DOLAR 16,1337 1.24%
EURO 17,3439 1.63%
ALTIN 967,301,96
BITCOIN 475074-0,90%
İstanbul
22°

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

bu iki şirketten yüklü pay geri alımı hisse nasıl etkilendi!!

Bu iki şirketten yüklü pay geri alımı hisse nasıl etkilendi!!

ABONE OL
22/12/2021 14:20
bu iki şirketten yüklü pay geri alımı hisse nasıl etkilendi!!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Pay geri alım haberine göre borsada işlem gören iki şirket tarafından farklı nedenlerle yüklü pay alımı yapıldığı duyuruldu. Bu iki şirketten yüklü pay geri alımı geldi hisse nasıl etkilendi! Pay alım yapılan şirketler hangileri? Bu iki şirketten yüklü pay geri alımı! Tüm detaylar haberimizde…

Bu iki şirketten yüklü pay geri alımı hisse nasıl etkilendi!!

BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR A.Ş. (BIMAS)

6 Aralık 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım programı kapsamında 21.12.2021 tarihinde 750.000 adet pay geri alınmış ve Şirketimizin sahip olduğu BIMAS payları 7.767.992 adete ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %1,2793)

Geri Alım İşlemine Konu Ortaklık: BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR A.Ş.

Söz Konusu Geri Alımın Amacı: Pay fiyatının Şirket faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmaması

Yönetim Kurulu Karar Tarihi: 06.12.2021

Geri Alıma Konu Pay Miktarı: 5.000.000

Ödenecek Azami Tutar (TL): 450.000.000

Hisse Borsa İstanbul’da %2,68 yükseliş ile 67,27 TL’den işlem görüyor.

HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. (SAHOL)

Şirket Yönetim Kurulu’nun 09.11.2021 tarihli kararı ile başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında; Şirketimizce 21.12.2021 tarihinde Borsa İstanbul’da pay başına 13,23 TL fiyattan toplam 500.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

Bu işlemlerle birlikte, 21.12.2021 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 5.300.000 TL olup, bu payların sermayeye oranı %0,2598′e ulaşmıştır.

Geri Alım İşlemine Konu Ortaklık: HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş.

Söz Konusu Geri Alımın Amacı: SAHOL pay piyasasında sağlıklı fiyat oluşumunu desteklemek,payların makul değerine kavuşturularak net aktif değer iskontosunun azaltmak,pay sahiplerine daha cazip uzun vadeli bir yatırım imkanı sunmak

Yönetim Kurulu Karar Tarihi: 09.11.2021

Geri Alıma Konu Pay Miktarı: 10.200.000.000

Ödenecek Azami Tutar (TL): 1.750.000.000

Hisse Borsa İstanbul’da %1,28 düşüş ile 13,06 TL’den işlem görüyor.

Geri Alım (Buyback) Nedir?


Hisse geri alımı olarak da bilinen buyback, bir şirketin açık piyasada bulunan mevcut hisse sayısını azaltmak için kendi hisselerini satın almasıdır. Şirketler, mevcut hisse sayısını azaltarak kalan hisse senetlerinin değerini yükseltmek veya diğer hissedarların çoğunlukla kontrol ettiği hisseleri azaltmak gibi birçok nedenle buyback yapabilirler. Hisse senedi geri alımları ile şirket, hisse senedini açık piyasadan veya doğrudan hissedarlarından satın alabilir.

ŞİRKETLERİ HİSSE ALIMINA YÖNLENDİREN NE?

Fiyat memnuniyetsizliği

Uzmanlara göre pek çok farklı sebep var. Ancak Bunların başında da şirketlerin hisse fiyatlarından memnun olmaması geliyor. Fiyatların şirketin gerçek performansını yansıtmadığına karar veren yönetim kurulları hisseleri geri alarak fiyatların istenilen seviyeye yaklaşmasını sağlamak isteyebilir.

Global Menkul değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, “Şirketler kendi hisse değerlerinin çok düşük olduğu durumlarda hisse alım programı açıklarlar” diyor.

Oynaklık önlemi

Ayrıca oynaklık dönemlerinde de hisse geri alımı bir önlem olarak kullanılabiliyor. Geri alımlar, fiyatlardaki dalgalanmaları azaltma yönünde imkan sağlayabiliyor.

“Hisselerde özellikle sert düşüşler ve aşağı yönlü volatilite görülmesi durumunda da şirketler geri alıma gidebiliyor”

Prestij

Uskuay da büyük şirketlerin alımlarının ise daha çok prestij amaçlı olduğunu belirtti ve “Asıl amaç hissenin ucuz kaldığı ve yerli/yabancı yatırımcıya hissenin arkasında durduğu güvenini oluşturmaktır” dedi.

Analist, “Şirketin hissesini kredi teminatı olarak vermesi durumunda şirketin piyasa değerinin düşmesi, şirketin ek teminat bulmasına da yol açabilir yada kredi erişimini ve maliyetini olumsuz yönde etkileyebilecektir” dedi.

PEKİ HİSSELER NASIL ETKİLENİYOR?

Akalın’a göre her durumda beklenti olumlu etki görülmesi.

Akalın, “Geri alımdan önce hissede sert düşüş olması durumunda yönetimin hisselerini alma karar kararı ‘Ben şirketin operasyonlarını biliyorum, güveniyorum’ mesajı vereceğinden yatırımcıya da güven veriyor. Alıcı olarak girmesi de talebin artmasıyla ayrıca fiyatları yukarı çekiyor” dedi.

Amacın hissenin daha fazla düşmesini engellemek olması durumunda hisse alımlarının fiyatları stabilize etmek amacıyla gerçekleştirildiğine dikkat çeken analist, “Burada belli bir fiyat aralığında gelen satışlar karşılanır ve fiyata etkisi olmaz” dedi.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansiFacebookTwitterWhatsAppMessengerLinkedInCopy LinkEmailPaylaş

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP