DOLAR 16,1076 0.17%
EURO 17,3037 -0.16%
ALTIN 963,43-0,27
BITCOIN 4840493,69%
İstanbul
22°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

rekor temettü haberi geldi oran yüzde 2023 !

Rekor temettü haberi geldi oran Yüzde 2023 !

ABONE OL
15/02/2022 10:34
rekor temettü haberi geldi oran yüzde 2023 !
1

BEĞENDİM

ABONE OL

2021 bilançoları açıklanmaya devam ediyor Borsa İstanbul’un köklü şirketlerinden olan bu şirket yüzde 2023 oranında rekor temettü dağıtma kararı verdi! Hangi şirket? Detaylar haberimizde…

Borsa İstanbul’un köklü şirketlerinden olan bu şirket yüzde 2023 oranında rekor temettü dağıtma kararı verdi! Hangi şirket? Temettü nedir? #TTRAK temettü

%2023 temettü dağıtma kararı veren şirket olan TTRAK 2022 yılında toplamda tam 1,2 milyar TL temettü dağıtacak

Kararın detaylarına göre

Yönetim Kurulumuzun 14 Şubat 2022 tarihli toplantısında, 2021 yılı karının Şirket Esas Sözleşmesinin 19’uncu maddesine ve Şirketimiz Kar Dağıtım Politikası’na uygun olarak ekteki kar dağıtım tablosunda yer alan şekilde dağıtılması ve kar dağıtımının 28 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirilmesi hususlarının Mart ayı içerisinde yapılması öngörülen Şirketimiz Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda pay sahiplerimizin onayına sunulmasına karar verilmiştir.

Kar Payı Ödeme Tarihleri

1. Karda imtiyazlı pay grubu yoktur.

2. A Grubu hisseler tam mükellef tüzel kişilere ait olduğundan, bu grup için net temettü hesaplanırken %0 stopaj oranı kullanılmıştır.

3. Genel oranın dışında temettü stopajına tabi dar mükellef kurum ortağımız Şirketimizin Avusturya merkezli yabancı ortağı B Grubu hisse sahibi CNHI Österreich firmasıdır. Avusturya ile yapılmış bulunan Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşmasının 10. maddesi ile Protokol’ün IX. maddesi gereği Türkiye’de mukim bir şirketin ödediği temettüler yönünden tevkifat oranının %5 olacağı belirlenmiştir. B Grubu hisseler için net temettü bu oran dikkate alınarak hesaplanmıştır.

4. C grubu hisseler için net temettü tutarı, tamamının gerçek kişilerde olduğu varsayılarak %10 stopaj oranı kullanılarak hesaplanmıştır.

Bilanço beklentileri nasıldı?

Yurtiçi traktör pazarında %50 pay ile uzun süreli pazar liderliği, ihracat kabileyeti (cirosunun yaklaşık %25’i), geniş ürün gamı ve cazip temettü politikası ile Türk Traktör önde gelen sanayi şirketleri arasında yer alıyor. Önümüzdeki uzun dönemde tarım arazilerinde konsolidasyonun artması ile yüksek beygir gücü olan traktörlere talep artışıyla birlikte yurtiçi traktör pazarında hacimsel büyüme yerine değer büyümesi öngörülüyor.

resim

Cari Değerler

F/K9,3
FD/FAVÖK7,0
PD/DD8,1
FD/Satışlar1,1
Yabancı Oranı (%)37,16
Ort Hacim (mn$) 3A/12A10,3 / 8,7
Piyasa Değeri11.602,4 mnTL
Net Borç21,1 mnTL
Yurtdışı Çarpan İskontosu (%)-36,6

TTRAK hakkında

Gazi’de Atatürk tarafından kurulan uçak üretim ve bakım fabrikasının kapatılarak yerine Minneapolis-Moline firmasının traktörlerinin montajını yaparak traktör üretimine başlayan işletmedir. Minneapolis Moline Türk adıyla faaliyete başlamıştır.

1954 yılında Amerikan Minneapolis-Moline şirketi ile MKE, TZDK, Ziraat Bankası, Tariş ve Çukobirlik arasında imzalanan bir ön protokolle kuruldu. Ertesi yıl ilk yerli traktör üretildi ve seri üretime başlandı. Ancak 1958 Döviz krizi sırasında üretim düştü.

1963 yılında FIAT ile anlaşma imzalandı. 1973 Petrol Krizi sırasında da traktör arzı arttırılmadı.

1979 yılında ilk ihracatını Pakistan’a gerçekleştirmiştir.

12 Eylül 1992 tarihinde bütün kamu hisseleri Koç Topluluğu’na devredilmiştir.

1998 yılında New Holland firmasıyla ortaklığa gidilmiştir. Ekim 2010’da her iki şirket de hisselerini %37,5’er oranda eşitlenmiş ve geri kalan hisseleri halka açmıştır.

Koç Holding ve dünyanın en büyük traktör ve zirai ekipman üreticilerinden CNH ortaklığı bulunmaktadır. 2004 yılında hisselerinin %24,93’ü BİST’de halka arz edilmiştir.

Mart 2011’de Adapazarı’nda, Otokar ile iş birliği yaparak ikinci montaj tesisini devreye almış, 16 Şubat 2012’de Türkiye’nin ikinci büyük traktör fabrikası olan bu montaj hattında 10,000’inci TT modelini üretmiştir.

Yerli üretim olarak New Holland ve Case markalarıyla T480, TT, 56, TDD/JX ve TDS (straddle) modellerinde dört ana seride 50 HP ve 95 HP aralığında değişen traktör modelleri üretilmektedir. İhracat amacıyla bu iki markaya ek olarak 2011 yılından itibaren Steyr markasıyla da üretime başlamıştır. Mayıs 2012’den itibaren yerli üretim 110 HP’lik modelini üretmeye başlamıştır.

ttrak) grev kararı alınması hk. - borsa gazetesi.net

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, temettü dağıtımı yapılmadan en az 2 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, temettü verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt temettü miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde temettü geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde temettü dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen Temettü ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli temettü yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen temettü dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi Rekor temettü Rekor temettü Rekor temettü TTRAK temettü Rekor temettü Ttrak temettü Rekor temettü Ttrak temettü Rekor temettü Ttrak temettü

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • TTRAK

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP