Türkiye Doğu Akdeniz’de Doğal gaz Arama Faaliyetlerine Ara Verdi

  • Haberler

Elde edilen bilgilere yönelik olarak, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile tartışmalı bölgede olan doğal gaz arama çalışmalarını askıya aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da daha yapıcı bir tutum elde edilinceye dek beklenmesi gerektiği kararı alındığı da elde edilen bilgiler arasında yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın ise, Yunanistan ile artan gerilime ilişkin Yunanistan bizim önemli bir komşumuz. Atina ile görüşmeye hazırız.´´ ifadelerinde bulundu.

Tüm bunlara ek olarak Türkiye sadece Yunanistan ile değil, Kıbrıs adasında doğal gaz arayan diğer ülkeler ile de anlaşmazlık yaşıyor. Bu ülkeler arasında Güney Kıbrıs , Avrupa Birliği, Mısır ve İsrail yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde, Fransa Cumhurbaşkanı Kıbrıs ve Yunanistan'ın egemenlik haklarının ihlal edildiğini söylemesinin ardından Dışişleri Bakanlığımız tarafından yanıt gecikmedi. Yapılan açıklamada ise
“Fransa Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler bağlamında yaptığı her açıklama ve attığı her yanlış adımda tarafsızlığını ve istikrara katkıda bulunma şansını biraz daha kaybetmektedir. ´´ denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.