DOLAR 15,9824 0.88%
EURO 16,9000 0.32%
ALTIN 947,230,73
BITCOIN %
İstanbul
17°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

bu şirket sermaye artırım talebini geri çekti!

Bu şirket sermaye artırım talebini geri çekti!

ABONE OL
18/12/2021 11:31
bu şirket sermaye artırım talebini geri çekti!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Söz konusu şirketin Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapmış olduğu açıklamada çıkarılmış sermayesini nakden artırılarak 800.000.000 TL’ye çıkartma kararı aldığını bildirmişti. Bu şirket sermaye artırım talebini geri çekti! Sermaye artırımının revize edilerek tekrar spk’ya başvurulacağı açıklandı!

Bu şirket sermaye artırım talebini geri çekti!

DENİZ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. #DZGYO Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapmış olduğu açıklamada çıkarılmış sermayesini 2023 yılsonuna kadar geçerli 1.000.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı dahilinde 400.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, %100 oranında (bedelli) nakden artırılarak, 800.000.000 TL‘ye çıkarılmasına karar verildiğini ve gerekli mercilere başvuruların en kısa sürede yapılacağını bildirmişti. Ancak şirket tarafından yeni yapılan açıklamaya göre 15.12.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı kapsamında, 30.06.2021 finansal tabloları ile yapılan sermaye artış başvurusu geri çekilmiş olup, bağımsız denetimden geçmiş yıllık finansal tablo döneminin de gelmiş olduğu dikkate alınarak; 31.12.2021 tarihli finansal tablolar ve revize edilmiş projeler ile başvurumuz güncelleneceğini bildirdi.

Şirket tarafından yapılan açıklamanın detayları şu şekilde;

Deniz Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi’nin çıkarılmış sermayesinin 1.000.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içinde 400.000.000 TL’den 800.000.000 TL’ye çıkarılması nedeniyle, tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle artırılması planlanan 400.000.000 TL nominal sermayeyi temsil eden payların halka arzına ilişkin izahnamenin onaylanması talebiyle Sermaye Piyasası Kurulu’na 18.10.2021 tarihinde başvuru yapılmış, takip eden süreçte izahname inceleme sürecine geçilmiştir.

15.12.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı kapsamında, 30.06.2021 finansal tabloları ile yapılan sermaye artış başvurumuz geri çekilmiş olup, bağımsız denetimden geçmiş yıllık finansal tablo dönemininde gelmiş olduğu dikkate alınarak; 31.12.2021 tarihli finansal tablolar ve revize edilmiş projeler ile başvurumuz güncellenecektir.

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelli sermaye artırımı bir şirketin esas sermayesine karşılık olan hisse senetlerinin bedelleri ödendikten sonra genel kurul kararı ile yeni hisse senedi çıkarılarak şirket sermayesinin artırılmasıdır. Genel olarak bakıldığında bir şirketin sermayesini artırma işlemi de denilebilen bu işlemde şirket ek bir para kazanarak bunu kasasına koyar. Bu işlem sonucunda şirket ortaklarının hisse oranları da dolaylı olarak artar.

Bedelli Sermaye Artırımı Rüçhan Hakkı Nedir?

Şirket ortakları eğer dilerlerse rüçhan hakkını kullanarak yeni hisse senetlerinden paylarına düşen oranda satın alabilirler. Eğer istemezler ve sermaye artırımına katılmamaya karar verirlerse olan rüçhan haklarının borsada satışını gerçekleştirebilirler. Bu satış işlemini gerçekleştiren ortakların dolayısı ile şirketteki hisseleri azalacaktır. Rüçhan hakkı kullanım süresi en az 15, en çok 60 gündür.

Bedelli Sermaye Artırımı Özellikleri ve Avantajları

Bedelli sermaye artırımına giren şirket, şirketin tüm ortaklarına üzerlerine düşen pay kadar hisse alabilme imkanı tanır. Şirketin halihazırdaki ödenmemiş ve öz sermayesi artış gösterir. Bedelli sermaye artırımı yapan şirketin piyasa değeri yükselir. Yapılan bedelli sermaye artırımında ortaklara sunulan rüçhan hakları kısıtlanabilir ve bu haklar yeni yatırımcılara tanınabilir.

Bedelli sermaye Artırımında Şirkete Sağlanan Avantajlar Nedir?

Asıl amacı şirket sermayesini artırmak olan ve bu nedenle yapılan bu işlem esasında işleme giren şirkete ek bir finansman kaynağı sunar. Bedelli sermaye artırımını tercih eden ve bu yola giren şirketler, değerlerinin artmasına denk olarak sermayeye olan ihtiyaçlarını da karşılarlar.

Şirketler Neden Sermaye Artırımına Gerek Duyar?

“Bedelli sermaye artırımı ne demek?” sorunun cevabı içerisinde de sık sık yer aldığı gibi şirketler ek bir finansmana ihtiyaç duyduklarında bedelli sermaye artırımı yoluna girerler. Şirkete yapılan yeni yatırımlar sonunda o şirketin fon ihtiyacı duyması durumu ve ihtiyaç duyulan bu fon şirketi bedelli sermaye artırımına doğru götürür. Yapılan bu işlem şirketin piyasa değerini etkilemektedir.

Anonim Şirketlerde Bedelli Sermaye Artırımı Ve Rüçhan Hakkı

Anonim şirketler bedelli sermaye artırımına giderken, ortaklara verilen rüçhan hakkını şirket hisse senedinin nominal değer aralığı üzerinde kullanıp kullanamayacaklarını sık sık gündeme getirirler. Bedelli sermaye artırımında tanınan rüçhan hakkı eğer şirketin asıl sözleşmesinde hükümü bulunuyorsa, hisse senedinin nominal değer aralığı üzerinde yani primli olarak kullanılabilir. Anonim şirketlerin sık sık gündeme getirdikleri benzer bir konu da pay alma durumudur. “Herhangi bir anonim şirket bedelli sermaye artırımı yolunda, tüm şirket ortaklarına tanınan yeni pay alma hakkını kısıtlayabilir mi?” sorusu sık sık duyulur. Anonim şirketler, eğer asıl olan sözleşmelerinde hüküm bulunuyor ise bedelli sermaye artırımı yolunda şirket ortaklarına tanınan yeni pay alma haklarını kısıtlayabilirler. Bu kısıtlama ile birlikte ihraç edilmiş olan senetleri ise birincil durumda yani piyasada primli olarak satabilirler.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP