DOLAR 17,9518 -0.04%
EURO 18,2686 0.01%
ALTIN 1.028,830,11
BITCOIN 429787-4,20%
İstanbul
24°

AÇIK

KALAN SÜRE

38 milyonluk temettü genel kurul’da onaylandı!

38 milyonluk temettü Genel Kurul’da onaylandı!

ABONE OL
10/06/2022 11:01
38 milyonluk temettü genel kurul’da onaylandı!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’da işlem gören Kervan Gıda’nın 38 milyonluk temettü Genel Kurul’da onaylandı. Kervan Gıda Genel Kurul kararlarını KAP’ta yayınladı.

38 milyonluk temettü Genel Kurul’da onaylandı Borsa İstanbul’da işlem gören bu şirket 38 milyonluk temettü Genel Kurul’da onayladı.

Kervan Gıda tarafından yayınlanan KAP duyurusunda şu bilgilere yer verildi.

Şirketimizin 09.06.2022 tarihinde yapılan 2021 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı sonucunda,

Şirket Yönetim Kurulu’nun 11 Mart 2021 tarihli toplantısında Şirketimizin 2021 yılı faaliyetlerinden elde etmiş olduğu net dönem kârından;

– Türk Ticaret Kanunu’nun 519/(1) maddesi gereğince 7.460.143 TL Genel Kanuni Yedek Akçe ayrılmasına,

– Sermaye Piyasası Kurulu’nun kâr dağıtımı ile ilgili düzenlemeleri ve kararları çerçevesinde hesaplanan net dağıtılabilir kârın brüt 43.000.000,00 TL’lik (1 TL’lik pay başına 0,179166 TL, çıkarılmış sermaye üzerinden brüt %17,9166) kısmının, (net 38.700.000,00 TL – 1 TL’lik pay başına 0,1612494 TL, çıkarılmış sermaye üzerinden net %16,12494) nakit kâr payı olarak ortaklara dağıtılmasına,

– Türk Ticaret Kanunu’nun 519/(2) maddesi gereğince 14.348.511,2 TL Genel Kanuni Yedek Akçe ayrılmasına,

– Kalan kârın Olağanüstü Yedek Akçe olarak ayrılmasına ilişkin kararı okunmuş, okunmuş olan karar teklifi ve toplantı başkanlığına verilen nakit temettü ödeme tarihinin 5 Temmuz 2022 olması yönündeki önerge oylamaya sunulmuş, önergenin ve kar dağıtımının kabulüne mevcudun oy çokluğu ile karar verilmiştir

38 milyonluk temettü

Temettü veya diğer adıyla kâr payı; bir işletmenin elde ettiği dönemlik kârdan miktarından nakit ya da hisse senedi olarak şirket ortaklarına pay vermesidir. Önemli bir ortaklık hakkı olan temettü, işletmedeki her bir ortağın sahip olduğu hisse senedi miktarına göre bir pay verilmesi anlamını taşır.

Temettü oranları, şirketlerin yılsonu bilançolarına bağlı olarak belirlendiği için yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilen veriler arasındadır. Bir şirketin yıllık net dönem kârı, o şirketin yatırımcılarına ödeyeceği kâr payının belirlenmesini sağlar. Şirketin, yıllık net dönem kârından vergiler ve diğer giderlerin çıkarılmasının ardından elde kalan kısmın %20’sinden az olmamak kaydıyla yatırımcılarına dağıtım yapmasına temettü dağıtımı denir. Temettü dağıtım kararı; yönetim kurulunun teklifi üzerine şirket genel kurulunda alınır.

38 milyonluk temettü

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, temettü dağıtımı yapılmadan en az 2 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, temettü verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt temettü miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde temettü geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde temettü dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen Temettü ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli temettü yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen temettü dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

38 milyonluk temettü

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi 38 milyonluk temettü 38 milyonluk temettü

  • Kervan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP