DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4705080,56%
İstanbul
24°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

bu şirketten yüzde 100 sermaye tavan artırımı!

Bu şirketten yüzde 100 sermaye tavan artırımı!

ABONE OL
10/03/2022 13:20
bu şirketten yüzde 100 sermaye tavan artırımı!
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu şirketten yüzde 100 sermaye tavan artırımı! Hangi şirket kayıtlı sermaye tavanı artırımını yüzde 100 oranında yapacak?

Bu şirketten yüzde 100 sermaye tavan artırımı! Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

Şirketin KAP’taki açıklaması şu şekilde;

15/02/2022 tarihli açıklamamıza istinaden, Şirketimizin Kayıtlı Sermaye Tavanı artırımı ve Esas Sözleşme Tadili talebine ilişkin başvurumuz Ticaret Bakanlığı’nın E-50035491-431.02-00072558339 sayılı ekteki yazısı ile uygun bulunmuştur.

Kayıtlı Sermaye Tavanı artırımı ve Esas Sözleşme Tadil tasarısı, onaylanmış hali ile 31 Mart 2022 tarihinde yapılacak Genel Kurul toplantısında pay sahiplerinin onayına sunulacaktır.

Kamoyunun bilgisine sunulur,

Saygılarımızla,

Kayıtlı sermaye nedir?

Bir kere şunu hatırlatmakta fayda var. Bu kavram ve olgular tamamen Türk Ticaret Kanunu ve SPK bildirileri kapsamında. TTK üst kanun ve SPK tebliğ ana rehberimiz.

Borsa ile ilgilenen her yatırımcının karşısına çıkan iki kavram: ödenmiş sermaye ve kayıtlı sermaye.

Ödenmiş sermaye kavramını sitedeki borsa rehberi sayfamızda daha önce açıklamıştım

Kayıtlı sermaye kavramı ise, anonim şirketlerin esas sözleşmelerinde hüküm bulunmak kaydı ile genel kurula ihtiyaç duymaksızın sadece yönetim kurulu kararı ile yeni hisse senedi bastırma veya sermaye artırımında bulunmasına yarayan sistemdir.

Özellikle genel kurul toplantılarının maliyetinin yüksek veya üye sayısı ve profili nedeniyle zorlukla yapılabildiği şirketlerde, şirketin sermaye artırımlarında daha esnek karar alabilmesine yarayan kayıtlı sermaye sistemi bu bakımdan oldukça önemlidir.

Sistem şu şekilde işler: Yönetim kurulu ,şirket genel kurulunda arttırabilecekleri bir maksimum limit (sermaye tavanı) belirlenmesini ister. Yönetim kurulu da en az beş yıl içinde o tavana ulaşmak kaydıyla ve o tavanı aşmamak şartıyla , ister bir kerede ister bir kaç sermaye artırımı yoluyla, tavan miktarına kadar sermayelerini yükseltebilir. Esas sermaye sisteminde  gerekli sermaye arttırımı her seferinde genel kuruldan onay alınması gerekirken, kayıtlı sermaye sisteminde bu iş toplu bir izin alınarak yapılmış olur.

Borsada kayıtlı sermaye tavanını artırma nedir?

Kayıtlı sermaye tavanı, şirketlerin sermaye kalıbını gösterir. Bu kalıbın üzerine çıkabilmek için kalıbı büyütmek yani kayıtlı sermaye tavanını artırmak gerekir. Büyüyen ve sermaye ihtiyacı artan şirketler bunu ancak kayıtlı sermaye tavanlarını yükselterek yapabilir.

Aslında şirketler büyüme planlarını bir sermaye tavanıyla sınırlamamak için kayıtlı sermaye tavanını sürekli olarak artırmak durumundadır. Çıkarılmış sermayenin kayıtlı sermaye tavanına yaklaştığı durumlarda gerçekleştirilen bu artırımlar, aynı zamanda şirketin sermaye bazlı büyüme planlarının da bir parçasıdır. Yani bir şirket eğer kayıtlı sermaye tavanını maksimum seviyede artırıyorsa, bu durumda sermayesinde hızlı büyüme planları yapıyor olabilir. Fakat şunu da unutmamak gerekiyor ki, mesela 5 yıl boyunca geçerli olacak şekilde yapılan yüksek oranlı kayıtlı sermaye tavanı artırımı, şirketin o 5 yılda sermayesini o tavana getirmek zorunda olduğu anlamına gelmez. Çünkü şirket bu 5 yılın sonunda SPK’ya başvurarak aynı sermayenin 3-4 veya 5 yıl daha aynı seviyede belirlenmesi için süre uzatım talebinde de bulunabilir.

SİMGE EREL

yüzde 100 sermaye tavan artırımı

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi yüzde 100 sermaye tavan artırımı yüzde 100 sermaye tavan artırımı yüzde 100 sermaye tavan artırımı yüzde 100 sermaye tavan artırımı

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • sermaye tavan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP