DOLAR 15,9505 0.67%
EURO 16,9078 0.35%
ALTIN 946,730,68
BITCOIN %
İstanbul
15°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

bu şirket yüzde 50 oranla kayıtlı sermayesini 1.5 milyara çıkarıyor!
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • Bu şirket yüzde 50 oranla kayıtlı sermayesini 1.5 milyara çıkarıyor!

Bu şirket yüzde 50 oranla kayıtlı sermayesini 1.5 milyara çıkarıyor!

ABONE OL
24/03/2022 12:54
bu şirket yüzde 50 oranla kayıtlı sermayesini 1.5 milyara çıkarıyor!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu şirket yüzde 50 oranla kayıtlı sermayesini 1.5 milyara çıkarıyor! Bu şirket bedelli sermaye artırımı yoluyla kayıtlı sermayesini 1.5 milyara çıkartıyor!

Bu şirket kayıtlı sermayesini 1.5 milyara çıkarıyor! Oran yüzde 50! HALK GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (HLGYO) yaptığı açıklama şu şekildeydi!

Şirketimizin, 2.500.000.000.-TL kayıtlı sermaye tavanı içinde, çıkarılmış sermayesinin 510.000.000.-TL nakden karşılanmak suretiyle, 1.020.000.000.-TL’den 1.530.000.000.-TL’ye çıkarılmasına ilişkin başlatılan bedelli sermaye artırım süreci neticesinde;

-Nakit olarak artırılan 510.000.000.-TL’lik sermayeyi temsilen ihraç edilen paylardan, tamamının halka arza ilişkin izahnamede belirtilen koşullar çerçevesinde, bedellerinin nakden ve tamamen ödenmesi suretiyle, yeni pay alma hakları kullanma süresinde (02.03.2022 – 16.02.2022) 509.453.518,33 TL,

-15 günlük rüçhan hakkı kullanım süresi sonrası kalan 546.613,335 adet nominal kullanılmayan payın ise 18-21 Mart 2022 tarihleri arasında Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasa’da oluşan fiyatlardan satılmasından 972.981,90 TL olmak üzere toplam 510.426.500,23 TL fon sağlanmıştır.

Bu kapsamda, Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun 23 Mart 2022 tarihli toplantısında;

-Sermaye artırımı işlemlerinin Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili Tebliğleri ile izahnamede belirtilen usul ve esaslara uygun olarak sonuçlandığının Sermaye Piyasası Kurulu’na bildirilmesine,

-Sermaye Piyasası Kanunu’nun 18. maddesinin 7. fıkrası kapsamında tescil ve ilan edilmek üzere, 1.530.000.000.-TL çıkarılmış sermayemizi gösteren esas sözleşmenin sermayeye ilişkin 8. Maddesinin yeni halinin ekteki şekilde onaylanmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu’na sunulmasına ve diğer gerekli işlemlerin yapılmasına

oy birliği ile karar verilmiştir.

kayıtlı sermayesini 1.5 milyara çıkarıyor
kayıtlı sermayesini 1.5 milyara çıkarıyor

Kayıtlı sermaye nedir?

Bir kere şunu hatırlatmakta fayda var. Bu kavram ve olgular tamamen Türk Ticaret Kanunu ve SPK bildirileri kapsamında. TTK üst kanun ve SPK tebliğ ana rehberimiz.

Borsa ile ilgilenen her yatırımcının karşısına çıkan iki kavram: ödenmiş sermaye ve kayıtlı sermaye.

Ödenmiş sermaye kavramını sitedeki borsa rehberi sayfamızda daha önce açıklamıştım

Kayıtlı sermaye kavramı ise, anonim şirketlerin esas sözleşmelerinde hüküm bulunmak kaydı ile genel kurula ihtiyaç duymaksızın sadece yönetim kurulu kararı ile yeni hisse senedi bastırma veya sermaye artırımında bulunmasına yarayan sistemdir.

Özellikle genel kurul toplantılarının maliyetinin yüksek veya üye sayısı ve profili nedeniyle zorlukla yapılabildiği şirketlerde, şirketin sermaye artırımlarında daha esnek karar alabilmesine yarayan kayıtlı sermaye sistemi bu bakımdan oldukça önemlidir.

Sistem şu şekilde işler: Yönetim kurulu ,şirket genel kurulunda arttırabilecekleri bir maksimum limit (sermaye tavanı) belirlenmesini ister. Yönetim kurulu da en az beş yıl içinde o tavana ulaşmak kaydıyla ve o tavanı aşmamak şartıyla , ister bir kerede ister bir kaç sermaye artırımı yoluyla, tavan miktarına kadar sermayelerini yükseltebilir. Esas sermaye sisteminde  gerekli sermaye arttırımı her seferinde genel kuruldan onay alınması gerekirken, kayıtlı sermaye sisteminde bu iş toplu bir izin alınarak yapılmış olur.

Borsada kayıtlı sermaye tavanını artırma nedir?

Kayıtlı sermaye tavanı, şirketlerin sermaye kalıbını gösterir. Bu kalıbın üzerine çıkabilmek için kalıbı büyütmek yani kayıtlı sermaye tavanını artırmak gerekir. Büyüyen ve sermaye ihtiyacı artan şirketler bunu ancak kayıtlı sermaye tavanlarını yükselterek yapabilir.

Aslında şirketler büyüme planlarını bir sermaye tavanıyla sınırlamamak için kayıtlı sermaye tavanını sürekli olarak artırmak durumundadır. Çıkarılmış sermayenin kayıtlı sermaye tavanına yaklaştığı durumlarda gerçekleştirilen bu artırımlar, aynı zamanda şirketin sermaye bazlı büyüme planlarının da bir parçasıdır. Yani bir şirket eğer kayıtlı sermaye tavanını maksimum seviyede artırıyorsa, bu durumda sermayesinde hızlı büyüme planları yapıyor olabilir. Fakat şunu da unutmamak gerekiyor ki, mesela 5 yıl boyunca geçerli olacak şekilde yapılan yüksek oranlı kayıtlı sermaye tavanı artırımı, şirketin o 5 yılda sermayesini o tavana gerirmek zorunda olduğu anlamına gelmez. Çünkü şirket bu 5 yılın sonunda SPK’ya başvurarak aynı sermayenin 3-4 veya 5 yıl daha aynı seviyede belirlenmesi için süre uzatım talebinde de bulunabilir.

Kayıtlı sermaye tavanı artırımı hisseyi nasıl etkiler?

Yukardaki açıklamaların kısa bir özetini geçmiş olayım.

Bir şirketin yasal bir sermaye kalıbı var. Ve bu kalıp dışına her ne iş yaparsa yapsın çıkamaz. Diyelim ki büyük yatırım hedefleri var veya 5 yıllık bir stratejik planlama yaptı ve baktı ki yasal sermaye tavanı bu işlere yetemiyor. İşte bu süreçte şirket sermaye tavan artırım kararı alıyor ve bunu SPK’ya da onaylatıyor. paraajansı 

SİMGE EREL

kayıtlı sermayesini 1.5 milyara çıkarıyor

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi 

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP