%200 Bedelsiz SPK Kapısında! 1000 Lotunuz 3000 Lot Olacak!

Bu kez bedelsiz sermaye artırımı haberi sağlık sektöründen geldi! %200 bedelsiz sermaye artırımı sonrası 1000 lotunuz 3000 lot olacak!

Zeynep Nur Özdemir
Zeynep Nur Özdemir Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

%200 bedelsiz artırım Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yolunda!

MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. (MPARK) bedelsiz sermaye artırımı kararı aldı. %200 bedelsiz sermaye artırımı kararı alan kuruluş SPK yolunda.

Kuruluş, %200 bedelsiz sermaye artırımı kararına ilişkin detayları Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda ( KAP) duyurdu.

MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. (MPARK), 208.037.202 TL olan mevcut sermayesini %200 artırarak 624.111.606 TL yapacak.

KAP Duyurusu

Şirketimiz Yönetim Kurulu'nun 30.10. 2023 tarihli toplantısında;
- Şirketimizin 5.740.000.000-TL (beşmilyaryediyüzkırkmilyon Türk Lirası) tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 208.037.202-TL(ikiyüzsekizmilyonotuzyedibinikiyüziki)'lik çıkarılmış sermayesinin, tamamı " Hisse Senedi İhraç Primleri" hesabında bulunan tutarlardan karşılanmak suretiyle 624.111.606-TL (altıyüzyirmidörtmilyonyüzonbirbinaltıyüzaltı)'ye yükseltilmesine,
- Artırıma konu " Hisse Senedi İhraç Primleri"nın "Sermaye" hesabına aktarılması ve aktarımın yeminli mali müşavirlik raporu ile tevsik edilmesi hususları ile ilgili olarak gerekli işlemlerin tesis edilmesine,
- Sermaye artırımı nedeniyle ihraç edilecek beheri 1,-TL (bir Türk Lirası) nominal değerli 416.074.404 adet payın, 176.458.254 adedinin A Grubu nama yazılı ve 239.616.150 adedinin B Grubu nama yazılı pay olarak çıkarılmasına, sermaye artırımı ile ilgili yasal süreçlerin tamamlanmasını takiben A Grubu pay sahibine payı oranında A Grubu payların, B Grubu pay sahiplerine payları oranında B Grubu payların kaydi sistem esaslarına uygun şekilde dağıtılmasına,
karar verilmiştir.

Bedelsiz Sermaye Artırımı

Bedelsiz sermaye artırımı, bir şirketin mevcut hissedarlarına ek hisse senetleri vererek sermayesini artırdığı bir yöntemdir. Bu işlem sırasında mevcut hissedarlar yeni hisse senetlerini mevcut hisse senetlerinin sahipleri olarak alırlar ve genellikle bu yeni hisseler bedelsiz olarak verilir, yani hissedarlar ek bir ödeme yapmazlar. Bedelsiz sermaye artırımının bazı önemli yönleri şunlardır:

Mülkiyette Değişiklik: Bedelsiz sermaye artırımı, hissedarların toplam mülkiyetlerini artırır. Mevcut hissedarlar, bu işlem sonucunda daha fazla hisse senedine sahip olurlar ve bu sayede şirketin sermayesi artar.
Hisselerdeki Devalüasyon: Bedelsiz sermaye artırımı, hisse senetlerinin toplam sayısını artırır. Eğer hisse talebi değişmezse, hisse senetlerinin fiyatı genellikle düşer, çünkü hisse senetlerinin arzı artmış olur. Bu nedenle, mevcut hissedarların hisse senetlerinin değeri düşebilir.

Mülkiyet Haklarının Korunması: Bedelsiz sermaye artırımı ile mevcut hissedarların mülkiyet hakları genellikle korunur. Her ne kadar hisse senetleri artsa da, mevcut hissedarların sahip olduğu oran aynı kalır. Yani hisse senedi sahipleri, mevcut paylarının bir kısmını bedelsiz olarak alır.

Şirket Kontrolü ve Hissedar Hakları: Bedelsiz sermaye artırımı sonucunda, yeni hisse senetlerinin sahibi olan kişilerin etkisi artabilir. Bu, şirketin kontrolünün değişmesine veya mevcut hissedarların haklarının azalmasına yol açabilir. Dolayısıyla, bu tür sermaye artırımları dikkatlice planlanmalı ve mevcut hissedarların hakları gözetilmelidir.

Genel olarak, bedelsiz sermaye artırımı, şirketlerin sermayesini artırma ve mevcut hissedarların mülkiyetlerini artırma amacıyla kullanılan bir finansal araçtır. Bu işlemin hisse senetleri üzerindeki etkisi, piyasa koşullarına, şirketin performansına ve yatırımcı talebine bağlı olarak değişebilir.

MPARK Hisse

30 Eki 2023 - 18:47 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Para Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Para Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Para Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Para Ajansı değil haberi geçen ajanstır.