DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4701460,54%
İstanbul
24°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

yüzde 1000 değer kazanan hisse sermaye tavanını 600 milyon tl artırıyor!
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • Yüzde 1000 değer kazanan hisse sermaye tavanını 600 milyon TL artırıyor!

Yüzde 1000 değer kazanan hisse sermaye tavanını 600 milyon TL artırıyor!

ABONE OL
12/02/2022 10:52
yüzde 1000 değer kazanan hisse sermaye tavanını 600 milyon tl artırıyor!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’un gündem olan teknoloji şirketlerinden olan bu hisse halka arz sonrası yüzde 1000 değer kazandı Şirket tarafından dün yayınlanan KAP ile birlikte 600 milyon TL ile 5 kat sermaye tavan artırım kararının SPK tarafından onaylandığını duyurdu

Yüzde 1000 değer kazanan hisse olan PENTA Teknoloji tarafından yapılan KAP duyurusunda şu bilgilere yer verildi.

Şirketimiz Yönetim Kurulu Toplantısında,

1. Sermaye Piyasası Kanunu’nun 18’inci maddesi hükmü ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun, II.18-1 sayılı Kayıtlı Sermaye Sistemi Tebliği çerçevesinde yapılan değerlendirme neticesinde; mevcut kayıtlı sermaye tavanımıza ulaşılmamış olsa da, Şirketimiz hedeflerine ulaşması için yeterli olmadığına, 2022-2026 yılları için Şirketimiz mevcut 150.000.000.- TL (YüzelliMilyonTürkLirası) kayıtlı sermaye tavanının 750.000.000.- TL(YediyüzelliMilyonTürkLirası)’na artırılmasına karar vermiştir.

2. Bu çerçevede Şirketimiz esas sözleşmesinin 6’ncı maddesinin ekteki şekilde tadil edilmesine ve İş bu kararın uygulanması için gerekli her türlü iş ve işlemin ifası için Yönetimin yetkilendirilmesine karar verilmiştir.

18 Ocak 2022 tarihinde karar ile ilgili SPK başvurusu yapılmış ve 24 Ocak 2022 tarihinde başvurumuz SPK tarafından onaylanmıştır.

Kayıtlı Sermaye Tavanı artırımı amacıyla Şirket Esas Sözleşmesinin 6. maddesinin tadiline T.C. Ticaret Bakanlığı’nın E-50035491-431.02-00071718616 sayılı ekli yazısı ile onay verilmiştir. Söz konusu değişiklik, yapılacak ilk Genel Kurul toplantısında pay sahiplerinin onayına sunulacaktır.

Kayıtlı sermaye nedir?

Bir kere şunu hatırlatmakta fayda var. Bu kavram ve olgular tamamen Türk Ticaret Kanunu ve SPK bildirileri kapsamında. TTK üst kanun ve SPK tebliğ ana rehberimiz.

Borsa ile ilgilenen her yatırımcının karşısına çıkan iki kavram: ödenmiş sermaye ve kayıtlı sermaye.

Ödenmiş sermaye kavramını sitedeki borsa rehberi sayfamızda daha önce açıklamıştım

Kayıtlı sermaye kavramı ise, anonim şirketlerin esas sözleşmelerinde hüküm bulunmak kaydı ile genel kurula ihtiyaç duymaksızın sadece yönetim kurulu kararı ile yeni hisse senedi bastırma veya sermaye artırımında bulunmasına yarayan sistemdir.

Özellikle genel kurul toplantılarının maliyetinin yüksek veya üye sayısı ve profili nedeniyle zorlukla yapılabildiği şirketlerde, şirketin sermaye artırımlarında daha esnek karar alabilmesine yarayan kayıtlı sermaye sistemi bu bakımdan oldukça önemlidir.

Sistem şu şekilde işler: Yönetim kurulu ,şirket genel kurulunda arttırabilecekleri bir maksimum limit (sermaye tavanı) belirlenmesini ister. Yönetim kurulu da en az beş yıl içinde o tavana ulaşmak kaydıyla ve o tavanı aşmamak şartıyla , ister bir kerede ister bir kaç sermaye artırımı yoluyla, tavan miktarına kadar sermayelerini yükseltebilir. Esas sermaye sisteminde  gerekli sermaye arttırımı her seferinde genel kuruldan onay alınması gerekirken, kayıtlı sermaye sisteminde bu iş toplu bir izin alınarak yapılmış olur.

Borsada kayıtlı sermaye tavanını artırma nedir?

Kayıtlı sermaye tavanı, şirketlerin sermaye kalıbını gösterir. Bu kalıbın üzerine çıkabilmek için kalıbı büyütmek yani kayıtlı sermaye tavanını artırmak gerekir. Büyüyen ve sermaye ihtiyacı artan şirketler bunu ancak kayıtlı sermaye tavanlarını yükselterek yapabilir.

Aslında şirketler büyüme planlarını bir sermaye tavanıyla sınırlamamak için kayıtlı sermaye tavanını sürekli olarak artırmak durumundadır. Çıkarılmış sermayenin kayıtlı sermaye tavanına yaklaştığı durumlarda gerçekleştirilen bu artırımlar, aynı zamanda şirketin sermaye bazlı büyüme planlarının da bir parçasıdır. Yani bir şirket eğer kayıtlı sermaye tavanını maksimum seviyede artırıyorsa, bu durumda sermayesinde hızlı büyüme planları yapıyor olabilir. Fakat şunu da unutmamak gerekiyor ki, mesela 5 yıl boyunca geçerli olacak şekilde yapılan yüksek oranlı kayıtlı sermaye tavanı artırımı, şirketin o 5 yılda sermayesini o tavana gerirmek zorunda olduğu anlamına gelmez. Çünkü şirket bu 5 yılın sonunda SPK’ya başvurarak aynı sermayenin 3-4 veya 5 yıl daha aynı seviyede belirlenmesi için süre uzatım talebinde de bulunabilir.

Kayıtlı sermaye tavanı artırımı hisseyi nasıl etkiler?

Yukardaki açıklamaların kısa bir özetini geçmiş olayım.

Bir şirketin yasal bir sermaye kalıbı var. Ve bu kalıp dışına her ne iş yaparsa yapsın çıkamaz. Diyelim ki büyük yatırım hedefleri var veya 5 yıllık bir stratejik planlama yaptı ve baktı ki yasal sermaye tavanı bu işlere yetemiyor. İşte bu süreçte şirket sermaye tavan artırım kararı alıyor ve bunu SPK’ya da onaylatıyor.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi  

Yüzde 1000 değer kazanan hisse Yüzde 1000 değer kazanan hisse Yüzde 1000 değer kazanan hisse penta Yüzde 1000 değer kazanan hisse penta sermaye tavan artırımı Yüzde 1000 değer kazanan hisse Yüzde 1000 değer kazanan hisse


Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • Sermaye
  • PENTA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP