Yatırımınızı korumaya alın Stop-Loss ve Blokaj nasıl yapılır?

Paraajansi.com.tr
(Borsa ve yatırım için en güncel haberler.)

Stop-Loss ve Blokaj işlemleri son dönemde borsada işlem yapan yatırımcıların merak ettiği konulardan birkaçı. Peki nasıl yapılır? Önemi nedir? Detaylar ve merak edilenler haberimizde…

Stop-Loss ve Blokaj yatırımcıların borsada kendini güvence altına aldığı işlemlerden birkaçı. Peki stop-loss ve blokaj işlemi nedir? Nasıl yapılır? Önemi nedir? tüm detaylar haberimizde…

Stop-Loss (Zarar-Kes)

Stop loss borsa da alım satım yapan herkesin duyduğu bir terimdir. Kulağınızda yankılanan bu terim aslında borsada bir cankurtarandır desek yalan olmaz. Hep duyduğumuz bu zarar-kes aslında basit ama etkili bir kaçış yöntemidir.

Stop lossun Avantajları nedir?

  • Stop loss ekran başında olamayacaklar için bir rahatlık.
  • Bir bakıma istediğimiz saatte emir vermemizi kolaylaştırır.
  • Hisse tavan bozunca satmak isterseniz yine yardımınıza stop loss koşar
  • Hisselerinizde direnç noktaları belirlediniz ve hisseniniz direnci kırdı satmak istiyorsanız stop loss size göre
  • zarar kesmek anlamı olan (stop loss) zarar limitinizi belirlemek isteyenlere faydalı

Stop loss denilen böyle daha ilgi çekici görünen terim aslında zarar kes anlamı taşıyor. Sizi olası zararlardan kurtarmak için olan bu emir türünü nasıl yaparız. Stop loss yani zincir emir nasıl veririz. Daha açıklayıcı olması için sizler için görsel ile anlatalım…

Yukarda ki gösterilen resimde aracı kurumunuza göre arayüz değişecektir. Mantık aynı herhangi bir şekilde hisse alıyormuş gibi işleminizi yapın. Şimdi aracı kurumunuzdan zarar kes yapacağınız hisseyi aldınız. (yatırımcı piyasa fiyatından düşük bir seviyede alım emri verdi. amacımız stop yapacağımız noktanın oradan alım vermek ki amacına ulaşsın) Sırada ikinci adıma geçiyoruz.

Yukarıda ki sayfaya örnek verdiğim aracı kuruma göre, bende çıkmadı demenize gerek yok. Bekleyen emirlerinize baktığınızda buna benzer bir arayüz göreceksiniz. Arayarak zincir emir kısmını bulabilirsiniz. Eğer ki bulamadınız aracı kurumunuz ile iletişime geçip size yardımcı olmalarını isteyin(sonuçta amaçları size yardımcı olmak).

Yukarıda görselde zincir emir için bu sayfaya atadı. Yukarda aslında fiyatın o seviyeye düştüğünde 1 lot al diğer hisselerimi sat dememiz için olan yerdeyiz. Fiyat seviyesine geldiğinizde kaç lotu satmak istiyorsanız burada satmak istediğiniz lotu gireceksiniz.

Şimdi ki görselimiz de satmak istediğimiz fiyattan satışımızı giriyoruz zincir emir başlatmak için yukarıda ki görselde alış girmiştik bir tık üstünden. Kontrol sağladıktan sonra devam et diyebilirsiniz.

Burada ki görsel de göreceğimiz asıl sonuç:

Hissemizin 38 TL Fiyatı varken biz 35.02 fiyatına düşerse, bir lot al. Elimde ki 10 lotu sat emrini aracı kuruma vermiş oluyoruz. Anlaşılması için örnekleme yaptık siz bunu farklı fiyatlardan farklı alışlar satışlar yaparak verebilirsiniz istediğiniz hisse senedi için stop noktası koyabilirsiniz.

Hisse Blokajı nedir?

Borsada yaşanan sert fiyat hareketleri sonrası birçok yatırımcı blokaj işleminin ne olduğunu merak etmeye başladı. Öncelikle açığa satış işlemini belirtmek yararlı olacaktır.

Açığa satış nedir?

Açığa satış işlemi, sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını ya da satışına ilişkin emrin verilmesini ifade eder. Satışa ilişkin takas yükümlülüğünün ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi de açığa satış sayılır.

Yatırımcı blokajı ne anlama gelmektedir?

Yatırımcıların MKK’daki serbest alt hesaplarında bulunan pay senetlerini bloke ederek, hesabının kendi iradesi dışında kullanılmasını önleyebilecekleri bir blokaj sisteminin uygulamaya konmasıdır.

Yatırımcı blokajı avantajları nelerdir?

  • Yatırımcının kendi iradesi dışında hesabının kullanılmasını önler.

Kimler hisselerine blokaj koymalıdır?

  • Orta ve uzun vadede hissesini elinde bulundurmak isteyen yatırımcılar hisselerini güvence altına almak için blokaj koyması önemlidir.

Bu işlem nasıl gerçekleştirilir?

  • Merkezi kayıt kuruluşunun e-yatırımcı sitesine giriş yaptıktan sonra yatırım blokajı sayesinde bu işlem kolayca gerçekleştirilebilir.

Bu işlemi ne zaman gerçekleştirebilirim?

Blokaj işlemi 23:00 – 08:00 saatleri arasında gerçekleşmektedir. Ancak yapılan düzenleme ile birlikte; gün içerisinde herhangi bir saatte Yatırımcı Blokajı emri veren yatırımcının işlemi 23:00 – 08:00 saatleri arasında gerçekleştirilmek üzere sisteme kaydedilmektedir. Blokaj çözme işlemi ise günün herhangi bir anında yapılabilmektedir. 

MKK Yatırımcı Kullanım Kılavuzu

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
1 Yorum
Eski Yorumlar
Yeni Yorumlar En çok oy alan yorumlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster