DOLAR 17,9535 -0.03%
EURO 18,2715 0.03%
ALTIN 1.028,760,11
BITCOIN 429839-4,18%
İstanbul
24°

AÇIK

KALAN SÜRE

verusa holding 15 günde 200 bin lotu piyasadan geri aldı!

Verusa Holding 15 günde 200 bin lotu piyasadan geri aldı!

ABONE OL
04/06/2022 13:51
verusa holding 15 günde 200 bin lotu piyasadan geri aldı!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’un güçlü şirketlerinden Verusa Holding #VERUS pay geri alım programı kapsamında 15 günde 200 bin lot civarında bir payını geri aldı. Yaklaşık 1,2 milyon tutarlı pay alım sonrası hissede güncel durum ve beklentiler… Verusa Holding 15 günde 200 bin lotu piyasadan geri aldı

Verusa Holding 15 günde 200 bin lotu piyasadan geri aldı Yaklaşık 1,2 milyon tutarlı pay alım sonrası hissede güncel durum ve beklentiler…

Pay geri alım programı kapsamında şirket tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi.

Şirket Yönetim Kurulumuz tarafından alınan 11.05.2022 tarihli payların geri alımına ilişkin karar kapsamında; 03.06.2022 tarihinde yapılan geri alım işlemlerine ilişkin bilgiler tabloya eklenmiştir.

03.06.2022 tarihinde 59,85 TL- 59,95 TL fiyat aralığından (ortalama 59,9361 TL) 22.734 adet pay geri alınmış ve Şirketimizin sahip olduğu VERUS payları 198.413 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,2834)

verusa holding 15 günde
verusa holding 15 günde

Geri Alım (Buyback) Nedir?

Hisse geri alımı olarak da bilinen buyback, bir şirketin açık piyasada bulunan mevcut hisse sayısını azaltmak için kendi hisselerini satın almasıdır. Şirketler, mevcut hisse sayısını azaltarak kalan hisse senetlerinin değerini yükseltmek veya diğer hissedarların çoğunlukla kontrol ettiği hisseleri azaltmak gibi birçok nedenle buyback yapabilirler. Hisse senedi geri alımları ile şirket, hisse senedini açık piyasadan veya doğrudan hissedarlarından satın alabilir.

ŞİRKETLERİ HİSSE ALIMINA YÖNLENDİREN NE?

Fiyat memnuniyetsizliği

Uzmanlara göre pek çok farklı sebep var. Ancak Bunların başında da şirketlerin hisse fiyatlarından memnun olmaması geliyor. Fiyatların şirketin gerçek performansını yansıtmadığına karar veren yönetim kurulları hisseleri geri alarak fiyatların istenilen seviyeye yaklaşmasını sağlamak isteyebilir.

Global Menkul değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, “Şirketler kendi hisse değerlerinin çok düşük olduğu durumlarda hisse alım programı açıklarlar” diyor.

Oynaklık önlemi

Ayrıca oynaklık dönemlerinde de hisse geri alımı bir önlem olarak kullanılabiliyor. Geri alımlar, fiyatlardaki dalgalanmaları azaltma yönünde imkan sağlayabiliyor.

Prestij

Uskuay da büyük şirketlerin alımlarının ise daha çok prestij amaçlı olduğunu belirtti ve “Asıl amaç hissenin ucuz kaldığı ve yerli/yabancı yatırımcıya hissenin arkasında durduğu güvenini oluşturmaktır” dedi.

Analist, “Şirketin hissesini kredi teminatı olarak vermesi durumunda şirketin piyasa değerinin düşmesi, şirketin ek teminat bulmasına da yol açabilir yada kredi erişimini ve maliyetini olumsuz yönde etkileyebilecektir” dedi.

PEKİ HİSSELER NASIL ETKİLENİYOR?

Geri alımdan önce hissede sert düşüş olması durumunda yönetimin hisselerini alma karar kararı ‘Ben şirketin operasyonlarını biliyorum, güveniyorum’ mesajı vereceğinden yatırımcıya da güven veriyor. Alıcı olarak girmesi de talebin artmasıyla ayrıca fiyatları yukarı çekiyor”

Amacın hissenin daha fazla düşmesini engellemek olması durumunda hisse alımlarının fiyatları stabilize etmek amacıyla gerçekleştirildiğine dikkat çeken analist, “Burada belli bir fiyat aralığında gelen satışlar karşılanır ve fiyata etkisi olmaz”

Verusa Holding yatırımları çok geniş bir alanda ve Türkiye’de geniş bir coğrafyada sürdürüyor.

  • Enerji alanında rüzgar enerjisi, jeotermal ve hidroelektrik santral alanlarında yatırımları bulunmakta
  • Maden alanında altın ve boksit alanlarında
  • Çelik ve demir sanayi alanlarında
  • Teknoloji ve İnovasyon alanlarında yatırmları bulunmaktadır.
verusa holding 15 günde

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/

  • Verusa

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP