DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4773762,26%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

20:26

AKŞAM'A KALAN SÜRE

bu şirketin rekor sermaye artırımı onaylandı!

Bu şirketin rekor sermaye artırımı onaylandı!

ABONE OL
23/01/2022 10:35
bu şirketin rekor sermaye artırımı onaylandı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu şirketin rekor sermaye artırımı onaylandı! Şirket KAP’a yaptığı açıklama ile sermaye artırımının SPK tarafından onaylandığını duyurdu! Yapılan açıklama ve daha fazlası haberimizde…

Bu şirketin rekor sermaye artırımı onaylandı!

Ekiz Kimya #EKIZ tarafından KAP’ta yayınlanan bildirinin detayları;

Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun 08.07.2021 tarihli 2021- 13 sayılı alınan kararı doğrultusunda; Şirketimizin finansal yükümlülüklerinin azaltılması ve öz kaynaklarının güçlendirilmesi amacıyla; Şirket esas sözleşmesinin “Şirketin Sermayesi”ne ilişkin 6. maddesi hükmünün vermiş olduğu yetki çerçevesinde; 35.000.000-TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, her biri 1-TL nominal değerde 7.177.729-TL olan Şirketimizin çıkarılmış sermayesinin, mevcut pay sahiplerinin yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanarak, toplam satış tutarı 15.000.000-TL olacak şekilde, Borsa İstanbul A.Ş.’nin (“BİST”) Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Uygulama Usul ve Esasları çerçevesinde belirlenecek (baz fiyat ile nominal değerden aşağı olmamak üzere) pay satış fiyatına göre hesaplanacak nominal sermaye tutarı kadar artırılmasına ilişkin olarak, 16.07.2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu’na yapılmış olan başvurunun “olumlu” karşılandığı 20.01.2022 tarihli Kurul Bülteni’nde yayınlanmıştır.

SPK’nın 20/01/2022 tarih ve 2022/3 sayılı Haftalık Bülteninde,

Ekiz Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (Şirket), 35.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içinde 7.177.729 TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut ortakların yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanmak suretiyle, Borsa Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü (Prosedür) çerçevesinde belirlenecek pay satış fiyatı esas alınmak suretiyle 15.000.000 TL satış bedeli karşılığı hesaplanacak nominal tutarda artırılması nedeniyle ihraç edilecek ve yatırımcı Murat TÜRKAL’a tahsisli olarak satılacak paylara ilişkin ihraç belgesinin Kurulumuzca onaylanması talebinin;

a) Pay satış fiyatının nominal değerden düşük olmayacak şekilde ve Prosedür çerçevesinde baz fiyat veya söz konusu baz fiyattan yüksek olacak şekilde belirlenmesi,

b) Murat TÜRKAL’ın sermaye artırımından elde edeceği payları MKK nezdinde hesabına geçtiği tarihten itibaren 3 yıl boyunca Borsa’da ve Borsa dışında satmayacağına ilişkin taahhüt vermesi suretiyle olumlu karşılanmasına karar verilmiştir.

Tahsisli sermaye artırımı işleminin tamamlanması amacıyla Borsa İstanbul A.Ş., Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. ve İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. nezdinde gerekli başvurular yapılacak olup, konuyla ilgili gelişmeler kamuyla paylaşılacaktır.

Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.

Tahsisli sermaye artırımı nedir?

Tahsisli sermaye artırımları; işlemin niteliği nedeniyle, yatırımcıların cebinden herhangi bir nakit çıkışı olmaması ve yatırımcıların pay sayısında bir değişiklik yaratmaması nedeniyle, hisse fiyatında bir bölünme olmamaktadır.

Tahsisli sermaye artırımları, belli bir ortağa belli bir fiyat üzerinden yapılan sermaye artırımları olup; sermayenin tahsis edildiği ortak haricinde diğer hiçbir ortağı etkilememektedir.

Sermaye Artırımlarında Fiyat Bölünmesi

Borsa İstanbul’da işlem gören bir hissenin fiyatı, şu üç husustan en az birinin gerçekleşmesi durumunda bölünmektedir;

– Bedelli Sermaye Artırımı
– Bedelsiz Sermaye Artırımı
– Temettü Ödemesi

Hisse fiyatı, yukarıda sayılan işlemlerden en az birinin gerçekleştiği günden bir sonraki işlem gününde bölünür ve bölünmüş fiyat, baz fiyat olarak alınır.

Şahin İNCESÖZ

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP