DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4711580,78%
İstanbul
26°

AÇIK

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

3 halka arz 1 analiz mıatk pcilt rnpol son durum !

3 halka arz 1 analiz Mıatk Pcilt Rnpol son durum !

ABONE OL
08/12/2021 14:31
3 halka arz 1 analiz mıatk pcilt rnpol son durum !
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Halka arzda son dönem oldukça hareketli günler yaşanıyor Mıatk Pcilt Rnpol son durum nasıl? Halka arzlarda ilk günlerdeki performanslar ne durumda? İlk hafta el değiştiren lot miktarları ne kadar gerçekleşti? Detaylar haberimizde…

Mıatk Pcilt Rnpol son durum

3 halka arz arasında ilk sırada yer alan

Mıa Teknoloji #MIATK

Mia Teknoloji halka arz sonrası toplamda 10 gün boyunca tavan serisini sürdürerek 15.80 Tl’den başladığı halka arzda 42 TL seviyelerine kadar yükselme başarısı gösterdi. Mıa Teknoloji de ilk gün toplam lotların %0,66lık kısmı ikinci gün %3,46 sı dördüncü gün %7,32’si dördüncü gün %11,40’ı beşinci gün ise %20,76’lık kısmı el değiştirdi. Halka arz sonrası onuncu günün sonunda yönünü aşağı çeviren hissede anlık olarak 31,94 TL’den işlem görüyor.

Takas Saklama Durumu

Pc İletişim #PCILT

Halka arz ilk işlem günü 01 Aralık halka arza 9,50 TL den başlayan Pc İletişim toplamda 6 tavan olma başarısı gösterdi Halka arz sonrası ilk işlem gününde %0,23’ü el değiştiren Pc İletişim ikinci gününde toplam %0,56’sı el değiştirdi. Üçüncü gün toplam %1,67 dördüncü gün toplamda %3,17’si beşinci gün toplam %6,50’si el değiştirmiş durumda

Rainbow Polikarbonat #RNPOL

Rainbow halka arz ilk işlem günü 06 Aralık Pazartesi günüydü. Bugün üçüncü işlem günü olan Rainbow 9,90 TL’den halka arz oldu ve 3 gündür tavan olma başarısı gösterdi Halka arzı ilk işlem gününde yalnızca %0,15’i el değiştirirken ikinci işlem gününde %0,41’i el değiştirdi. Bugün gün sonunda ne kadar el değiştireceği ise merak konusu.

Halka arza katılırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Halka arza katılırken; şirketin izahnamesi, araştırma raporları, halka arza aracılık etmeyen aracı kurumların yazdıkları raporlar fiyat tespit raporu ve finansal tabloları analiz edilmelidir. Sektöründeki itibarı, ortaklık yapısı ve yönetim kadrosu incelenmelidir. Halka arzda toplanan kaynağın nasıl değerlendirileceğine ve temettü politikasına dikkat edilerek, sektöründe öncü, yatırımları güçlü, mali performansı istikrarlı şirket hisseleri tercih edilmelidir. Payların değeri ikincil piyasa içerisinde belirlenir. Şirketin karlılık sağlayacağını düşünen yatırımcılar, şirket paylarını satın alarak şirkete ortak olurlar. Yıllık karı üzerinden nakit ve/veya bedelsiz pay şeklinde temettü alma imkânı elde edebilirler. Halka arz furyası dediğimiz her hisse senedinin yükseldiği dönem sona erdiğinde doğru hisse seçimi ön plana çıkacaktır.

Bilançolar

Halka arzda dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri şirketin mevcut bilanço yapısıdır. Burada en önemli iki faktör, şirketin sermaye yapısı ve net nakit pozisyonudur. Halka arz edilecek şirketin sermaye yapısının zayıf olması, olumsuz bir durum olarak kabul edilir. Toplam Borçlar/Toplam Aktifler ve Finanslar Borçlar/Özsermaye oranları yatırımcıya bu konuda yeterince fikir sahibi olmasını sağlayabilir. Ayrıca, nakit akım tablosu incelenerek şirketin herhangi bir nakit sıkıntısı içerisinde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Şirketin net nakit pozisyonunun kısa vadeli borçlar kalemini karşılıyor olması tercih sebebidir.

Mali performans

Şirketin geçmiş mali performansı, bir halka arza katılmadan önce kontrol edilmesi gereken en önemli faktörlerdendir. Genellikle izahnamede şirketin son üç yıla ait gelir tabloları bulunmaktadır. Yatırımcının dikkat etmesi gereken konular sırasıyla:

  • Şirketin istikrarlı bir büyüme trendi içerisinde olması
  • Şirketin büyürken makul karlılık oranlarını korumasıdır.

Halka arzda toplanan kaynak nasıl değerlendirilecek?

Yatırımcıların özen göstermesi gereken bir başka konu, şirketin halka arzından gelecek sermayenin hangi amaçla kullanılacağıdır. Şirketin sermayeyi değerlendireceği projeler şirketin piyasa değerini yükseltecek ve yatırımlara yönlendirici şeklinde olmalıdır. Gerçekten ek sermayeye ihtiyacı bulunmayan bir şirketin borsaya açılıyor olması, yatırımcıda şüphe uyandırmalıdır.

Aracı Kurum Raporları

Her halka arzda, halka arzı gerçekleştiren aracı kurum tarafından bir değerleme raporu hazırlanır. Bu değerleme raporu incelendiğinde, halka arz fiyatının makul mu yoksa pahalı mı olduğu hakkında fikir sahibi olunabilir. Yatırımcının raporda dikkat etmesi gereken, indirgenmiş nakit akım analizinde aracı kurum analistinin yaptığı varsayımlardır.

Genellikle borsanın durgun dönemlerinde halka arzlar vasıtasıyla pek çok şirket piyasaya açılır. Bu şirketlerin hisseleri ilk etapta yüksek fiyattan halka arza katılan yatırımcılara inanılmaz karlar gösterebilir ve yatırımcılar tarafından balon oluşturulur. Sonunda, şirketin yoğun hisse satışı yapmasıyla balonlar sönmektedir. Bu durumdan da en çok zarar gören küçük yatırımcı oluyor.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi –

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP