DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4716650,71%
İstanbul
24°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

megap tahsisli sermaye artırım talebine spk onay verdi !

Megap tahsisli sermaye artırım talebine SPK onay verdi !

ABONE OL
03/12/2021 09:48
megap tahsisli sermaye artırım talebine spk onay verdi !
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Megap (Mega Politen) şirketinin daha önceki tarihlerde yapmış olsuğu tahsisli sermaye artırım talebi SPK onay verdi. Tahsisli sermaye artırımı nedir? Farkı nedir? Merak edilen tüm soruların cevapları haberimizde.

Megap tahsisli sermaye artırım kararının detaylarına göre

Mega Polietilen Köpük Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (Şirket), 99.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içinde
38.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut ortakların yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanarak, Şirket ortağı Eda ÖZHAN tarafından Şirket’e sermaye avansı olarak verilen 100.911.542,12 TL fondan karşılanarak artırılması nedeniyle ihraç edilecek ve Eda ÖZHAN’a tahsisli olarak satılacak paylara ilişkin ihraç belgesinin Kurulumuzca onaylanması talebinin, pay satış fiyatının nominal değerden az olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş.’nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü kapsamında belirlenecek baz fiyat, 14.09.2021 tarih ve 2021/17 sayılı yönetim kurulu kararı çerçevesinde tahsisli satışın Borsada yapılacağı tarihten önceki 5 iş günü içinde Borsada oluşan günlük ağırlıklı ortalama fiyatların ortalaması ile Kurulumuz tarafından 04.02.2021 ve 01.07.2021 tarihlerinde onaylanan Pay Satış Bilgi Formları kapsamında Eda ÖZHAN’ın Borsa’da gerçekleştirdiği Şirket paylarının satışı işlemlerinde, sattığı paylardan elde ettiği net fon tutarına göre hesaplanan 1 TL nominal değerli payın düzeltilmiş ağırlıklı ortalama satış fiyatı olan 8,82 TL’den yüksek olanı olacak şekilde belirlenmesi suretiyle olumlu karşılanmasına karar verilmiştir.

Tahsisli sermaye artırımı nedir?

1-      Tahsisli sermaye artırımı ne demektir?

            Halka açık ortaklıklarca (kitle fonlaması platformları aracılığıyla para toplayanlar hariç olmak üzere, payları halka arz edilmiş olan veya halka arz edilmiş sayılan anonim ortaklıklar) halka arz edilmeksizin sermaye piyasası araçlarının doğrudan yurt dışında ve/veya yurt içinde yerleşik kişilere borsa dışında tahsisli olarak ya da borsada toptan satışı ile yapılan bedelli sermaye artırımıdır. Şarta bağlı sermaye artırımı yolu ile yapılacak pay satışları da tahsisli satış niteliğindedir.

2-      Hangi şirketler tahsisli sermaye artırımı kararı alabilir?

            Kitle fonlaması platformları aracılığıyla para toplayanlar hariç olmak üzere, payları halka arz edilmiş olan veya halka arz edilmiş sayılan ve payları borsada işlem gören veya görmeyen anonim ortaklıklar sermaye artırım kararı alabilirler.

3-      Tahsisli sermaye artırımında karar alma organı hangisidir?

            Kayıtlı Sermaye Sistemi Tebliği (II-18.1) hükümlerine göre; Kayıtlı sermaye sisteminde, yönetim kurulu, TTK’nın esas sermayenin artırılmasına ilişkin hükümlerine bağlı kalmaksızın esas sözleşmede tespit edilen kayıtlı sermaye tavanına kadar sermayeyi artırmaya yetkilidir.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi paraajansı 

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP