bir ruhla gerçekleştirilebileceğinden emin olduğunu vurgulamıştır. IMTIS, Turkcell’in IMTIS tarafından sunulan çekinceleri ve teklifleri reddetmeyi tercih etmesi sebebiyle hayal kırıklığına uğramıştır ancak önerilerinin detayları hakkında Yönetim Kurulu ve yönetimle aktif ilişki çabasını sürdürecektir.

IMTIS Holding

Turkcell hisseleri

10:32 itibari ile Turkcell hisseleri

Turkcell Bilanço

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP