DOLAR 17,2273 0.02%
EURO 17,6040 0.02%
ALTIN 963,030,06
BITCOIN 3542472,08%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

gelecek varlık halka arz oluyor hesabıma kaç lot düşer?

Gelecek Varlık halka arz oluyor hesabıma kaç lot düşer?

ABONE OL
14/10/2021 13:20
gelecek varlık halka arz oluyor hesabıma kaç lot düşer?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Halka arzda bu hafta üç şirket talep topluyor Gelecek varlık halka arz talep toplama tarihleri bugün ve yarın hesabıma kaç lot düşer?

Gelecek Varlık hesabıma kaç lot düşer sorusu yatırımcılar tarafından oldukça fazla şekilde aratılan konu başlıklarından birisi.

Öncelikle Gelecek Varlık halka arzına ilişkin bilgileri gözden geçirelim

Gelecek Varlık hakkında

Gelecek Varlık Yönetimi A.Ş. banka ve diğer finans kuruluşlarının tahsili gecikmiş alacak portföylerini satın alarak borçların çözümlenmesi alanında hizmet veren finansal bir kuruluştur. 2005 yılında kurulmuştur ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından denetlenmektedir.

Gelecek Varlık Yönetimi A.Ş. bir Fiba Grubu iştirakidir. Fiba Grubu’nun finans sektöründeki yatırımları bankacılık, leasing, faktoring, sigortacılık ve tahsili gecikmiş alacakların takibi alanlarındayken, finans dışı yatırımları perakendecilik, gayrimenkul, yenilenebilir enerji ve turizm sektöründedir. Gelecek Varlık Yönetimi A.Ş. Varlık Yönetim Şirketleri Derneği (VYŞ/D) üyesidir.

Gelecek Varlık ortaklık yapısı

İzahname tarihi itibarıyla, Şirket’in paylarına 2 gerçek, 3 tüzel kişi olmak üzere toplam 5 kişi sahiptir. Şirket’in gerçek kişi ortakları, Murat Özyeğin ile Ayşe Can Özyeğin Oktay olup Şirket’in tüzel kişi ortakları Fiba Holding A.Ş., Fiba Faktoring A.Ş. ve Fiba Kapital Holding A.Ş.’dir. Tüzel kişi ortaklardan Fiba Holding’in %90.04’ine Hüsnü M. Özyeğin %9.95’ine ise Fiba Holding’in kendisi sahiptir. Şirket’in konsolidasyona tabi 1 adet bağlı ortaklığı bulunmakta olup Şirket’in bağlı ortaklığı, Şirket’in sermayesinin %99,99’ına sahip olduğu Türkiye’de kurulu Girişim Alacak Yönetim Hizmetleri ve Yazılım Servisleri A.Ş.’dir.

Halka arz edilecek paylar ne kadar? Ek satış var mı?

Oransal dağıtım halka arz özellikleri nelerdir?

Halka arzda oransal dağıtım yöntemini benimsemiş olan ve bütün yatırımcıları bireysel olan bir şirketi ele alalım. A şirketi oran bakımından bir tane lotu X 20 TL üzerinden dağıtacağını duyurduğunda talep toplamaya başlar. Başvurular gelir. Herkes kendi bütçesine uygun başvuruda bulunur. Kimi 1000 TL lik başvuruda bulunur, kimi 50.000 TL lik başvuruda bulunur. Halka arz oransal dağıtım talepler kapanır. Şirket toplam hissesini talep sayısına böler ve bir oran hesaplaması yapar. Talep eden herkese bölünen ve bulunan bu yüzdelik dilim kadar hisse verilir. Fazlası verilemez. Borsada oransal dağıtım bu şekilde herkes oran bazlı eşitlikten de yararlanmış olur. Talep eden herkesin faydalanması için bu şekilde bir yol izlenmiştir.

Halka arz gelirleri nerede kullanılacak?

Taslak izahnamenin ekinde yer alan bilgilere göre halka arzdan elde edilecek gelirin tamamı vadesi 30 Haziran 2022’ye kadar olan 25.04.2021 tarihli ihraç borçlanma araçları dahil toplam 504.200 milyon TL anapara bakiyesine sahip mevcut tüm finansal borçların finansmanında kullanmayı amaçlamaktadır.

Verilen taahütler neler?

Şirket, 25.04.2021 tarihli ve 2021/21 sayılı yönetim kurulu kararına binaen verdiği taahhüdü ile Şirket paylarının Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 1 yıl boyunca halka arza konu olmayan ve Şirket tarafından daha sonra herhangi bir şekilde sahip olunabilecek Şirket paylarını satmayacağını, devretmeyeceğini, rehnetmeyeceğini veya bu paylar üzerinde sair surette tasarrufta bulunmayacağını, bedelli sermaye artırımı yapmayacağını, dolaşımdaki pay miktarının artmasına sebep olmayacağını ve bu sonuçları doğurabilecek başkaca herhangi bir işlem yapmayacağını taahhüt etmiştir.

Şirket finansal tabloları

  • Net dönem karı: 2019 yılında 2018 yılına göre 95,1 milyon TL artışla 9,9 milyon TL’den 105,0 milyon TL’ye çıkmıştır. 2020 yılında ise 3,4 milyon TL düşüşle 101,6 milyon TL olmuştur.
  • Aktif Toplamı: 2019 yılında 2018 yılına göre 75,5 milyon TL artarak 1.195,8 milyon TL’den 1.271,3 milyon TL’ye çıkmıştır. 2020 yılında ise 68,2 milyon TL düşüşle 1.203,1 milyon TL olmuştur.
  • Yükümlülükler Toplamı: 2019 yılında 2018 yılına göre 29,6 milyon TL düşüşle 916,2 milyon TL’den 886,6 milyon TL’ye düşmüştür. 2020 yılında ise 143,6 milyon TL düşüşle 743,0 milyon TL olmuştur.

Şirket finansal oranları

F/K oranı :

2020 yılı 17,06

2021 yılı için ise ilk iki çeyrek bilançosuna göre 10,50

Sektör ortalaması ise F/K oranında 19,90 seviyesinde. Şirket F/K oranında sektör ortalamasının altında ve iyi durumda

PD/DD oranı

2021 yılı için 3,54

Sektör : 14,21 bu noktada da sektör ortalamasının altında ve iyi durumda bulunuyor.

Öz sermaye karlığı 2020 de %22 iken 2021 yılında %34’e yükselmiş durumda

Halka arz hesabıma kaç lot düşer?

Halka arz hesabıma kaç lot düşer konusunda ise net bir şey söylememekle beraber benzer halka arz olan Tezol halka arzındaki gibi talep olması durumunda 1000 lot altı için yaklaşık talep karşılama oranının %50 olması beklenmekte ve bu orana göre 10.000 TL talep eden bir yatırımcının hesabına 5000 TL karşılığı lot düşecektir.

Halka Arza katılırken nelere dikkat edilmeli?

• Halka arz edilen şirketin izahnamesi, araştırma raporları /fiyat tespit raporu ve finansal tabloları dikkatle analiz edilmeli,
• Şirketin sektöründeki itibarı, ortaklık yapısı ve yönetim kadrosu değerlendirilmeli
• Halka arzda toplanan kaynağın nasıl değerlendirileceğine ve temettü politikasına dikkat edilmeli
• Sektöründe öncü, yatırımları güçlü, mali performansı istikrarlı şirket hisseleri tercih edilmeli.

Halka Arza Katılmanın Avantajları

• Fiyat Avantajı
• Yatırım Çeşitliliği
• Risk ve Getiri Değişkenliği
• Devamlı ve Zamanında Bilgi Akışı
• Gözetim, Denetim ve İzleme Ortamında Likidite İmkânı.

Halka arza katılım sağlamak isteyen yatırımcılar ne yapmalı?

Halka arza katılım sağlamak isteyen yatırımcıların öncelikle bir yatırım hesabının olması gerekmektedir.

Yatırım hesabı bir bankada olabileceği gibi aracı kurumda da olabilir.

Yatırım hesabının açılışı için şubeye gitmeye gerek yoktur. İnternet bankacılığından hesap açma talebinde bulunabilir.

Yatırım hesabı açıldıktan sonra ise katılmak istenilen halka arza talep toplama saatleri sabah 10 akşam 17,30 saatleri arasındadır.

Halka arza katılım için yatırımcılar yatırım bütçesine göre optimum kararı kendileri vermelidir. Bu hususta yol gösterici olması açısından sitemizde yer alan haberlerden faydalanabilirsiniz.

Halka arza katılım sonrası 3 ile 5 iş günü içerinde hisseler borsada işlem görmeye başlayacaktır.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/

PA-Ahmet ÇETİNKAYA

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP