DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 792,100,29
BITCOIN 4771080,01%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Borsa rekorda bu hisseler tavan oldu ! Dikkat!

Borsa rekorda bu hisseler tavan oldu ! Dikkat!

ABONE OL
15/11/2021 15:12
Borsa rekorda bu hisseler tavan oldu ! Dikkat!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul tüm zamanların rekorunu kırdı. Endeks 1700 puanı geçerek yeni tarihi zirvesine yerleşti. Başta bankacılık hisseleri olmak üzere hisseler tavan oldu. Şimdi ne olacak borsa neden artıyor? Artış ne kadar devam eder? Dikkat edilmesi gereken tüm noktalar ve merak edilen tüm sorular haberimizde…

Borsa hisseler tavan

Borsa İstanbul son günlerde son yılların en hareketli dönemlerinden birini yaşıyor. Yaklaşık bir aydır devam eden boğa dalgası hisse fiyatları ile birlikte Bist100 endeksinin de tüm zamanların rekorunu kırmasına neden oldu.

Cuma kapanış fiyatına göre %2,5 prim yaparak açan endeks 1678 ile açılış yaptıktan sonra gün içinde %4,5 primlenerek 1705 puan seviyelerini gördü. hisseler tavan

Bugün ise özellikle bankacılık endeksinin rekor kırarak güne başlaması piyasalarda şaşkınlık yaşanmasına yol açtı.

Borsanın dev tahtalarından olan GARANTİ Bankası başta olmak üzere toplam 13 hisse tavan seviyesine yükselirken birçok hissedeki kazanç %5 seviyesinin üzerinde gerçekleşti.

Banka hisselerindeki son durum şu şekilde:

 1. #GARAN +%9,92
 2. #ISCTR +%9,91
 3. #AKBNK +%9,94
 4. #YKBNK +%9,92
 5. #VKFBNK +%9,91
 6. #HALKB +%9,93

Bist Banka endeksi %8 artış ile 1589 puandan işlem görmeye devam ederken hisse senedi piyasasındaki bu hareketliliğin ne kadar daha devam edeceği yatırımcılar tarafından merak edilen konu başlıklarından birini oluşturuyor.

Bugün bu hisseler tavan

Borsa Neden yükseliyor bugün ne oldu?

Bugün Garanti BBVA tarafından yapılan KAP duyurusu ile BBVA Yönetim Kurulu, Türkiye Garanti Bankası A.Ş.’nin (“Garanti” veya “Şirket“) hâlihazırda BBVA mülkiyetinde bulunmayan paylarının tamamı için bir gönüllü pay alım teklifi (“Gönüllü Pay Alım Teklifi“) yapılmasına karar verdi. Bu haber sonrası piyasada yabancı güveni olarak algılanırken başta Garanti olmak üzere diğer bankacılık hisselerinde alış dalgası yaşandı. hisseler tavan

Borsa İstanbul’da İspanyol merkezli BBVA grubun Garanti’nin tümü için yaklaşık 25 milyar gibi bir bedel karşılığında alım yapacağını duyurması öncelikli olarak bankacılık hisselerine sonrasında ise diğer hisselere pozitif yansıdı.

Bu açıklamanın gelmesi sonrası zaten rekor düzeylerde olan BİST 100 endeksi rekorunu üst noktaya taşıyarak 1700 bandını kırdı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine yerleşti.

Halka arzların da gündemin ilk sıralarında olması ve her hafta yeni bir halka arzın onaylanması da piyasada ki hareketliliğin bir diğer sebebi

Bu hafta üç halka arzın talep toplayacağı borsada bugün ve yarın Mia Teknoloji talep topluyor

Mia halka arz detayları ve hesaba kaç lot düşer?

Borsa yükselirken yatırımcılara altın tavsiyeler DİKKAT !

Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı 2 Milyonu aşarken akıllara yeni yatırımcıların “Borsa yükselirken nasıl yatırım yapılmalı? Borsada yatırım yaparken nelere dikkat edilmeli?” gibi sorular geldi. hisseler tavan

“UZUN VADELİ TAŞINABİLECEK HİSSELERE ANALİZLERLE YÖNELMELİ”

Borsadaki yatırımcı sayısında son bir ayda yaklaşık yüzde 25’lik bir artış olduğuna dikkat çeken piyasa uzmanları ani fiyat hareketlerine karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade etti.

Borsaya giren bilinçsiz yeni yatırımcılardan faydalanmak isteyen manipülatörler olduğunun altını çizen uzmanlar, “Bu kişilerin önce kendisinin bir hisse senedinde pozisyon alıp, sonra bu hisse senedini sosyal medyada tavsiye ediyor” dedi. Bilinçsiz yatırımcının bu durumda zarara uğramasının muhtemel olduğunu vurgulayan uzmanlar, yatırımcıların uzun vadeli taşıyabileceğini hisselere analizlerle yönelmesi gerektiği yorumunu yaptı.

Kaçınmanız Gereken 10 Yatırımcı Hatası ve Çözüm Yolları

Yatırım hataları pahalıya patlar, bu yüzden kaçınmak gerekir. Bunları en aza indirmek için gerekli deneyimi kazanırken kullanılabilecek iki yol vardır:

Akıllı Yol: Diğer kişilerin yatırım hatalarından ders almak.

Pahalı Yol: Kendi yatırım hatalarınızı yaparak, sert darbelere maruz kalmak.

Açıkçası kimse kendine ve yatırımına zarar vermeyi tercih etmez. Öyleyse, diğer insanların yatırım hatalarından ders almak mümkün olan en verimli öğrenme yöntemidir. Dolaylı yoldan öğrenmek, kayıp riskinizi azaltır, böylece daha fazla kar olanağınız olur ve finansal özgürlüğe giden yolculuğunuzu hızlandırır.

Yatırım Mühendisliği yaklaşımımızla yıllardır yatırımcı koçluğu verdiğimiz müşterilerimizden edindiğimiz tecrübeyle gördüğümüz en büyük on iki yatırım hatasını inceleyelim.

Öneri 1: Çeşitlendirin

Çeşitlendirme önemli bir risk yönetim aracıdır, ancak sadece uygun şekilde kullanıldığında. Çeşitlendirme, sadece portföye yeni katılacak varlığın farklı bir risk profiline sahip olması durumunda önem kazanır.

Örneğin, bir hisse senedi portföyünü çeşitlendirirken, altın, döviz, gayrimenkul, tahviller, emtialar ve düşük veya ters korelasyon gösteren vadeli kontratlar gibi ya da diğer varlık sınıfları gibi ilişkili olmayan piyasalar düşünülebilinir.

Aynı risk ve kâr oranına sahip benzer ürünlere yatırım yapmayın. Çeşitlendirmek, yatırım performansınız ortalama seviyedeyken, benzer risk profiline sahip daha fazla varlık eklemek demek değildir. Örneğin, çeşitli hisse senedi yatırım fonlarının zaten kendi içind çeşitlendirilmiş bir hisse senedi portföyüne eklenmesi, çeşitlendirmek değildir.

Çeşitlendirme yaparken hedefiniz bağımsız ve hatta bazen zıt ürünler eklemek olmalıdır. Bu, riskinizi azaltabilir ve aşağıda açıklanan diğer önerilerle birleştirildiğinde muhtemelen genel getirinizi artırabilir.

Öneri 2: Hisse Senedi Alma – Portföy Dağılımı Daha Önemlidir

Birçok araştırmanın gösterdiği üzere, portföy çeşitlendirmede ana odağın %90’ı varlık tahsisine ayrılmalıdır. Ancak şaşırtıcı olan, çoğu insanın, hata yaparak çabalarının %90’ını geri kalan %10’luk kısmın için sarf eder.

Tüm zamanınızı genel performansınızda çok az fark yaratacak kararlara harcayarak sürekli bir sonraki gözde hisse senedi veya fonu seçmeye çalışmak yerine, sınırlı zamanınızı ve kaynaklarınızı varlık sınıfları ve stratejileri için doğru oranı belirleyerek geçirin. Sonucunda Pareto’nun Yasasını (sonucun %80’inin çabalarınızın %20’sinden oluştuğu 80-20 kuralı) kendiniz için çalıştırıyor olacaksınız.

Öneri 3: Geleceğe Yönelik Beklentilerle Tarihi Getirileri Karıştırmayın

Yatırım danışmanınızın, borsadan gelen ortalama tarihsel getirilerinin yıllık bazda yaklaşık %10 (ya da temettü, enflasyon ve zamana bağlı olarak %7 ya da %8) olduğunu söylemesi, bu oranın her yıl benzerlik göstereceği anlamına gelmez.

Gelecek, tarihsel ortalamalardan çok farklı olabilir ve sizin bir yatırımı elinizde tutma süreniz, ortalama getiriyi artıracak kadar uzun olmayabilir. Örneğin, çoğu tarihsel çalışma, uzun vadeli hisse getirisi için 30 yıllık veya daha fazla ortalama tutma süresini baz alır. Yatırımcı kariyeriniz 30 veya 40 yıl olsa bile, ortalama tutma süreniz muhtemelen bu sürenin yarısından az, hatta bazı tipik BİST yatırımcıları için 1 yılın bile altında olacaktır.

Tasarruflarınızın büyük kısmı genellikle kariyerinizde geç biriktirilir ve emeklilik boyunca harcanır. Neredeyse hiç kimse 30 yaşında büyük bir miktarla riskli yatırım yapmaya başlamaz ve bu yatırımın 30 yıllık bir dönem oluşturması için 60 yaşında emekli olmaz. Hayat böyle işlemiyor.

Buna ek olarak, mevcut yatırım ortamı “ortalama”lardan oldukça farklı olabilir. Örneğin, az sayıda yatırımcıya hisse senetlerinin getirilerinin, hisse senetlerini tutma süresinin başlangıcındaki değerlemeyle ters orantılı olduğu öğretilmektedir.

Diğer bir deyişle, eğer yatırım yapmaya başladığınızda hisse senedi değerleri ortalamadan daha yüksekse, 7-15 yıl ortalamadan daha düşük getiri beklemeniz gerekir. Veya tam tersine, yatırım yapmaya başladığınızda hisse senedi değerleri ortalamadan düşükse, makul olarak 7-15 yıl geri dönüşlerinin ortalamadan yüksek olmasını bekleyebilirsiniz.

Öneri 4: Plansız Yatırım Yapmayın

Tatil planınıza, finansal geleceğinizi planlamaktan daha fazla zaman harcama hatasına düşmeyin.

Pek çok araştırma sonucu, yazılı bir yatırım planı yapan ve metodik düşünen kişilerin, yapmayanlara göre sadece birkaç puanla değil, misli ile daha iyi performansa sahip olduklarını göstermiştir. Matematiksel beklentiye dayalı, disiplinli bir plan oluşturarak işinizi şansa veya anlık kararlara bırakmanın önüne geçebilirsiniz.

Beklentiye dayalı pek çok yatırım stratejisi vardır, ancak nihayetinde kazanan olmak için uzun yıllar boyunca disiplinli bir uygulama gerekir. Bu da, söylentilere, ipuçlarına, varsayımlara, geleceğe yönelik tahminlere ya da piyasanın yükseleceği beklentisine yatırım yapmak yerine farklı olasılıklar için bir strateji ve yol planınız olması gerektiği anlamına gelir.

Sonuç olarak, finansal güvenliğiniz her şeyden önemli.

Öneri 5: Finansal Eğitiminize Yatırım Yapmayı Unutmayın

Kazanmadan önce öğrenmelisiniz. Kendinize yaptığınız her yatırım size bir ömür boyu temettü ödeyecek. Çünkü yatırım yapmak beyin ameliyatı yapmaktan bile karışık olabilir.

Doğru yapılan yatırım, hem bir sanat hem de bir bilimdir. Bu nedenle, sürecin karmaşıklığına uymayan yarı gerçeklere ve aşırı basitleştirmeye karşı dikkatli olmalısınız.

Yatırım yapmak bir sanattır çünkü rasyonel karar veren maskesi altında hepimiz duygusal birer insanız.

Kararlarımız, değerlerimizden, ruh hallerimizden, sürü psikolojisinden, geçmiş tecrübelerimizden, açgözlülükten ve korkudan etkilenir. Yine de, mantıklı bir şekilde yatırım yaptığımız yanılsamasına devam ederiz.

Yatırım yapmak aynı zamanda bir bilimdir, çünkü çeşitlendirme, varlık tahsisi, değerleme, korelasyon, olasılık ve çok daha farklı kanıtlanabilir bilimsel ilkelere dayanan uygun bir strateji gerektirir.

İstikrarlı ve karlı bir yatırımcı olmak için sanatı ve bilimi dengelemelisiniz. Yatırım stratejisi bilginizi geliştirirken, karar verme sürecinizi de geliştirmek için kendiniz üzerinde çalışmalısınız.

Yatırım söz konusu olduğunda, “az bilmek” tehlikeli, “çok bilgi” de karlı bir şey olabilir. Yani finansal eğitiminize yatırım yapın, size bir ömür boyu temettü ödeyecektir.

Öneri 6: Yatırım Tarzınızla Kişisel Hedeflerinizi Eşleştirmeyi Unutmayın

Merdivenin yanlış duvara yaslanmış olduğunu sonradan keşfetme hatasını yapmayın. Herkes için finansal başarıyı sağlayacak tek bir yatırım stratejisi yoktur, ancak sizin için doğru olan ideal bir doğru cevap vardır.

Göreviniz; beceri, kaynak, hedef, değer ve risk toleransınızın hakkını verecek bir yol bulmaktır, böylece finansal başarıya ulaşarak, kişisel başarı ve tatmini tecrübe edersiniz.

Başka yatırımcıların izledikleri kendi stratejileri ile milyonlar kazanmış olmaları, sizin de kazanabileceğiniz anlamına gelmez. Finansal özgürlüğe olan yolculuğunuz, hangi yolun size tam olarak uyduğunu keşfetmekten geçer.

Öneri 7: Düşük Likiditeye Dikkat Edin

Likit bir yatırım, kolayca nakde dönüştürülebilirken, likit olmayan bir yatırımın kolayca nakit paraya dönüştürülmesini engelleyen şeyler vardır.

Likit yatırımlara örnek olarak devlet tahvili veya büyük, borsada işlem gören şirket hisse senetleri verilebilir. Likit olmayan yatırımlar arasında, şirket ortaklıkları, düşük işlem gören hisse senetleri ve gayrimenkul bulunmaktadır.

Likidite kaybı, büyük kayıplar ve finansal aksaklıklara sebep olabilir. Nedeni basit: Sonuç olarak sizin en önemli risk yönetim aracınız, yatırımlarınızı kontrol kaybından korumaktır, ancak yetersiz likidite sizi bir yatırımın içine kapatarak kayıpların kabul edilemez seviyelere çıkmasına neden olabilir.

Potansiyel karınız, aldığınız bu ekstra riski yerine getiremeyecek kadar büyük olmadıkça asla düşük likidite kabul etmeyin. Bir yatırım için risk kaybını giderecek başka risk yönetimi disiplinlerine sahip olmadığınız sürece likiditeden vazgeçmeyin.

Öneri 8: Aşırı Tedbirli Davranma veya Risk Alma Konusunda Dikkatli Olun

Yatırımın özü, kazanç fırsatı ile riski dengelemektir ve risk yönetimini ne kadar iyi yaparsanız o kadar çok kazanç fırsatını yakalayabilirsiniz.

Tamamen teknoloji hissesi ya da yeni trendlere yatırım yapan kişiyle, tamamen vadeli mevduat yapan kişi aynı aşırı düşüncenin zıt kutuplarıdır, çünkü ikisi de uzun vadeli varlıklarını en üst düzeye çıkarmak için kârı ve riski dengelemiyorlar.

Bir gemi için limandan daha güvenli bir yer olmayabilir, ancak gemiler limanda beklemek için yapılmamıştır. Aynı şekilde, fırtınada gemiyi limanın dışına çıkarmak da tedbirsizlik olacaktır.

Kazanç fırsatı, riske değdiğinde, agresif bir şekilde yatırım yapmalı ve risk fazla olduğunda güvenli nakit eşdeğerini tutarak sermayeyi koruyabilmelisiniz.

Her yatırım için her zaman bir çıkış kapısı vardır, böylece fırtına vurduğunda sermayeyi koruyabilirsiniz.

Öneri 9: Risk Yönetimini Bütün Bir Piyasa Döngüsünü Değerlendirerek Yapın

Yükselen bir gelgit tüm tekneleri kaldırır fakat sular geri çekilince suda çıplak duranın kim olduğunu görürsünüz.

Piyasa koşullarının olumsuz olduğu durumlarda sermaye tasarrufu yapabilme hatta kar etme yeteneği, acemi yatırımcıyı yetenekli yatırımcıdan ayırdığınız yerdir. Bu, kaybı kabul edilebilir bir seviyede yönetmek için yapılması gereken şeyse etkin risk yönetimi disiplinidir.

Yatırım sonuçları hem boğa hem de ayı piyasasını içeren tüm piyasa döngüsü boyunca izlenmelidir, çünkü tek yönlü piyasalardaki kısa vadeli sonuçlar yanlış sonuçlara varmaya sebep olabilir.

Öneri 10: Katma Değer ile Toplam Getiriyi Karıştırmayın

Yatırım sonuçlarını değerlendirirken, yalnızca ne kadar para kazandığınıza bakma hatasını yapmayın.

Çünkü toplam getiri; piyasa getirisi, tarz getirisi ve yönetim becerisinin bir karışımından oluşur. Geri dönüşün kaynağını ayırmadan toplam dönüşe bakmak yanlış sonuçlara neden olacaktır.

Yatırım becerisinin gerçek ölçüsü, katma değer getiri olup, bu da toplam getiriyi tam bir ekonomik döngü boyunca uygun bir gösterge endeksine göre karşılaştırarak belirlenir. Bunu yaparak, yönetim becerisinden tarz getirisi ve piyasa getirisini ayırırsınız.

Örneğin, yıllık hisse kazancı %25 ve %32 olan 2 kişi endeksin ortalama %30 büyüdüğü bir yılda sırasıyla %5 daha başarısız ve %2 daha başarılı olmuş olabilir.

Yatırım tarzınız doğası gereği boğa tarzına yakınsa, riskli piyasalarda iyi performans gösterebilirsiniz, ancak düşen piyasalarda çok ciddi kayıplar vermiş de olabilirsiniz. Tam piyasa döngüsünün performansı, uygun göstergeye göre yatırım becerisini ve katma değeri nasıl belirlediğinizdir. hisseler tavan

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

  En az 10 karakter gerekli
  Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


  HIZLI YORUM YAP