VBTS Tedbirleri nelerdir? Hangi hisselere neden uygulanır? Nasıl yansır?

Paraajansi.com.tr
(Borsa ve yatırım için en güncel haberler.)

Borsa İstanbul’un yatırımcıyı koruma amaçlı uygulamaya soktuğu VBTS kapsamlı tedbirler neler? Brüt takas ve Tek fiyattan işlem tedbirleri nelerdir? Hisselere nasıl yansıması beklenir?

Finansal Yatırımcılar Derneği ve Para Ajansı işbirliğinde gerçekleştirilen finansal yatırım eğitimleri devam ediyor. IMKB Eğitim Dairesi Eski başkanı Dr. Murad Kayacan yatırımcılar için hisse senetlerine uygulanan tedbirleri açıkladı.

Vtbs‘nin Açılımı Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi dir. Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Borsada bir hissenin fiyatı kısa bir zaman diliminde aşırı değişiklik gösterdiğinde devreye giren koruma sistemidir.

Tek Fiyat İşlem Yöntemi Nedir?

Bir sermaye piyasası aracı için Sisteme iletilen emirlerin Borsa tarafından belirlenen zaman dilimleri boyunca toplanarak gün içinde bir kere veya birden fazla kez tekrar edilmek suretiyle en çok işlem miktarını gerçekleştirecek şekilde ve öncelik kurallarına uygun olarak belirlenen tek bir işlem fiyatından eşleştirilmesi yöntemidir.

Brüt Takas Nedir?

Brüt takas nedir; SPK ‘nın Borsa İstanbul, Takasbank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. işbirliğiyle, yatırımcıları korumaya yönelik çalışmalar kapsamında, hisse senedinin takasında netleştirmenin kaldırılması kararı alarak uyguladığı bir çeşit tedbir niteliğindeki işleme verilen isimdir.

Brüt takas hisseleri alabilmeniz için üzerinden 2 gün (T+2) geçmiş nakit paranızın olması gerekir. Yani bugün ya da dün boşa çıkılan nakit ile brüt takas hissesini alamazsınız.

Brüt takasa giren hisselerde aynı gün içinde alım yaptıysanız satım işlemi yapılamaz. Bir sonraki işlem gününde işlem yapabilirsiniz.

Brüt takastaki hisselerde işlem yapılmak istenirse; alım yapmak isteyen yatırımcılar yatırım hesaplarında alım tutarı kadar nakit bulundurmak zorunda iken, satım yapmak isteyen yatırımcılar satış miktarını karşılayacak sayıda hisse senedini portföyde bulundurmak zorundadır.

Brüt takasta olan hisselerde kredili satın alma işlemi yapılamaz. Yani borç ile brüt takas hissesinde işlem yapılamaz.

Alacağınız tutar kadar nakit paranızın işlem anında hesabınızda olması gerekmektedir.

3 2 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster