Yeni vergi barışı ile beraber ceza affı da gündeme gelebilir mi ?

AK Parti vergi ve sgk prim borcu olanlara yönelik yapılandırma çalışmasına başladı. 

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş da yeni yapılandırma için “Geçmişte yaptıklarımız var. Onlara benzer olacak. Teknik kısımlar devam ettiği için, komisyon aşamasına tekliflerimizi vereceğimiz zaman gelişmeleri paylaşacağız” dedi.

Kamuoyunda af beklentisi de hakim.. 

Vatandaşlarda yapılandırmayla beraber af beklentisi de var. Özellikle son dönemde pandemi nedeni ile kesilen cezalar,  maskeye yönelik idari para cezaları, köprü ve otoyollardan geçişte 4 katı olarak uygulanan cezalar, derneklere geç bildirim, genel kurul geciktirme, elektronik sisteme geçmeme, düzgün defter tutmama gibi konularda kesilen idari para cezalarında kamuoyu af bekliyor. Aynı suçun bir kere işlenmesi halinde, cezanın iptalinin söz konusu olabileceği bu yönde bir önerge verilebileceği konuşuluyor. Bu sayede pandemi nedeniyle mağdur olan yüzbinlerce vatandaşta kurtulmuş olacak. İdari para cezalarında affın sadece 5 bin TL’ye kadar olan cezaları kapsayabileceği de değerlendiriliyor.

Partiler kanun görüşülürken önerge verebilecekler, bu kapsamda muhalefet ve iktidar parti milletvekillerinin ek önergeler verebileceği ve kapsamın genişleyeceği konuşuluyor. 

İmar barışında süresi içinde başvuruyu kaçıranlara da tekrardan bir süre tanımlanmasının mümkün olabileceği konuşuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.