VERUSA Bağlı ortaklığı, Standard Boksit İşletmeleri A.Ş maden işletme sahasında altın buldu.

VERUSA HOLDİNG A.Ş. Özel Durum Açıklaması ile bağlı ortaklığı, Standard Boksit İşletmeleri A.Ş‘ nin maden işletme sahasında tonda 3.95 -12.54 gram aralığında altın madeni cevheri bulduğunu açıkladı. Açıklama şöyle

“Şirketimizin %100 oranında bağlı ortaklığı olan Standard Boksit İşletmeleri A.Ş.’nin sahip olduğu 23 adet maden ruhsatından biri olan Tokat İli Erbaa İlçesi’ndeki bakır maden sahasında yapılan ön incelemeler neticesinde elde edilen numunelerle ilgili bugün gelen analiz sonuçlarına göre, söz konusu maden sahasında tonda 3,95 – 12,54 gram aralığında altın madeni cevheri tespit edilmiştir. 


Bahse konu analiz raporu ön incelemeler kapsamında elde edilen numunelere dayalıdır. Bu nedenle söz konusu maden sahasındaki altın rezerv miktarının tespiti ile sahanın işlenebilir ve ticarete konu edilebilir nitelikte olup olmadığının anlaşılabilmesi amacıyla çok daha kapsamlı incelemelere ihtiyaç bulunmaktadır.  Bu kapsamda jeofizik ve jeoloji çalışmalarını takiben sondaj faaliyetlerine başlanacaktır. “

Şirketin 20 boksit, (alüminyum ana cevheri) 2 bakır ve 1 demir olmak üzere toplam 23 adet maden sahası bulunuyor.

Açıklama saat 19.59 yani seans kapanışından sonra yapıldı. Şirket hisse senetleri bugün 24 liradan kapanmıştı. VERUS24,00 TRY +0,30 (%1,27)

Türkiye Altın Madencileri Derneğinden alınan bilgilere göre, 1997 yılından bu yana yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda Türkiye’nin toplam altın potansiyelinin tahmini 6 bin 500 ton olduğu tahmin ediliyor ve bunun şimdilik 1100 tonunun rezerve dönüştürüldüğü ifade ediliyor.

Son yılların verilerine göre, Türkiye’nin yıllık altın talebi yaklaşık 150 ton civarında. Söz konusu altın talebinin yaklaşık yüzde 25’ ini Türkiye kendi kaynaklarından üretirken, geri kalanı ithal ediliyor.

Halen aktif olan altın madenleri, yılda ortalama 38 ton altın üreterek, bu talebi karşılamaya çalışıyor.Türkiye’nin 2020 yılında da 45 tonun üzerinde bir üretimle yeni bir rekora ulaşması öngörülüyor”

Bir ton kayadan, Türkiye’de ortalama 4 gram altın çıkarılıyor. Dünyanın büyük üreticilerinden Avustralya’da aynı oran 2 grama kadar düşerken, Türkiye son 10 yılda Avrupa’nın en büyük üreticisi haline gelmiş durumda .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.