DOLAR 17,2069 -0.07%
EURO 17,6033 0.16%
ALTIN 963,150,07
BITCOIN 3535581,88%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

üç hisseye birden borsa i̇stanbul’dan tedbir geldi!

Üç hisseye birden Borsa İstanbul’dan tedbir geldi!

ABONE OL
20/11/2021 13:02
üç hisseye birden borsa i̇stanbul’dan tedbir geldi!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre bu hisselere tedbir uygulanmasına karar verildiği duyuruldu. Hangi hisselere tedbir uygulanacak? Tedbir detayları neler? VBTS tedbir nedir? Yatırımcıların dikkatine ! Üç hisseye birden Borsa İstanbul’dan tedbir geldi!

Üç hisseye birden Borsa İstanbul’dan tedbir geldi!

Yapılan açıklamaya göre  Penta Teknoloji Urunleri Dagitim Ticaret AS (PENTA), Çelik Halat ve Tel Sanayi A.Ş. (CELHA) ve DİTAŞ DOĞAN YEDEK PARÇA İMALAT VE TEKNİK A.Ş. (DITAS) şirket hisselerine 22.11.2021 tarihinden itibaren 21.12.2021 tarihli işlemlere kadar VBTS kapsamında tedbir uygulanacağını bildirdi.

Borsa İstanbul’un konuyla ilgili KAP açıklaması;

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında CELHA.E, DITAS.E ve PENTA.E payları 22/11/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 21/12/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir. 
Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.
SPK’nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

VTBS Nedir?

Vtbs‘nin Açılımı Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi dir. Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Borsada bir hissenin fiyatı kısa bir zaman diliminde aşırı değişiklik gösterdiğinde devreye giren koruma sistemidir.

Açığa satış işlemi nedir?

Açığa satış işlemi, finansal tanımı ile Borsa İstanbul Pay Piyasasında yatırımcının sahip olmadığı sermaye piyasası enstrümanlarını ödünç olarak sonradan yerine koymak koşulu ile satmasını sağlayan emir türünü ifade eder.

Açığa satış işlemini diğer emirlerden ayıran özellik emrin baştan verilirken açığa satış emri olarak verilmesidir. Bu arada satışa ilişkin takas yükümlülüğünün ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi de açığa satış sayılır.

Açığa satış işleminde yatırımcı; sahip olmadığı sermaye piyasası aracını ödünç olarak daha yüksek fiyattan satıp daha düşük fiyattan yerine koyma amacı ile işlem yapar. Fiyat beklenen yönde gelişirse aradaki fark kadar kar elde edilir. Fakat fiyat düşüş yönünde değil de yükseliş yönünde hareket etmişse bu sefer yükseliş yönünde oluşan fark kadar pozisyon zarar yazar.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi –

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP