DOLAR 15,9523 0.67%
EURO 16,9119 0.37%
ALTIN 946,500,65
BITCOIN %
İstanbul
15°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

i̇ki farklı hisse aynı hikaye manipülasyon !

İki farklı hisse aynı hikaye Manipülasyon !

ABONE OL
06/12/2021 13:06
i̇ki farklı hisse aynı hikaye manipülasyon !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’da faaliyet gösteren birçok farklı sektörden çok sayıda şirket bulunmakta. Yatırımcılar ise bin bir güçlükle elde ettiği kazançlarını bu hisselerde değerlendirmek istemekte. Özellikle küçük ölçekteki yatırımcıları ilgilendiren ve iki farklı hisse özelinde görülen bu durum aynı hikaye senaryosuna sahip Manipülasyon !

İki hisse aynı hikaye manipülasyon haberine konu olan iki şirketten ilki Doğan Burda #DOBUR

Dobur hisselerinde son haftalarda oldukça hareketli günler yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Hisse fiyatlarında görülen manipülatif atak önce yukarı yönlü olarak kendini gösterdi ve hisse çok hızlı bir yükselişle toplamda 17 tavan sonrasında zirveyi gördü.

Hisse fiyatı 50-55 TL bandında başladığı yukarı yönlü manipülatif harekete 325 TL seviyelerine kadar devam etti. Buraya kadar herhangi bir sorun yoktu ve hiçbir şeyden habersiz küçük yatırımcılar elde ettiği karlar ile oldukça mutluydu. Hisseye ilginin arttığı bu dönemde yeni yatırımcılar hisseye girmeye devam etti. Ancak Kasım ayının son günlerinde manipülasyon devreye girmişti. Hisse fiyatı bu seviyeden itibaren hızlı bir gerilemeye sahne oldu ve peş peşe tabanlar gelmeye başladı.

Birçok yatırımcı bu ani harekete bir anlam veremezken sosyal medya platformlarında ani fiyat hareketlerine sebep olan manipülatif işlem yapan kişilere yönelik SPK tarafından 6 ay süreyle işlem yasağı cezası uygulandı.

Zirveden serbest düşüşe geçen DOBUR hissesinde bugün de gelen taban sonrası sekizinci taban da gelmiş oldu. Hissedeki düşüşün nerde sona ereceği henüz netleşmezken birçok küçük yatırımcı bu süreçte büyük mağduriyet yaşadı yaşamaya devam ediyor…

Benzer hikaye Prysmian Kablo #PRKAB hissesinde

Prkab hissesinde de tıpkı DOBUR’da meydana gelen harekete benzer bir hareketlilik göze çarptı. 33 TL seviyelerinden hareketine başlayan PRKAB hissesi kısa süre içinde peş peşe tavan serisini devam ettirerek 90 TL sınırına kadar dayandı. Benzer şekilde PRKAB hissedarları da bu süreçte gayet mutlu hissedeki karlılık da yüzleri güldüren cinsten idi ancak senaryo devreye girdi.

  • Zirve fiyatından serbest düşüşe geçen hissede peş peşe tabanlar gelmeye devam ediyor.
  • Grafikler incelendiğinde ortaya çıkan benzerlikten de anlaşılacağı üzere hisseler değişti ama senaryo hep aynı kaldı. Zirveye yakın seviyelerden hisseye giren ve hiçbir şeyden haberi olmayan küçük yatırımcı büyük kayıplar yaşadı ve yaşamaya devam ediyor.
  • Hisseye SPK tarafından 19 kasımda açığa satış ve kredili işlem yasağı getirilmişti. Benzer şekilde DOBUR’da da tedbir uygulanmıştı.

Tedbir işe yaramadı

Ortaya çıkan sonuç gösteriyor ki hisseye SPK tarafından brüt takas kredili işlem yasağı yada açığa satış gibi VTBS tedbirleri uygulandıktan sonra da harketlilik ve manipülatif operasyon devam ediyor. Bu süreçte hem DOBUR hem de PRKAB pay senedin de benzer süreç yaşandı ve yaşanmaya devam ederken Tepkilerini sosyal mecralarda dile getiren yatırımcılar ise mağdur olmaya devam ediyor…

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi –

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

  • dobur
  • PRKAB

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP