DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 467546-1,64%
İstanbul
24°

AÇIK

17:04

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

para ajansı borsa haberleri ile youtube’da yayında !

Para ajansı borsa haberleri ile Youtube’da yayında !

ABONE OL
11/10/2021 00:32
para ajansı borsa haberleri ile youtube’da yayında !
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarafsız ve güvenilir ekonomi haberlerinin adresi olan ajansımız kripto paralardan sonra borsa haberleri ile sizlerin karşısında… Ekonomiye dair her şeyi güvenli bir şekilde öğrenebileceğiniz kanalımıza abone olmanızı bekleriz…

Borsa haber serilerimize halka arz haberleri ile başlamış bulunuyoruz…

HALKA ARZ NEDİR:

 • Halka Arz; Şirketlerin hisse senetlerini satışa çıkardığını ilan eden, şirketin tüm yatırımcılara hissedar olma yolunu açması faaliyetidir. Halka arz işlemi, şirketlerin ve bu şirketlerin sahip oldukları varlıkların küçük paylara bölünerek satışa çıkarılmasıdır.
 • Şirketler farklı nedenlerle halka arz yöntemine başvurabilirler. Başarılı ve büyüme oranları yüksek olan şirketler faaliyetlerini genişletmek ve yatırımlarına fon sağlamak amacıyla; finansal kaynak açığı olan şirketler ise banka kredisi veya borçlanmaya başvurmadan yatırımlar yapabilmek ya da borçlarını ödeyebilmek için halka arz edilirler. Diğer taraftan yatırımcılar da, hisse senedi alarak borsada işlem gören şirketlerin değerlerine yatırım yapabilme fırsatı bulurlar. Halka arz özellikle uzun vadede olumlu sonuçlar doğuran bir yöntemdir.
 • Halka arz; birincil ve ikincil olmak üzere ikiye ayrılır. Daha öncesinde halka açık olmayan şirketlerin yaptığı halka arz işlemi, birincil halka arz; daha önceden halka arz edilmiş ancak ilkinde katılım oranın düşük olması sebebiyle bu işlemin ikinci kez yapılması, ikincil halka arz olarak adlandırılıyor.
 • Peki şirketler için Halka Arz Şartları Nelerdir?
  Şirketlerin halka arz işleminin gerçekleştirilebilmesi için yerine getirilmesi gereken birtakım şartlar vardır.
  Birinci şartımız, Halka arz yapma amacı olan şirketlerin öncelikle aracı kurumlar ile iletişime geçerek bir aracılık sözleşmesi imzalamaları gerekmektedir. Söz konusu kurum, yetkili bir aracı kurum olmak zorundadır. Bu aracı kurum Şirket adına spk’ya halka arz için başvuruda bulunur.
 • Bir diğer önemli hususda ; Sermayesini halka açmak isteyen şirketler, Sermaye Piyasası Kurulu ile sözleşme imzalamak zorundadırlar. Böylece SPK’nın denetimi ve kararlarına tabi olurlar. Spk tarafından şirketin her türlü faaliyeti ve bilançoları incelendikten sonra olumlu yada olumsuz bir karar verilir ve kamuoyuna bildirilir.
 • Halka Açıklık Şirketlere Neler Kazandırır?
  Halka arzın şirketlere yarattığı birçok avantaj bulunmaktadır.
  Şirketlerin finansman ihtiyacının karşılanmasını sağlayarak, şirket borçlanmaya başvurmadan yeni yatırımlar yapabilme imkanı bulmuş olur. Ve aynı zamanda Şirketin borç/sermaye oranında olumlu etkiler yaratmış oluyor.
  Hisse senedi fiyatlarının arz ve talebe göre şekillenmesi sayesinde şirket değerinin şeffaf bir biçimde belirlenmesi, haliyle aktif şirket değerlerinin bilinmesini mümkün kılıyor. Halka arz edilen şirket, yüksek bir görünürlüğe kavuşuyor ve bilinirliği artıyor.
  Halka arz edilen şirket, mali açıdan müşteriler ve tedarikçiler için bir güven ortamı yaratıyor. Halka açık şirketler, halka arz edilmemiş şirketlere göre daha şeffaf ve bilinirliği yüksek olduğu için bu şirketin değerlerine olumlu yansıyor.
 • Yatırımcı neye dikkat etmeli;
  Halka arza katılırken; şirketin izahnamesi, araştırma raporları, halka arza aracılık etmeyen aracı kurumların yazdıkları raporlar fiyat tespit raporu ve finansal tabloları analiz edilmelidir. Sektöründeki itibarı, ortaklık yapısı ve yönetim kadrosu incelenmelidir. Halka arzda toplanan kaynağın nasıl değerlendirileceğine ve temettü politikasına dikkat edilerek, sektöründe öncü, yatırımları güçlü, mali performansı istikrarlı şirket hisseleri tercih edilmelidir. Payların değeri ikincil piyasa içerisinde belirlenir. Şirketin karlılık sağlayacağını düşünen yatırımcılar, şirket paylarını satın alarak şirkete ortak olurlar.

Kanalımıza https://www.youtube.com/watch?v=4tqomBPtQ9s bu linkten ulaşabilir ve abone olabilirsiniz. Yorumlarınız bizler için değerlidir.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://t.me/borsaistanbulforum

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (2)


HIZLI YORUM YAP