İş Yatırım Raporladı! Enerji Sektörü Hakkında Gelişmeler!

İş Yatırım'dan enerji sektörü için açıklamalar!

Ceyda Güven
Ceyda Güven Tüm Haberleri

İş Yatırım, 29 Şubat 2024 tarihinde yeni bir sektör raporu yayınladı.

Yayınlanan raporun içinde " enerji" sektörü de yer alıyor.

"2035 Yılı için Hedef!"

İş Yatırım raporunda şu ifadelerde bulundu:

"Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre 2023 yılında ülkemizde elektrik üretiminde toplam kurulu güç kapasitesi 2,9 GW artışla 106,7 GW seviyesine yükselmiştir. Kapasite artışının nerdeyse tamamı yenilenebilir kaynaklardan oluşmuştur.

Böylece yenilenebilir enerjinin kurulu güç içindeki payı %56 seviyesine yükselmiştir. Ülkemizdeki kurulu gücün %30,0’ı hidrolik enerji, %23,8’i doğal gaz, %20,5’i kömür, %11,1’i rüzgâr, %10,6’sı güneş, %1,6’sı jeotermal ve %2,6’sı ise diğer kaynaklar şeklindedir.

Ayrıca, Türkiye’deki elektrik enerjisi üretim santrali sayısı 2023 yılı sonu itibariyle 3.077’ye (lisanssız santraller dâhil) yükselmiştir. Mevcut santrallerin 756 adedi hidroelektrik, 68 adedi kömür, 365 adedi rüzgâr, 63 adedi jeotermal, 344 adedi doğal gaz, 10.990 adedi güneş, 491 adedi ise diğer kaynaklı santrallerdir. Geçtiğimiz yıl yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam üretimdeki payı ise %42 seviyesinde kaydedilmiştir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca yapılan açıklamada 2035 yılı için hedefin yenilenebilir enerjinin toplam kurulu güç içerisindeki payını %65’e, üretim içindeki payını ise %55’e yükseltilmek olduğu belirtilmiştir."

"Üretime pozitif yansıma..."

İş Yatırım, "Resmi Gazete'de yayımlanan 2024 Yılı Yatırım Programı'nda enerji sektörüne bir önceki yıla göre %70'lik bir
artış ile 75,7 milyar TL ayrılırken, bu miktarın 46 milyar TL'si Sakarya Doğal Gaz Sahası Geliştirme Projesi'ne
tahsis edilmiştir. Sakarya Doğal Gaz Sahasında 2023 yıl sonu itibarıyla 2,7 milyon metreküp gaz üretilmektedir.

EPDK tarafından alınan karar ile 2024 yılı itibariyle lisanssız üretim için 7,5 GW’lık bir kapasitenin tahsis edileceği belirtilmiştir. Bu kapasitenin 3,75 GW’ı iletim seviyesinden tahsis edilirken geri kalan 3,75 GW’lık bölümü
ise dağıtım seviyesinden tahsis edilecektir.

Yenilebilir enerji alanına ayrılan bu kapasitenin özellikle sanayicilere
tahsis edilmesi planlanmaktadır. Sektör temsilcileri bu durumun üretime pozitif yansımasını beklemektedir.
Yatırımın toplam tutarının 5 milyar USD seviyesinde olması beklenmektedir." dedi.

29 Şub 2024 - 14:40 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Para Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Para Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Para Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Para Ajansı değil haberi geçen ajanstır.