DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4795642,89%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

halka açık şirketlerin 2022 genel kurul tarihleri!

Halka açık şirketlerin 2022 Genel Kurul tarihleri!

ABONE OL
03/03/2022 12:03
halka açık şirketlerin 2022 genel kurul tarihleri!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yatırımcılar tarafından en çok merak edilen yatırım yaptıkları şirketlerin genel kurul tarihlerinin ne zaman olduğu Şirketlerin 2022 Genel kurul tarihleri ne zaman? Genel kurula nasıl katılabilirsiniz?

Halka açık şirketlerin 2022 genel kurul tarihleri ne zaman Genel Kurul’a nasıl katılabilirsiniz? Merak edilen soruların cevapları haberimizde…

Genel Kurul Nedir? Genel Kurula Katılma Şartları nelerdir?

Sermaye piyasası kanunlarına göre, sermaye piyasası mevzuatına tabi şirketlerin; ortaklarına (hisse senedi sahiplerine) karşı birçok yükümlülükleri vardır. Bunlardan bir tanesi de, her yıl şirketlerin mali tabloları yayınlandıktan bir süre sonra, MKK, Ticaret Sicil Gazetesine, Kamuyu Aydınlatma Platformuna(KAP) ve şirketlerin internet sitelerinde genel kurul çağrısı yaparak belirli bir mekanda toplanılarak, başta söz konusu faaliyet yılı içerisinde şirketin politikaları, karlılığı, hisse senedi performansı, yöneticiler için belirlenen ücretlendirme politikaları, vb. konular hakkında bilgi verilen ve oylamaya sunulup kararlara bağlanan genel kurul toplantılarıdır. Hisse senedi sahipleri, ilgili yöneticilere istedikleri soruları yöneltebilir, adeta şirket ortağı gibi davranır. Bu yazımızda genel kurulun ne olduğunu, çeşitlerini, katılım şartlarını, neler konuşulduğuyla ilgili kısa bir bilgi vereceğim.

Ülkemize kıyasla Amerika gibi sermaye piyasalarının gelişmiş olduğu ülkelerde, bireysel yatırımcılar için genel kurul toplantıları oldukça önemli bir yere sahiptir. Yatırımcılar, şirketin yönetimini etkileyebilmekte, uygulanabilecek istenmeyen politikaları engelleyebilmekte, kısacası yönetimde payları oranında söz sahibi olabilmektedirler. Aslında en önemlisi, hisse senedi sahiplerinin yatırımlarına devam edip etmeme kararını en sağlıklı verebilecekleri ortamlardan birisidir.

Genel Kurul Katılım Şekilleri Nelerdir?

Genel kurul toplantısına iki şekilde katılınabilir. Birincisi fiziki olarak, ikincisi Elektronik Genel Kurul Sistemi(EGKS)’yle katılınabilmektedir.

Fiziki Katılım: Genel kurul toplantısının yapıldığı mekana katılma şeklidir. Şirketler toplantı tarihinden 2-3 hafta içerisinde yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle genel kurul çağrısı yaparlar.

EGKS: Elektronik Genel Kurul Sistemi, Merkezi Kayıt Kuruluşu(MKK) tarafından geliştirilen, internet ortamında canlı olarak genel kurul toplantısını izleyebileceğiniz, oy kullanabileceğiniz bir sistemdir. Ayrıca genel kurul esnasında sorular da sorabilirsiniz.

Genel Kurul Katılım Şartları Nelerdir?

  • Genel kuruluna katılmak istediğiniz şirketin 1 adet hisse senedine sahip olmanız yeterlidir.
  • Genel kurulda oy kullanmak içinse kimliğinizle birlikte genel kurul salonunda kayıt yaptırmanız gerekir.
  • Elektronik sistem ile oy kullanmak içinse e-imzanız bulunması gerekmektedir.
  • Ek olarak: Bazı şirketlerin genel kurullarına katılmak için şirketin hisse senetlerini ihraç eden ihraççı kurumlar, sizin çalıştığınız aracı kurumdan konu ile ilgili bir belge talep edebilirler. Bu yüzden katılma isteğinizi önceden aracı kurumlarınıza bildirmeniz gerekebilir.

Takip etmek isteyen yatırımcılar için Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin 2022 yılı genel kurul tarihleri şu şekilde

2022 Genel Kurul tarihleri
2022 Genel Kurul tarihleri
2022 Genel Kurul tarihleri
2022 Genel Kurul tarihleri
2022 Genel Kurul tarihleri
2022 Genel Kurul tarihleri
paraajansi logo s
2022 Genel Kurul tarihleri

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansiBizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP