DİKKAT! %126 Sermaye Artıyor Borsada Hisse Sayısı Değişmeyecek! Hisse Hareketli!

Borsa İstanbul' da çeşitli türlerde sermaye artırımı yapılabiliyor. Borsa yatırımcısı genellikle bedelli ve bedelsiz sermaye artırımlarıyla ilgilenir. Çünkü bu tür sermaye artırımında yatırımcılara bazı avantajlar tanınır.

Feriha Bahçuvan
Feriha Bahçuvan Tüm Haberleri
DİKKAT! %126 Sermaye Artıyor Borsada Hisse Sayısı Değişmeyecek! Hisse Hareketli!
DİKKAT! %126 Sermaye Artıyor Borsada Hisse Sayısı Değişmeyecek! Hisse Hareketli!
Haber albümü için resme tıklayın

Merko Gıda (MERKO) sermaye artırıyor!

Şirket mevcut 88.222.387TL olan sermayesini %126 artıracak.  Şirketin yeni sermayesi 188.222.387TL olacak. Ancak sermaye artırımı borsa yatırımcılarının pek yakından tanımadığı bir şekilde yapılacak.

Bu sermaye artırımı tahsisli sermaye artırımı şeklinde yapılacak. Bu çeşit sermaye artırımlarında, sermaye artırımından sadece belirli ortaklar faydalanabilir.

MERKO bedellisinde, sermaye artırımından yararlanabilecek olan ortak AG Girişim Holding.

Yani holding, şirkete doğrudan nakit girişi sağlayarak ortak olacak demektir. MERKO hissesinde AG Girişim Holding 100.000.000TL sermaye desteği sağlayarak pay sahibi olacak.

Holding zaten şirkette %6.55 pay sahibi. Koyduğu bu sermaye desteği ile şirketteki sahip olunan  yüzde oranı artacak.

Bu sermaye artırımında en dikkat çeken özellik,

HOLDİNGİN YENİ SERMAYEDEN ALDIĞI PAYLARI TAM 2 YIL SATMAMA TAAHHÜTÜ VERMİŞ OLMASI.

Yani bu durumda şirketin sermayesi artacak ancak borsada işlem gören pay sayısı aynı kalacak demektir.

DİKKAT! %126 Sermaye Artıyor Borsada Hisse Sayısı Değişmeyecek! Hisse Hareketli!

MERKO grafiğine baktığımızda hissenin Ağustos sonundan beri düşüş trendinde olduğunu görüyoruz. Hisse 13.47TL den düşmeye başlamış ve yarı yarıya değer kaybederek 6.94TL fiyata kadar düşmüş.

MERKO son 4 gündür hareketli. Hisse bugün %4 primli 8.23TL fiyattan işlem görüyor.

DİKKAT! %126 Sermaye Artıyor Borsada Hisse Sayısı Değişmeyecek! Hisse Hareketli!

Borsa açıklaması:

Şirketimizin 22.06. 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformundan duyurduğu  tahsisli sermaye artırımına konu payların nominal tutarının, payların satış fiyatının tespiti amacıyla bugün  (02.01. 2024) itibariyle TSP Prosedürü çerçevesinde Borsa İstanbul A.Ş.'ye başvuru yapılmıştır.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun 21.12.2023 tarih ve 2023/80 sayılı bülteninde duyurulduğu üzere;

Şirketimizin  250.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içinde 88.222.387 TL olan çıkarılmış sermayenin, mevcut ortakların yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanarak, Şirketimiz pay sahiplerinden AG Girişim Holding A.Ş. tarafından karşılanmak üzere toplam 100.000.000 TL karşılığında, Borsa İstanbul A.Ş.'nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde belirlenecek pay satış fiyatına göre hesaplanacak nominal tutarda artırılması nedeniyle ihraç edilecek ve AG Girişim Holding A.Ş.'e tahsisli olarak satılacak paylara ilişkin ihraç belgesinin Sermaye Piyasası Kurulunca onaylanması talebimizin, sermaye artırımına konu payların nominal tutarının payların satış fiyatının Şirketimiz tarafından Borsa'ya yapılacak başvuru sonrasında belirlenebileceği göz önünde bulundurularak, Şirketimiz tarafından Borsa'ya yapılacak başvuru sonucu, baz fiyat ve nominal değerden aşağı olmamak üzere hesaplanacak pay satış fiyatı esas alınmak suretiyle, ihraç edilecek payların nominal tutarının tespit edilmesi ve ihraç belgesinin nominal tutar ve fiyat bilgisini içerecek şekilde düzeltilmesi , AG Girişim Holding AŞ'den, ihraç edilecek payların Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ nezdindeki hesabına geçtiği tarihten itibaren en az 2 yıl süreyle Borsa'da satılmayacağı ve Borsa'da satılması sonucunu doğuracak işlemlerde bulunulmayacağı hususunda taahhüt alınması şartlarıyla olumlu karşılanmasına karar verilmiştir

02 Oca 2024 - 16:35 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Para Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Para Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Para Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Para Ajansı değil haberi geçen ajanstır.