DOLAR 16,1295 1.27%
EURO 17,3439 1.66%
ALTIN 967,351,98
BITCOIN 474579-0,95%
İstanbul
22°

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

borsanın devi olan şirketten  kritik sermaye tavanı açıklaması!

Borsanın devi olan şirketten kritik sermaye tavanı açıklaması!

ABONE OL
14/02/2022 18:25
borsanın devi olan şirketten  kritik sermaye tavanı açıklaması!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’un en değerli şirketlerinden olan ve geniş bir yatırımcı yelpazesine sahip borsanın devi olan bu şirketten kritik sermaye tavanı açıklaması geldi.

Borsa İstanbul’un en değerli şirketlerinden olan ve geniş bir yatırımcı yelpazesine sahip borsanın devi olan bu şirketten kritik sermaye tavanı açıklaması geldi. Detaylar haberimizde…

Ereğli Demir Çelik tarafından yapılan açıklamaya göre #EREGL

Yönetim Kurulumuzun 14 Şubat 2022 tarih ve 9820 sayılı Kararı ile;

– Şirketimizin A Grubu hissesi üzerinde intifa hakkı sahibi olan T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın 24.01.2022 tarih ve 31388994-102 [İ025]/24271 sayılı yazısıyla uygun görülen ve ekli tadil metninde yer alan; Yönetim Kurulu’na verilen sermaye artırım yetkisinin 2021 yılı sonu itibariyle sona ermiş olması nedeniyle, 7.000.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı aynı miktarda kalmak üzere, Yönetim Kurulu’na 2022-2026 yılları için (5 yıl) geçerli olacak şekilde sermaye artırım yetkisi verilmesi hakkında Esas Sözleşme’nin 7. maddesindeki değişikliğin yapılmasına,

– Sermaye Piyasası Kurulu ile Ticaret Bakanlığı’ndan gerekli izinlerin alınmasına,

– Alınacak izinlere göre kesinleşecek olan Esas Sözleşme değişikliğinin yapılacak ilk Genel Kurul toplantısında Genel Kurul’un onayına sunulmasına,

karar verilmiştir.

Kayıtlı sermaye nedir?

Bir kere şunu hatırlatmakta fayda var. Bu kavram ve olgular tamamen Türk Ticaret Kanunu ve SPK bildirileri kapsamında. TTK üst kanun ve SPK tebliğ ana rehberimiz.

Borsa ile ilgilenen her yatırımcının karşısına çıkan iki kavram: ödenmiş sermaye ve kayıtlı sermaye.

Ödenmiş sermaye kavramını sitedeki borsa rehberi sayfamızda daha önce açıklamıştım

Kayıtlı sermaye kavramı ise, anonim şirketlerin esas sözleşmelerinde hüküm bulunmak kaydı ile genel kurula ihtiyaç duymaksızın sadece yönetim kurulu kararı ile yeni hisse senedi bastırma veya sermaye artırımında bulunmasına yarayan sistemdir.

Özellikle genel kurul toplantılarının maliyetinin yüksek veya üye sayısı ve profili nedeniyle zorlukla yapılabildiği şirketlerde, şirketin sermaye artırımlarında daha esnek karar alabilmesine yarayan kayıtlı sermaye sistemi bu bakımdan oldukça önemlidir.

Sistem şu şekilde işler: Yönetim kurulu ,şirket genel kurulunda arttırabilecekleri bir maksimum limit (sermaye tavanı) belirlenmesini ister. Yönetim kurulu da en az beş yıl içinde o tavana ulaşmak kaydıyla ve o tavanı aşmamak şartıyla , ister bir kerede ister bir kaç sermaye artırımı yoluyla, tavan miktarına kadar sermayelerini yükseltebilir. Esas sermaye sisteminde  gerekli sermaye arttırımı her seferinde genel kuruldan onay alınması gerekirken, kayıtlı sermaye sisteminde bu iş toplu bir izin alınarak yapılmış olur.

Borsada kayıtlı sermaye tavanını artırma nedir?

Kayıtlı sermaye tavanı, şirketlerin sermaye kalıbını gösterir. Bu kalıbın üzerine çıkabilmek için kalıbı büyütmek yani kayıtlı sermaye tavanını artırmak gerekir. Büyüyen ve sermaye ihtiyacı artan şirketler bunu ancak kayıtlı sermaye tavanlarını yükselterek yapabilir.

Aslında şirketler büyüme planlarını bir sermaye tavanıyla sınırlamamak için kayıtlı sermaye tavanını sürekli olarak artırmak durumundadır. Çıkarılmış sermayenin kayıtlı sermaye tavanına yaklaştığı durumlarda gerçekleştirilen bu artırımlar, aynı zamanda şirketin sermaye bazlı büyüme planlarının da bir parçasıdır. Yani bir şirket eğer kayıtlı sermaye tavanını maksimum seviyede artırıyorsa, bu durumda sermayesinde hızlı büyüme planları yapıyor olabilir. Fakat şunu da unutmamak gerekiyor ki, mesela 5 yıl boyunca geçerli olacak şekilde yapılan yüksek oranlı kayıtlı sermaye tavanı artırımı, şirketin o 5 yılda sermayesini o tavana gerirmek zorunda olduğu anlamına gelmez. Çünkü şirket bu 5 yılın sonunda SPK’ya başvurarak aynı sermayenin 3-4 veya 5 yıl daha aynı seviyede belirlenmesi için süre uzatım talebinde de bulunabilir.

Kayıtlı sermaye tavanı artırımı hisseyi nasıl etkiler?

Yukardaki açıklamaların kısa bir özetini geçmiş olayım.

Bir şirketin yasal bir sermaye kalıbı var. Ve bu kalıp dışına her ne iş yaparsa yapsın çıkamaz. Diyelim ki büyük yatırım hedefleri var veya 5 yıllık bir stratejik planlama yaptı ve baktı ki yasal sermaye tavanı bu işlere yetemiyor. İşte bu süreçte şirket sermaye tavan artırım kararı alıyor ve bunu SPK’ya da onaylatıyor.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi   Borsanın devi Borsanın devi Borsanın devi Borsanın devi Borsanın devi Borsanın devi Borsanın devi Borsanın devi

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • eregl

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP