Dev sermaye artışı geldi ! TAM %200 !!

Dev bedelli sermaye artış kararı aldı !! Tam %200 ! İşte o şirket ...

Burhanettin Ercuman
Burhanettin Ercuman Tüm Haberleri

Yeşil Yatırım Holding A.Ş. kayıtlı olan 215.000.000 TL sermayesini bedelli olarak 645.000.004 TL'ye çıkarma kararı aldı.

Şirket %200 bedelli sermaye artışı onayı için SPK'ya başvuracak. 

Şirketin KAP'a yaptığı açıklama : 

Yeşil Yatırım Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeleri gündem maddesini görüşmek üzere toplandılar.

Yapılan görüşmeler neticesinde;

1.Şirket esas sözleşmesinin 7. maddesinin vermiş olduğu yetkiye dayanarak, Şirketimizin özkaynak yapısının güçlendirilerek bağlı ortaklıklarımıza yapılan yatırımları güçlendirmek ve yeni faaliyet alanlarındaki projelerin finansmanı amacıyla 2.250.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, her biri 1-TL nominal değerde 215.000.000 TL olan Şirketimizin çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 430.000.004 TL nakit (bedelli) olarak %200 oranında artırılarak 645.000.004 TL ye çıkarılmasına,

2. Mevcut ortakların yeni pay alma haklarının kullandırılmasına,

3., Nakden arttırılan 430.000.000 Türk Lirası sermayeyi temsil eden payların 2.866.666,67 Türk Liralık kısmı A grubu nama yazılı ve 427.133.333,334 Türk Liralık kısmı B Grubu hamiline yazılı olarak ihraç edilmesine,

4. Ortaklarımızın nakit olarak artırılan 430.000.000 Türk Liralık sermayeyi temsil eden paylarına ilişkin yeni pay alma haklarının 1 adet (= 1 lot) payın nominal değeri olan 1,00 TL'den 15 gün süreyle kullandırılmasına ,bu sürenin son günü resmi tatile rastlaması halinde ,yeni pay alma hakkı kullanım süresinin, izleyen iş günü akşamı sona ermesine ,mevcut pay sahiplerinin rüçhan hakları karşılığında A grubu nama yazılı paylar için A grubu nama, B grubu hamiline yazılı paylar için B grubu nama yazılı pay verilmesine,

5. Nakit olarak artırılan sermayeyi temsil eden paylara ilişkin yeni pay alma haklarının kullandırılmasından sonra kalan payların nominal değerden düşük olmamak üzere Borsa İkincil Piyasada oluşacak fiyat üzerinden 2 işgünü süreyle satılmasına,

6. Sermaye artırımı nedeniyle çıkarılacak payların şirket ortaklarına SPK ve MKK' nın kaydileştirme ile ilgili düzenlemeleri çerçevesinde kaydi pay olarak dağıtılmasına ve yeni pay alma haklarının kaydileştirme sistemi esasları çerçevesinde kullandırılmasına,

7. Sermaye artırımı işlemlerinin gerçekleştirmesi amacıyla gerekli başvuruların yapılması, ,izinlerinin alınması ve işlemlerin ifa ve ikmali için T.C Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa İstanbul A.Ş, Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş., T.C Ticaret Bakanlığı ve ilgili diğer tüm resmi kurum ve kuruluşlar nezdinde gerekli her türlü işlemlerin yapılması hususunda yönetim Kuruluna,

Yetki verilmesine toplantıya katılanların oy birliğiyle karar verilmiştir.

Bedelli sermaye artışı nedir ? 

Bedelli sermaye artışı, bir şirketin mevcut hissedarlarının rüçhan hakkı kullanmadan, belirli bir bedel karşılığında yeni hisse senetleri satın alarak şirketin sermayesini artırdığı bir finansal işlem türüdür. Yani, şirket hissedarlarına sermaye artışına katılma hakkı sunulsa da, hissedarlar bu hakkı kullanmak yerine belirli bir ödeme yaparak yeni hisse senetleri alabilirler.

Bu yöntemle şirket, sermayesini artırarak yeni fonlar elde etmeyi amaçlar. Bedelli sermaye artışı genellikle özel bir dönemde gerçekleştirilir ve şirketin finansal ihtiyaçlarını karşılamak veya projelerini finanse etmek için kullanılır.

Bedelli sermaye artışı işlemi, hissedarlar için bazı avantajlar ve dezavantajlar sunabilir:

Avantajlar:

Hızlı Fon Temini: Şirket hızlı bir şekilde yeni fonlar elde edebilir ve büyüme projelerini finanse edebilir.
Hissedarların Rüçhan Hakkının Kullanılması Zorunluluğu Yok: Hissedarlar, rüçhan haklarını kullanmak zorunda olmadıkları için işlem daha hızlı tamamlanabilir.
Daha Az Maliyetli: Rüçhan hakkı kullanılmadığı için işlem maliyeti düşük olabilir.
Dezavantajlar:

Mevcut Hissedarların Hisse Değerinin Sulandırılması: Yeni hisselerin çıkarılması mevcut hisse senetlerinin değerini düşürebilir, çünkü toplam hisse sayısı artar.
Rüçhan Hakkının Kısıtlanması: Bedelli sermaye artışında, rüçhan hakkı kullanılmadan yeni hisse senetleri satıldığı için mevcut hissedarların bu haktan yararlanma fırsatı sınırlıdır.
Bedelli sermaye artışı işlemi, şirketin mali durumuna, büyüme stratejilerine ve piyasa koşullarına bağlı olarak tercih edilebilir. Şirketler, yeni fon ihtiyacını karşılamak ve sermayelerini güçlendirmek amacıyla bu yöntemi kullanabilirler.

31 Ağu 2023 - 12:08 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Para Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Para Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Para Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Para Ajansı değil haberi geçen ajanstır.

01

Uğur - Kaleminize sağlık bilgilendirici bir yazı kaleme almışsınız.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 20:16