DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4378831,84%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

son halka arzlar ne durumda kayıplar kazançlar!

Son halka arzlar ne durumda kayıplar kazançlar!

ABONE OL
27/06/2022 17:01
son halka arzlar ne durumda kayıplar kazançlar!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Halka arzlar ardı kesilmeksizin devam ederken, Borsa İstanbul’da işleme haziran ayında başlayan 4 şirket neler yaptı? Son halka arzlar ne durumda kayıplar kazançlar! Tavan fiyatları ve değişimler tüm detaylar…

Son halka arzlar ne durumda kayıplar kazançlar!

 ŞEKER GAYRİMENKUL

Şeker GYO, 1,10 TL’den halka arz olup 07.06.2022 tarihinde işlem görmeye başladı. Zirve fiyatında 1,33 TL’yi görürken en düşük 1.03 TL’yi gördü. Hissedeki değişim ise %-4,5 oldu.

EUROPEN ENDÜSTRİ İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Europen, 16,25 TL’den halka arz olup 08.06.2022 tarihinde işlem görmeye başladı. Zirve fiyatında 27,54 TL’yi görürken en düşük 17,87 TL’yi gördü. Hissedeki değişim en yüksek fiyatı baz alınarak hesaplandığında halka arz olduğu günden bu yana %69 primlenmiş oluyor.

Makim Makina Teknolojileri Sanayi ve Ticaret

8,80 TL fiyattan halka arz eden #MAKIM payları 17/06/2022 tarihinde Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı, bugünkü %9,95 değer artışı ile 17,11 TL’ye ulaştı. Halka arz fiyatı üzerinden 7. İşlem gününde %94,43  değer kazanmış oldu. 

PARDUS GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.

2,29 TL fiyattan halka arz eden Pardüs payları 15/06/2022  tarihinde Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı, Zirve fiyatında 3,10 TL’yi görürken en düşük 2,51 TL’yi gördü. Hissedeki değişim en yüksek fiyatı baz alınarak hesaplandığında halka arz olduğu günden bu yana %35 primlenmiş oluyor.

Kocaer, Kiler ve Rubenis halka arz süreçleri devam ediyor.

Halka arzlara katılırken dikkat edilmesi gerekenler

Halka arz edilen şirketler yatırımcıların yoğun ilgisi ile karşılaşıyor. Peki halka arza katılırken nelere dikkat etmeliyiz?

Son dönemde birçok küçük yatırımcı borsa ile tanıştı. Bu yıl yedi halka arz tamamlanmışken borsa yatırımcılar tarafından yoğun ilgi ile karşılandı. Fakat geçtiğimiz hafta yeni halka arz edilen hisselerin tavan serisini bozup tabana oturmasının ardından yatırımcıların halka arz konusunda kafalarında soru işareti oluştu. İşte halka arz edilen şirket için dikkat etmemiz gereken hususlar…

Halka arza katılırken; şirketin izahnamesi, araştırma raporları, halka arza aracılık etmeyen aracı kurumların yazdıkları raporlar fiyat tespit raporu ve finansal tabloları analiz edilmelidir. Sektöründeki itibarı, ortaklık yapısı ve yönetim kadrosu incelenmelidir. Halka arzda toplanan kaynağın nasıl değerlendirileceğine ve temettü politikasına dikkat edilerek, sektöründe öncü, yatırımları güçlü, mali performansı istikrarlı şirket hisseleri tercih edilmelidir. Payların değeri ikincil piyasa içerisinde belirlenir. Şirketin karlılık sağlayacağını düşünen yatırımcılar, şirket paylarını satın alarak şirkete ortak olurlar. Yıllık karı üzerinden nakit ve/veya bedelsiz pay şeklinde temettü alma imkânı elde edebilirler. Halka arz furyası dediğimiz her hisse senedinin yükseldiği dönem sona erdiğinde doğru hisse seçimi ön plana çıkacaktır.

kayıplar kazançlar!

Bilançolar

Halka arzda dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri şirketin mevcut bilanço yapısıdır. Burada en önemli iki faktör, şirketin sermaye yapısı ve net nakit pozisyonudur. Halka arz edilecek şirketin sermaye yapısının zayıf olması, olumsuz bir durum olarak kabul edilir. Toplam Borçlar/Toplam Aktifler ve Finanslar Borçlar/Özsermaye oranları yatırımcıya bu konuda yeterince fikir sahibi olmasını sağlayabilir. Ayrıca, nakit akım tablosu incelenerek şirketin herhangi bir nakit sıkıntısı içerisinde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Şirketin net nakit pozisyonunun kısa vadeli borçlar kalemini karşılıyor olması tercih sebebidir.

Mali performans

Şirketin geçmiş mali performansı, bir halka arza katılmadan önce kontrol edilmesi gereken en önemli faktörlerdendir. Genellikle izahnamede şirketin son üç yıla ait gelir tabloları bulunmaktadır. Yatırımcının dikkat etmesi gereken konular sırasıyla:

  • Şirketin istikrarlı bir büyüme trendi içerisinde olması
  • Şirketin büyürken makul karlılık oranlarını korumasıdır.

Halka arzda toplanan kaynak nasıl değerlendirilecek?

Yatırımcıların özen göstermesi gereken bir başka konu, şirketin halka arzından gelecek sermayenin hangi amaçla kullanılacağıdır. Şirketin sermayeyi değerlendireceği projeler şirketin piyasa değerini yükseltecek ve yatırımlara yönlendirici şeklinde olmalıdır. Gerçekten ek sermayeye ihtiyacı bulunmayan bir şirketin borsaya açılıyor olması, yatırımcıda şüphe uyandırmalıdır.

aydem halka arz eşit mi oransal mı? hisse senedi, borsa kodu | aydem enerji  kaç lot
kayıplar kazançlar! kayıplar kazançlar! kayıplar kazançlar!

Aracı Kurum Raporları

Her halka arzda, halka arzı gerçekleştiren aracı kurum tarafından bir değerleme raporu hazırlanır. Bu değerleme raporu incelendiğinde, halka arz fiyatının makul mu yoksa pahalı mı olduğu hakkında fikir sahibi olunabilir. Yatırımcının raporda dikkat etmesi gereken, indirgenmiş nakit akım analizinde aracı kurum analistinin yaptığı varsayımlardır.

Genellikle borsanın durgun dönemlerinde halka arzlar vasıtasıyla pek çok şirket piyasaya açılır. Bu şirketlerin hisseleri ilk etapta yüksek fiyattan halka arza katılan yatırımcılara inanılmaz karlar gösterebilir ve yatırımcılar tarafından balon oluşturulur. Sonunda, şirketin yoğun hisse satışı yapmasıyla balonlar sönmektedir. Bu durumdan da en çok zarar gören küçük yatırımcı oluyor. arzlar işleme başladı arzlar işleme başladı

bu şirketler halka arz için onay bekliyor!
kayıplar kazançlar! kayıplar kazançlar!

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Bu şirketler halka arz Bu şirketler halka arz Bu şirketler halka arz Bu şirketler halka arz Bu şirketler halka arzBizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP