DOLAR 17,9723 0.02%
EURO 18,2558 -0.06%
ALTIN 1.028,780,12
BITCOIN 430058-3,60%
İstanbul
24°

AÇIK

KALAN SÜRE

norveç varlık fonu bu hisseleri sevdi!

Norveç Varlık Fonu bu hisseleri sevdi!

ABONE OL
31/05/2022 15:03
norveç varlık fonu bu hisseleri sevdi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Piyasa kaynaklarında sıkça sözü geçen ve yüklü alımları ile dikkat çeken Norveç Varlık Fonu Borsa İstanbul’da birçok hissede yatırım yaptı İşte o hisseler ve yatırım tutarları…

Norveç Varlık Fonu bu hisseleri sevdi! İşte o hisseler ve yatırım tutarları… Detaylar haberimizde…

Norveç Varlık Fonu (Fon), Kuzey Denizi’nde petrol keşfedildikten sonra, ekonomiyi petrol gelirlerindeki iniş ve çıkışlardan korumak için kuruldu. Esas amacı, hem mevcut hem de gelecek nesillerin petrol zenginliğinden faydalanabilmesi için, finansal bir rezerv ve uzun vadeli bir tasarruf planı (long-term savings plan) olarak hizmet etmektir.

Petrol, 1969’da dünyanın en büyük açık deniz petrol alanlarından (the world’s largest offshore oilfields) biri olan Norveç açıklarında keşfedildi. Aniden satılacak çok petrol oldu ve ülke ekonomisi çarpıcı bir şekilde büyüdü. Ekonomideki dengesizlikleri (imbalances in the economy) önlemek için petrol ve gazdan elde edilen gelirin dikkatli kullanılması gerektiğine ‘erken’ (early) karar verildi. 1990’da Norveç parlamentosu bunu desteklemek için bir yasa (legislation) çıkardı, şimdiki Global Emeklilik Fonu’nu oluşturdu ve ilk para 1996’da fona yatırıldı. Adından da anlaşılacağı gibi, fonun sadece yurtdışında yatırılması gerektiğine karar verildi.

Petrol geliri Norveç için çok önemliydi ama bir gün petrol de tükenecektir. Fonun amacı, bu parayı sorumlu bir şekilde kullanmayı, uzun vadeli düşünmeyi ve böylece Norveç ekonomisinin geleceğini korumayı sağlamaktır.

norveç varlık fonu

Fon nasıl büyüdü?

Petrol ve gaz üretiminden elde edilen gelirler fona aktarılsa da, bu mevduat fonun değerinin yarısından azını oluşturmaktadır. Çoğu, hisse senetlerine, sabit getirili varlıklara, gayrimenkul ve yenilenebilir enerji altyapısına yatırım yaparak kazanılmıştır.

Fon şu anda dünyanın en büyük fonlarından biri ve dünyanın borsada işlem gören şirketlerindeki tüm hisselerin neredeyse yüzde 1,5’ine sahiptir. Bu, dünya çapında (worldwide) yaklaşık 9.000 şirkette, her yıl kârlarından küçük bir pay alma hakkı veren holdinglere sahip olunduğu anlamına gelir. Ayrıca fon, dünyanın önde gelen bazı şehirlerinde kira geliri sağlayan yüzlerce binaya sahiptir. Fon ayrıca ülkelere ve şirketlere verilen kredilerden istikrarlı bir gelir akışı elde eder. Yatırımlarını geniş bir alana yayarak fonun para kaybetme riski azaltılmaktadır.

norveç varlık fonu

Fonun birikimleri nasıl harcanır?

Norveç hükümeti her yıl fonun yalnızca küçük bir bölümünü harcayabilir, ancak bu yine de devlet bütçesinin (government budget) neredeyse yüzde 20’sine tekabül etmektedir. Fonun nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda geniş bir siyasi fikir birliği (broad political consensus) vardır. Bugün ne kadar az harcanırsa, gelecekte gerilemeler ve krizlerle başa çıkmak için o kadar iyi durumda olunur. Bu itibarla, bütçe fazlaları (budget surpluses) fona aktarılır, bütçe açıkları (deficits) fondan karşılanır. Başka bir deyişle, yetkililer zor zamanlarda daha çok, iyi zamanlarda daha az harcama yapabilirler. Fon gelecekte de olabildiğince çok insana fayda sağlamak için, politikacılar bir mali kural (fiscal rule) üzerinde anlaştılar. Bu da fonda beklenen getiriden fazlasını harcamayı sağladı. Ortalama olarak, hükümet, yılda yüzde 3 civarında olduğu tahmin edilen fona yalnızca reel getirisinin eşdeğerini harcamak durumundadır. Bu şekilde, petrol gelirleri (oil revenue) ancak kademeli olarak ekonomiye aktarılır. Aynı zamanda, fonun sermayesi değil, sadece fonun getirisi harcanır.

Fonun rolü, milli servetin mümkün olduğu kadar uzun sürmesini sağlamaktır. Yatırımlarının son derece uzun vadeli bir perspektifi vardır ve kısa vadede büyük değer dalgalanmaları (big swings in value) ile başa çıkabilmesini sağlar. Norveç halkı adına fonun yöneticisi olarak hedef, fonun büyümesi ve bunun kalıcı olması (fund grows and endures) için yalnızca orta düzeyde bir riskle mümkün olan en yüksek getiriyi elde etmektir.

İşte Borsa İstanbul’da fonun yatırım yaptığı hisseler

Norveç Varlık Fonu, 2021’de yaklaşık 177 milyar dolar getiri sağladı

Dünyanın önde gelen devlet varlık fonlarından Norveç Varlık Fonu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında teknoloji sektöründe hisse yatırımları değerinin artması sonucu geçen yıl 1,580 trilyon Norveç kronu (176,8 milyar dolar) yatırım getirisi sağladı.

Norveç Varlık Fonu’ndan yapılan açıklamada, 2021’de fonun yatırım getirisinin yüzde 14,5 olduğu, bunun da 1,58 trilyon Norveç kronuna (176,8 milyar dolar) denk geldiği belirtildi. Bu rakam fonun tarihinde ikinci en büyük yıllık getiri olarak kayıtlara geçti. 2019’da fon 1,69 trilyon Norveç kronu getiri sağlamıştı.

Açıklamada, fonun ana varlık sınıfı olan Borsa portföyünün yaklaşık yüzde 20,8 getiri sağladığı vurgulanarak, piyasa değerinin 31 Aralık 2021 itibarıyla 12,34 trilyon Norveç kronu (1 trilyon 378 milyar dolar) olduğu belirtildi.

Norveç Varlık Fonu, 2021’de sabit getirili menkul kıymet yatırımlarından yüzde 1,9 zarar yazarken, borsada işlem görmeyen gayrimenkul yatırımlarından ise yüzde 13,6 getiri elde etti.

Fon, halka arz olmayan yenilenebilir enerji altyapı yatırımlarında ise yüzde 4,2 kar açıklarken, genel olarak fonun gösterge olarak belirlediği oranın 0,74 baz puan üstünde getiri sağlamış oldu.

norveç varlık fonu

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP