DOLAR 17,9539 -0.03%
EURO 18,3761 0.38%
ALTIN 1.033,880,27
BITCOIN 420363-2,68%
İstanbul
29°

AZ BULUTLU

KALAN SÜRE

türkiye’nin faizle imtihanı! ülkelerin faiz oranları nasıl?

Türkiye’nin faizle imtihanı! Ülkelerin faiz oranları nasıl?

ABONE OL
10/06/2022 15:29
türkiye’nin faizle imtihanı! ülkelerin faiz oranları nasıl?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Faiz son dönemlerde Türkiye ekonomisinde gündemin ilk sırasındaki yerini korumaya devam ediyor. Peki ülkelerin faiz oranları nasıl? Türkiye’nin faizle imtihanı

Türkiye’nin faizle imtihanı! Ülkelerin faiz oranları nasıl? Hangi ülke ne kadar faiz oranı uyguluyor?

Faiz iktisat teorisinin en önemli öğelerinden birini oluşturuyor. Faiz oranları bir politika aracı olmasının yanı sıra önemli bir makroekonomik gösterge olarak karşımıza çıkıyor.

Klasik iktisat teorisinde faiz fon fazlası olanlar ile fon açığı olanları bir araya getiren doğal bir mekanizması olarak karşımıza çıkıyor. Daha ileriki aşamalarda Keynesyen teoride faiz bir makroekonomik politika aracı olarak kullanılmaya başlanırken sonrasında neoklasik teoride faiz ekonomi teorisinin ve parasal aktarım mekanizmasının en kritik unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır.

İslami literatürde ise faize farklı açıdan yaklaşan görüşler bulunmaktadır. Burdaki kesin ayrım faizin Kuran hükmü ile yasaklanan bir nitelikte olmasından farklı olarak enflasyon oranında vade farkı benzeri bir faiz hükmünün dinen sakıncalı olmadığını iddia eden görüşler bulunmaktadır.

Bu bilgiler ışığı altında Türkiye ekonomisi özellikle son 8 aydaki politikaları ile yukarıda sayılan ikinci görüşü ön plana çıkararak faizi ekonomik bir gerçeklikten kopararak salt dini bir hüküm olarak almaktadır. Bu noktada ise söylenen ve uygulama arasındaki çelişkiler göze çarpmakta söylemlerin ötesine geçemeyen vaatlerin piyasada bir karşılığı olmamaktadır.

Merkez Bankasının %14 faiz uyguladığı bir ortamda %70’lere dayanan enflasyon karşısında tasarrufların negatif getiriden kurtulacağını bunu piyasada rasyonel bir şekilde nasıl karşılık bulacağı büyük bir muamma olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bunun daha da ötesinde Merkez Bankasından %14 ile borçlanan bankaların bu kaynağı piyasada %30’lardan fazla bir oranda satması hangi nas ile açıklanabilir? Bu durum maalesef tamamen ekonomik gerçeklerden uzak popülist bir politikadan öteye geçmemektedir.

Günübirlik açıklanan paketler sorunun çözümü bir yana mevcut sorunların daha da büyük bir kartopu haline gelmesine yol açmaktadır.

Adına faiz denilmeyip Kur Korumalı mevduat, Getiri Endeksli Senet vb. isimler olunca faiz verilmemiş mi olunmaktadır.

Zaten zor durumda olan sabit gelirli kesimin ve orta gelir sınıfının alım gücünün düşmesi bir yana bu kanalla gelir dağılımı zenginler lehine daha da fazla bozulmaktadır.

Yazımızı son olarak ülkelerin faiz oranlarını belirterek bitirelim.

Faiz Oranları

Türkiye’nin faizle imtihanı

Dünya Enflasyon Oranları

Türkiye’nin faizle imtihanı

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Twitter takip için => twitter 

Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Sitemize üye olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın => paraajansı

Türkiye’nin faizle imtihanı
  • faiz

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP