%1125 rekor bedelsiz ne zaman? %130 primli!

%1125 rekor bedelsiz ne zaman? %130 primli! Geçtiğimiz aylarda rekor bedelsiz duyuran şirketin bedelsiz tarihi ne zaman?

Şahin İncesöz
Şahin İncesöz Tüm Haberleri
%1125 rekor bedelsiz ne zaman? %130 primli!
%1125 rekor bedelsiz ne zaman? %130 primli!
Haber albümü için resme tıklayın

%1125 rekor bedelsiz ne zaman? %130 primli!

Bosch Fren, geçtiğimiz aylarda SPK'ya sermaye artırımı için başvurdu ve sonuç olarak, sermaye artırım kararının ardından hisse senetleri %130 primlendi!

Bosch Fren (#BFREN), 29 Eylül'de Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) bedelsiz sermaye artırımı için başvurdu. Şu an için, BFREN'in bedelsiz sermaye artırımı sürecini gözden geçirelim:

%1125 rekor bedelsiz ne zaman? %130 primli!

Şirketimiz Yönetim Kurulu tarafından:

- Şirketimizin 450.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 2.500.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 28.136.750 TL (%1.125,47 oranında) artırılarak 30.636.750 TL'ye çıkarılmasına;

- İç kaynaklardan karşılanacak olan 28.136.750 TL tutarındaki sermayenin, sermaye düzeltmesi olumlu farklarından (502 hesap) karşılanmasına;

- Artırıma konu sermaye düzeltmesi olumlu farklarının sermaye hesabına aktarılması ve mali müşavirlik raporu ile tevsik edilmesi ile ilgili olarak gerekli işlemlerin yapılmasına

- Sermaye artırımı neticesinde ihraç edilecek payların, mevcut pay sahiplerine, pay grupları ve sermayeye iştirakleri oranında bedelsiz olarak kayden dağıtılmasına;

- İç kaynaklardan bedelsiz sermaye artırımının gerçekleştirilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu, Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde gerekli işlemlerin yapılmasına ve bu bağlamda  şirket yönetiminin yetkili kılınmasına,

karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Tarih ne zaman?

Son günlerde, SPK'ya bedelsiz sermaye artırımı için başvuruda bulunan BFREN hala SPK onayını almadı. Duyuru yayınladığı takdirde habere eklenecektir.

Kaç lot olur?

500 lotunuz varsa, %1125 artırıldığında elinizde tam olarak 6125 lot olur.

Hesaplama nasıl yapılır?

Mevcut Lot Sayınız: Bu, bölünmeden önce sahip olduğunuz lot sayısını ifade eder.
Bölünme Oranı: Şirketin belirlediği Rüçhan Hakkı Kullanım Oranıdır ve yüzde (%) ile ifade edilir.
Hisse Fiyatı: Bu hesaplama, hisse senetlerinin bölündüğü günün bir önceki seansındaki Ağırlıklı Ortalama Fiyatına dayanır.
Yeni Lot Miktarı: Mevcut Lot Miktarı x (Bölünme Oranı/100)
Bölünme Sonrası Yeni  Fiyat: Bölünme Öncesi Fiyat / (1+(Bölünme Oranı/100))

Bedelsiz sermaye artırımı nedir ve hisseyi nasıl etkiler?

Bedelsiz sermaye artırımı, şirketlerin mevcut hissedarlarına ücretsiz olarak yeni hisse senetleri dağıtarak şirketin sermayesini artırmasını sağlayan bir yöntemdir. Bu şekilde, hem mevcut hissedarlar ellerindeki hisseleri artırabilir hem de şirketin sermayesi büyür.

Genellikle, bedelsiz sermaye artırımı şirketin hisse senetlerini etkiler. Eğer bir şirket bedelsiz sermaye artırımı yapacağını duyurursa ve hisse talebi değişmezse, hisse senetlerinin fiyatı düşebilir çünkü hisse senetlerinin arzı artar. Fakat talep artarsa, hisse senetlerinin fiyatında yükseliş gözlenebilir.

Bu tür bir sermaye artırımı aynı zamanda şirketin kontrolünün değişmesine veya mevcut hissedarların haklarının azalmasına yol açabilir. Ancak, bedelsiz sermaye artırımı sonucunda mevcut hissedarlar daha fazla hisseye sahip olurlar, bu da daha yüksek bir kâr potansiyeli sunabilir.

Sonuç olarak, bedelsiz sermaye artırımı, şirketin sermayesini güçlendirirken mevcut hissedarların hisselerini artırmasını sağlar. Ancak, hisse senetlerinin fiyatı üzerindeki etkisi piyasa koşullarına ve şirketin bedelsiz sermaye artırımına ilişkin beklentilere bağlı olarak değişebilir.

Bosch Fren Hisse

%1125 rekor bedelsiz ne zaman? %130 primli!

08 Ara 2023 - 10:26 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Para Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Para Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Para Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Para Ajansı değil haberi geçen ajanstır.