DOLAR 16,7504 -0.03%
EURO 17,5191 0.06%
ALTIN 975,06-0,07
BITCOIN 3243720,04%
İstanbul
25°

AÇIK

KALAN SÜRE

bu 2 şirket borsadaki paylarına sahip çıkıyor!

Bu 2 şirket Borsadaki paylarına sahip çıkıyor!

ABONE OL
02/05/2022 13:07
bu 2 şirket borsadaki paylarına sahip çıkıyor!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsanın büyüklerinden olan bu iki şirket yüklü miktarda paylarını almaya devam ederek hisselerine sahip çıkıyor. Pay alım miktarı ne kadar? Yüzde kaçını aldılar? Bu 2 şirket Borsadaki paylarına sahip çıkıyor! Tüm detaylar haberimizde…

TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş.SISE

26 Şubat 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında 29 Nisan 2022 tarihinde yapılan alımlar tabloya eklenmiştir. 29 Nisan 2022 tarihinde 17,73 TL-17,84 TL fiyat aralığından (ortalama 17,79 TL) 584.577 adet pay geri alınmış ve Şirketimizin sahip olduğu SISE payları 65.298.313 adede ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %2,13).

ARÇELİK A.Ş.ARCLK

01.07.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında 29.04.2022 tarihinde yapılan alımlar tabloya eklenmiştir.

29.04.2022 tarihinde 66,90 TL – 67,50 TL fiyat aralığından (ortalama 67,1492 TL) 238.373 adet pay geri alınmış ve Şirketimizin sahip olduğu ARCLK payları 61.436.295 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %9,0919)

Geri Alım (Buyback) Nedir?

Hisse geri alımı olarak da bilinen buyback, bir şirketin açık piyasada bulunan mevcut hisse sayısını azaltmak için kendi hisselerini satın almasıdır. Şirketler, mevcut hisse sayısını azaltarak kalan hisse senetlerinin değerini yükseltmek veya diğer hissedarların çoğunlukla kontrol ettiği hisseleri azaltmak gibi birçok nedenle buyback yapabilirler. Hisse senedi geri alımları ile şirket, hisse senedini açık piyasadan veya doğrudan hissedarlarından satın alabilir.

ŞİRKETLERİ HİSSE ALIMINA YÖNLENDİREN NE?

Fiyat memnuniyetsizliği

Uzmanlara göre pek çok farklı sebep var. Ancak Bunların başında da şirketlerin hisse fiyatlarından memnun olmaması geliyor. Fiyatların şirketin gerçek performansını yansıtmadığına karar veren yönetim kurulları hisseleri geri alarak fiyatların istenilen seviyeye yaklaşmasını sağlamak isteyebilir.

Global Menkul değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, “Şirketler kendi hisse değerlerinin çok düşük olduğu durumlarda hisse alım programı açıklarlar” diyor.

Oynaklık önlemi

Ayrıca oynaklık dönemlerinde de hisse geri alımı bir önlem olarak kullanılabiliyor. Geri alımlar, fiyatlardaki dalgalanmaları azaltma yönünde imkan sağlayabiliyor.

“Hisselerde özellikle sert düşüşler ve aşağı yönlü volatilite görülmesi durumunda da şirketler geri alıma gidebiliyor”

Prestij

Uskuay da büyük şirketlerin alımlarının ise daha çok prestij amaçlı olduğunu belirtti ve “Asıl amaç hissenin ucuz kaldığı ve yerli/yabancı yatırımcıya hissenin arkasında durduğu güvenini oluşturmaktır” dedi.

Analist, “Şirketin hissesini kredi teminatı olarak vermesi durumunda şirketin piyasa değerinin düşmesi, şirketin ek teminat bulmasına da yol açabilir yada kredi erişimini ve maliyetini olumsuz yönde etkileyebilecektir” dedi.

borsanın devlerinden milyonluk pay geri alım ! - borsametre
paylarına sahip çıkıyor!

PEKİ HİSSELER NASIL ETKİLENİYOR?

Akalın’a göre her durumda beklenti olumlu etki görülmesi.

Akalın, “Geri alımdan önce hissede sert düşüş olması durumunda yönetimin hisselerini alma karar kararı ‘Ben şirketin operasyonlarını biliyorum, güveniyorum’ mesajı vereceğinden yatırımcıya da güven veriyor. Alıcı olarak girmesi de talebin artmasıyla ayrıca fiyatları yukarı çekiyor” dedi.

Amacın hissenin daha fazla düşmesini engellemek olması durumunda hisse alımlarının fiyatları stabilize etmek amacıyla gerçekleştirildiğine dikkat çeken analist, “Burada belli bir fiyat aralığında gelen satışlar karşılanır ve fiyata etkisi olmaz” dedi. paylarına sahip çıkıyor! paylarına sahip çıkıyor! paylarına sahip çıkıyor!

borsanın 2 devinden rekor geri alımlar devam ediyor!
paylarına sahip çıkıyor!

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP