DOLAR 15,9426 0.23%
EURO 16,7561 -0.03%
ALTIN 929,400,12
BITCOIN 475763-0,59%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

yeni halka arz olan şirketten yüzde 300 bedelsiz kararı!

Yeni halka arz olan şirketten yüzde 300 bedelsiz kararı!

ABONE OL
16/03/2022 11:01
yeni halka arz olan şirketten yüzde 300 bedelsiz kararı!
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Halka arz işlemleri geçtiğimiz yıl sonlarında gerçekleşen bu teknoloji şirketinden son dakika haberi yüzde 300 bedelsiz sermaye artırımına gitmeye karar verdi! Hangi şirket? Bedelsiz sermaye artırımı nedir? Detaylar…

Yeni halka arz olan şirketten yüzde 300 bedelsiz kararı! Halka arzının üzerinden 6 ay geçmeden yapılan bedelsiz yatırımcılar tarafından memnuniyetle karşılandı!

Yüzde 300 bedelsiz kararı veren şirket #YEOTEK

Şirketimizin 16.03.2022 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında,

1-Şirketimizin 24.000.000-TL tutarındaki çıkarılmış sermayesinin, 100.000.000-TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak suretiyle, bedelsiz olarak %300 oranında artırılmak suretiyle 96.000.000-TL’ye çıkarılmasına ve arttırılan 72.000.000 TL’nin tamamının iç kaynaklardan karşılanmasına,

2-31.12.2021 tarihli finansal tablolarda yeralan 25.650,16-TL tutarındaki geçmiş yıllar zararlarının, özkaynaklarda geçmiş yıllar karları hesabından mahsup edilerek kapatılmasının yapılacak ilk genel kurul onayına sunulmasına,

3-Sermaye artışına ilişkin olarak; Anasözleşme’nin “Sermaye” başlıklı 6 nolu maddesinin tadiline

4-Bedelsiz sermaye artırımına ilişkin ihraç belgesinin ve anasözleşme değişikliğinin onaylanması için başta Sermaye Piyasası Kurulu’na olmak üzere, bedelsiz sermaye artırımına ilişkin gerekli diğer işlemler için ilgili kurumlara başvuruda bulunulmasına,
karar verilmiştir.

yüzde 300 bedelsiz

Bedelsiz Sermaye Artırımı Hangi Özelliklere Sahiptir?

Pek çok şirketin uygulamaya geçtiği bedelsiz sermaye artırımı ne demek sorusunun yanı sıra özelliklerinin açıklanması da oldukça büyük önem taşır. Şirketlerin finansal kaynaklarını daha kullanışlı hale getirmesinde etki sahibi bu yöntemin önemli noktaları, ilerleyen dönemde karşılaşılabilecek durumları aydınlatma konusunda herkese yardımcı olur. Şirketin öz sermayesinde her ne kadar bir değişim görülmese de, satış işlemlerinde teşvik edici hareketlenmeler ortaya çıkar.

Hisse fiyatında yaşanan düşüş, aynı hissenin satılma ihtimalini artırıcı bir etkiye yol açar. Bu sayede toplu halde satışı zor olan hisselerin ayrı ayrı gelir kaynağına dönüşmesi mümkün olur. Artırım sonucunda şirketin piyasa değerinde de yükseliş yaşanmaz. Ancak piyasa içerisindeki aktifliği belirgin düzeyde artış gösterir. Şirkete doğrudan bir katkısı gözükmeyen yöntem, dolaylı yollardan alıcı ve satıcılar için gerekli düzenlemeleri en uygun biçimde gerçekleştirir.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Neden Uygulanır?

Teknik açıdan pek çok sebebin bulunduğu bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler ve ne gerekçe ile uygulamaya geçilir denildiğinde çeşitli nedenler sayılabilir. İlk sebeplerden biri hisse likiditesini artırmaktır. Değeri belli bir seviyeye gelen hisselerin akışkanlığını kaybetmesi, kaynak açısından şirketi olumsuz etkiler. Bölünmenin gerçekleştirilmesi ile hisse senetlerinin piyasada hızlı ve kolayca el değiştirebilir hale gelmesi sağlanır. Diğer yandan hisse değerini artırmak için elverişli bir yöntem olan bedelsiz sermaye artırımı örnek şirket stratejileri arasına yerleşir. Bölünme sonucu hisse sayısı, hisselerin toplam değerinde de gözle görülür bir değişikliğe yol açar.

Özellikle küçük yatırımcıların yönelmesi ile birlikte şirkete giren gelir miktarı yükselir. Yöntemin temel sebeplerinden bir başkası ise finansal kaynakların kullanılamayan kısımlarını aktifleştirmektir. Yıllar içerisinde büyüyen ve gelişen özsermaye kalemlerini finansal kaynaklara dönüştüren yöntem, kaynak sayısının artırılmasına aracılık eder. Çeşitli amaçlarla uygulanan şirket stratejileri, piyasaya canlılık ve hareket getirir. Bu şekilde firmaların kar oranı ve sezon aktifliği korunmuş olur.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nasıl Hesaplanır?

Bedelsiz sermaye artırımı hesaplama sırasında ortak kabul edilen bir formülden yararlanılır. Eski fiyatın bedelli oranına 1 eklenerek bölünmesi sonucu ortaya çıkan rakam, yeni fiyatın hesaplanmasına olanak tanır. Hisse fiyatı düşerken toplam piyasa değerinin değişmemesi, küçük bütçeli firmaların da alım-satım işlemlerine dahil olmasını sağlar. Örnek olarak, normalde fiyatı 10₺ şeklinde belirlenen hisseye %100 bedelsiz oranı uygulandığında yeni hisse fiyatı 5₺ seviyesine düşer. Hissedarın elindeki toplam değer değişmemiş iken görülen fiyat azalması, alıcılarda ucuzlama hissi yaratır. Bu sayede durgunlaşan piyasanın yeniden hareketlenmesi beklenir.

YEO Teknoloji hakkında;

15 yıl içerisinde enerji üretiminden iletimine ve dağıtımına, akıllı ve verimli elektrik enerjisi çözümleriyle elektrifikasyonda ve otomasyonla faaliyetlerini sürdüren YEO, otomasyon, dijitalizasyon ve elektrifikasyon alanlarında en modern çözümleri sunmaktadır.

Projeleri EPC temelinde dizayn, mühendislik, tedarik, entegrasyon, montaj ve devreye alma süreçlerinin tümünü kapsayan bir şekilde yürütmekte.

yeo teknoloji halka arz sonuçları açıklandı! rekor katılım

Halka arz sonuçları!

Yeo Teknoloji halka arzına 121.489 kişi katılırken son zamanların en büyük halka arzı oldu. 6,6 Katı talep geldi! işte detaylar.

YEO’nun halka arzı kapsamında yurt içi gerçek ve tüzel kişi olarak 121.211 yatırımcı, 242 adet yabancı gerçek ve tüzel kişi yatırımcı, 36 yerli kurumsal yatırımcı olmak üzere toplam 121.489 yatırımcıya 5.000.000 TL nominal değerli paylar dağıtılmıştır. Yatırımcı grubu bazında dağıtım bilgisi aşağıdaki gibidir:

yüzde 300 bedelsiz
yüzde 300 bedelsiz

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/

yüzde 300 bedelsiz yüzde 300 bedelsiz

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • bedelsiz
  • yeo

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP