500 lot 5500 lot olacak! Rekor bedelsiz kapıda!

500 lot 5500 lot olacak! Rekor bedelsiz kapıda! Geçtiğimiz günlerde sermaye artırımı kararı alan şirket bedelsizi ne zaman gerçekleştirecek? Tüm detayları...

Şahin İncesöz
Şahin İncesöz Tüm Haberleri
500 lot 5500 lot olacak! Rekor bedelsiz kapıda!
Haber albümü için resme tıklayın

500 lot 5500 lot olacak! Rekor bedelsiz kapıda!

Casa Emtia Petrol (#CASA), 22 Eylül tarihinde şirket genel kurulunda bedelsiz sermaye artırımı kararı aldı. Ancak şirketin hala bedelsiz sermaye artırım sürecinin tamamlanma zamanı belirsizliğini korumaktadır. Casa'nın bedelsiz sermaye artırımı süreci, ilerlemeye devam ediyor.

CASA'nın bedelsiz sermaye artırımı sürecini hatırlayalım;

500 lot 5500 lot olacak! Rekor bedelsiz kapıda!

Şirketimiz Yönetim Kurulu şirket sermayesinin arttırılmasına teminen;

1-Şirket Esas Sözleşmesi'nin "Sermaye" başlıklı 6. Maddesi uyarınca 4.900.000,00 Türk Lirası olan ödenmiş sermayenin, 1.284.202,00 TL'lık tutarı Geçmiş Yıl Karlarından, 47.715.798,00 TL'lık tutarı da Kardan Ayrılmış Kısıtlanmış Yedekler'den karşılanmak suretiyle %1000 oranında bedelsiz olarak 49.000.000,00 Türk Lirası artırılarak 53.900.000,00 Türk Lirası'na çıkarılmasına,

2. İç kaynaklardan artırılan 49.000.000,00 TL'lik sermayeyi temsil edecek payların 49.000.000,00 TL tutarının hamiline yazılı ve " borsada işlem gören" nitelikte ihracına, söz konu payların pay sahiplerine Şirket sermayesindeki mevcut payları oranında bedelsiz olarak ve Sermaye Piyasası Mevzuatı düzenlemeleri çerçevesinde usulüne uygun şekilde dağıtılmasına

Karar Vermiştir.,

Kamuoyuna Duyurulur.

Tarih ne zaman?

Şirketin sermaye artırımı ne zaman yapacağı henüz belli olmamakla beraber duyrulduğu takdirde haberimiz güncellenecektir.

Kaç lot olur?

500 lotunuz varsa, %1000 artırıldığında elinizde tam olarak 5500 lot olur.

Hesaplama nasıl yapılır?

Mevcut Lot Sayısı: Bölünme öncesinde sahip olduğunuz hisse senedi lot sayısıdır.
Bölünme Oranı: Şirketin belirlediği rüçhan hakkı kullanım oranıdır ve yüzde (%) olarak ifade edilir.
Hisse Fiyatı: Hesaplama, hisse senetlerinin bölündüğü günün bir önceki seansındaki ağırlıklı ortalama fiyata dayanır.
Yeni Lot Miktarı: Mevcut Lot Sayısı x (Bölünme Oranı / 100) formülü ile hesaplanır.
Bölünme Sonrası Yeni Fiyat: Bölünme öncesi fiyat / (1 + (Bölünme Oranı / 100)) formülü ile hesaplanır.

Bu terimler, bir hisse senedi bölünmesi (split) durumunda, hisse senedi sahiplerinin yeni lot miktarını ve hisse fiyatını hesaplamak için kullanılır. Bu formüller, bölünme sonrası hisse miktarı ve fiyatının hesaplanmasına yardımcı olur.

Bedelsiz sermaye artırımı nedir ve hisseyi nasıl etkiler?

Bedelsiz sermaye artırımı, şirketlerin mevcut hissedarlara ücretsiz yeni hisse senetleri vererek şirketin sermayesini artırmasını sağlayan bir yöntemdir. Bu şekilde, mevcut hissedarlar ellerindeki hisseleri artırabilirken şirketin toplam sermayesi de genişler.

Genellikle, bedelsiz sermaye artırımı şirketin hisse senetlerini etkiler. Eğer bir şirket bedelsiz sermaye artırımı yapacağını duyurur ve hisse senedi talebi değişmezse, hisse senetlerinin fiyatı düşebilir çünkü hisse senetlerinin arzı artar. Fakat talep artarsa, hisse senetlerinin fiyatında yükseliş görülebilir.

Bu tür bir sermaye artırımı, şirket kontrolünün değişmesine veya mevcut hissedarların haklarının azalmasına yol açabilir. Ancak bedelsiz sermaye artırımı sonucunda mevcut hissedarlar daha fazla hisseye sahip olurlar ve bu da daha yüksek kâr potansiyeli sunabilir.

Özetle, bedelsiz sermaye artırımı, şirketin sermayesini güçlendirirken mevcut hissedarların hisse miktarını artırmasına olanak tanır. Ancak, bu artırımın hisse senetlerinin fiyatı üzerindeki etkisi piyasa koşullarına ve şirketin bedelsiz sermaye artırımıyla ilgili beklentilerine bağlı olarak değişebilir.

05 Ara 2023 - 20:25 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Para Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Para Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Para Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Para Ajansı değil haberi geçen ajanstır.

01

Serdar - Yeni kitleme taktiği..aman bu süslü haberlere inaninpta alış işlemi gerçekleştirmeyi.oranlarina bakın.hangi pazarda ona bakın ,güvenli limanlarda durun yoksa kaz gibi yolarlar..

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 06 Aralık 08:18