DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4710430,22%
İstanbul
26°

AÇIK

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

yatırımcıların dikkatine borsa i̇stanbul yukarı adım kuralına bugün de devam dedi!
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • Yatırımcıların dikkatine Borsa İstanbul yukarı adım kuralına bugün de devam dedi!

Yatırımcıların dikkatine Borsa İstanbul yukarı adım kuralına bugün de devam dedi!

ABONE OL
23/12/2021 10:00
yatırımcıların dikkatine borsa i̇stanbul yukarı adım kuralına bugün de devam dedi!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul piyasaların karışık olduğu bugünlerde yeni tedbirler almaya devam ediyor hafta başında uygulanan yukarı adım kuralı kararı bugün de devam edecek ! Yukarı adım kuralı nedir? Detaylar…

Borsa yukarı adım kuralı

Söz konusu karar uyarınca yapılan bildirimde şu bilgilere yer verildi.

BIST 50 Endeksinde yBIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 20/12/2021 ile 22/12/2021 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 23/12/2021 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.


Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.
Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

borsa açığa satış yukarı kuralı nedir? açığa satış ne demek, borsada yukarı  adım kuralı nasıl uygulanır? - ekonomi haberleri

Borsada açığa satış yukarı kuralı nedir, nasıl uygulanır?

Sermaye piyasalarında açığa satışta uygulanan kuralardan biri olan yukarı adım kuralıdır. Organize bir piyasada işlem gören bir menkul kıymetin işlem sırasındaki fiyatının üstündeki fiyata üst fiyat denir. Uptick kuralı da açığa satış işleminin, hissenin en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden olması kuralı olarak adlandırılır. Ancak, hissenin son gerçekleşen fiyatı bir önceki fiyattan daha yüksekse, açığa satış son gerçekleşen fiyat seviyesinden de yapılabilir.

Açığa Satış; sahibi olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılması ya da satış emrinin verilmesini ifade etmektedir. Ayrıca satışa ilişkin takas yükümlülüğü, ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi halinde de; bu, açığa satış olarak kabul edilir.

Açığa satış işleminin gerçekleşmesi için baştan açığa satış olarak emir girilmesi gerekmektedir. Gerçekleşen açığa satış işlemi Günlük Bülten’de pay bazında, tüm fiyat seviyelerinde miktar ve sözleşme adedi belirtilerek ilan edilir.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

paraajansı Takip İçin üye olmayı unutmayın

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP